reklama

Víte, jak si vybrat ta správná okna, s nimiž ušetříte za energie? Poradíme vám

Izolační sklo v moderních oknech už jsou naprostou nezbytností. A proto se právě taková okna instalují do plastových, dřevěných i kovových oken. Jenomže, není sklo, jako sklo. Výběr těch nejfunkčnějších oken, které přináší nejen tu největší úsporu energií, ale i bezpečnost nebo třeba také akustickou izolaci, není jednoduché. Ne každé sklo je totiž schopno váš domov chránit před ztrátou tepla. Pojďme se proto na tuto problematiku podívat blíže. Poradíme vám.

Izolační skla jsou v současnosti již nezbytností (Zdroj: HELUZ IZOS s.r.o.)
i (Zdroj: HELUZ IZOS s.r.o.)
Izolační skla jsou v současnosti již nezbytností (Zdroj: HELUZ IZOS s.r.o.)

Izolační sklo, co to vlastně je? 

Izolační sklo je vlastně takový slepenec z několika plochých skel. V současné době se přitom nejčastěji vyrábí izolační trojskla. Ty tvoří tři skleněné tabule, které jsou k sobě slepeny speciálními tmely přes tzv. distanční rámečky. 

Dvojskla vs. Trojskla

Pokud se rozhodujete mezi dvojsklem nebo trojsklem, tak vám usnadníme rozhodování. S ohledem na zpřísňování požadavků energetické náročnosti budovy, především pak na evropské směrnice EPBDII, která mimo jiné definuje budovu s téměř nulovou spotřebou energie (nZEB). Je nutné stavět budovy s velmi nízkou energetickou náročností, jejíž spotřeba energie má být ve značném rozsahu pokryta z obnovitelných zdrojů. Ve zjednodušeném překladu to znamená, že v současné době již podle platných norem nepostavíte nový dům bez trojskla. 

Trojskla tvoří tři skleněné tabule
i (Zdroj: HELUZ IZOS s.r.o.)
Trojskla tvoří tři skleněné tabule (Zdroj: HELUZ IZOS s.r.o.)

Využijte okna ve svůj prospěch

Naučte se s okny pracovat. Vyberte si do svého domu taková skla, která plně využijete ve svůj prospěch. Pro toho, kdo staví nebo rekonstruuje, je otázka energetické soběstačnosti domu nevyhnutelná. Účinný nástroj nejen pro větší energetickou soběstačnost a snížení nákladů na provoz domácnosti představuje vhodné a kvalitní zasklení. Základem toho je efektivní tepelná izolace v podobě izolačních trojskel s výbornými tepelněizolačními vlastnostmi. Protože jen taková okna zajistí dostatek světla v interiéru a výrazné snížení tepelných ztrát. 

Izolační trojsklo výrazně sníží přehřívání domu
i (Zdroj: HELUZ IZOS s.r.o.)
Izolační trojsklo výrazně sníží přehřívání domu (Zdroj: HELUZ IZOS s.r.o.)

Aby se dům v létě nepřehříval

Tam, kde potřebujete energii ze slunce, tak ji skrze okna v co největší míře přijímejte. A tam, kde je prostupující teplo nežádoucí, se mu braňte. Pomůže vám v tom exteriérová stínící technika, která zlepšuje parametry oken nejen v létě, ale i v zimě. V létě zabraňuje tomu, aby docházelo k přehřívání interiéru, v zimě pak k úniku tepla. Stačí jen vědět, která skla pro svůj dům vybrat, a kam je umístit. 

V čem tkví tajemství těchto izolačních trojskel? 

Na dvou sklech (z těch 3 skel) v termoizolačním skle je speciální pokovení, přičemž právě díky těmto vrstvám vzniká tzv. tepelné zrcadlo, které nám vrací toto teplo do interiéru. Tím okna snižují tepelnou propustnost okna. V horkých dnech tak ušetříte náklady za chlazení. 

Trojskla jsou spojena s velkou energetickou úsporou
i (Zdroj: HELUZ IZOS s.r.o.)
Trojskla jsou spojena s velkou energetickou úsporou (Zdroj: HELUZ IZOS s.r.o.)

Když potřebujete, aby okna hřála 

Pokud se budeme bavit o topné sezóně, je naopak zapotřebí, abyste do interiéru přes skla oken dostali, co nejvíce sluneční energie, která je zdarma. Dnes to již možné, protože kvalita a úroveň nových rodinných domů se staví v úrovni nízkoenergetických a pasivních. To znamená jakákoliv energie, kterou dostanete do interiéru zdarma, vám mnohonásobně zvýší zvýší pohodový komfort. Ušetřit tím můžete za náklady na vytápění až 20%. 

 

Izolační trojsklo nabízí i vyšší stupeň zabezpečení domu 

Vedle tepelněizolačních parametrů je pro výběr skel důležitá i jejich mechanická odolnost. Bezpečnostní skla by totiž měla být umístěna minimálně v přízemí každého rodinného domu. Tato bezpečnostní skla jsou totiž odolná vůči vnějšímu napadení. Takováto skla jsou až 5x pevnější v tahu a za ohybu než sklo základní. Také jsou mnohem odolnější vůči tepelnému namáhání. A kdyby byly přeci jen rozbily, rozpadnou se na neostré úlomky. 

Kvalitní trojskla zajistí i odhlučnění od okolí
i (Zdroj: HELUZ IZOS s.r.o.)
Kvalitní trojskla zajistí i odhlučnění od okolí (Zdroj: HELUZ IZOS s.r.o.)

Trojskla vás rovněž ochrání i před hlukem 

Pokud totiž do toho skla integrujete bezpečnostní folie, tak se tím rázem zvýší i akustická izolace zhruba o 5 dB (což není málo). A pokud ještě do toho bezpečnostního okna použijete bezpečnostní akustickou folii, tak tím zvýšíte zvukovou odolnost o další 3dB. Ta správně navržená skla s protihlukovou folií nakonec dokážou odstínit venkovní hluk dokonce až do výše 52 dB. 

Zdroj informací: HELUZ IZOS s.r.o

 

Publikováno: 11.11.2023, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), HELUZ IZOS (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová