reklama

Jaké stínění vybrat pro dokonalý spánek, běžný chod domácnosti či práci? Každá místnost má jiná kritéria

Stínicí technika má nemalý vliv na komfort v každodenním životě a výběru té nejvhodnější by se tedy měla věnovat dostatečná pozornost. Poradíme vám s výběrem stínění do ložnice, obývacího pokoje, kuchyně i pracovny.

Stínicí techniku vybírejte pečlivě dle místnosti, do které ji chcete pořizovat
i (Zdroj: Climax)
Stínicí techniku vybírejte pečlivě dle místnosti, do které ji chcete pořizovat (Zdroj: Climax)

Vnitřní vs. venkovní stínění

Stínicí technika se v samotném základu dělí na tu instalovanou v interiéru a na venkovní stínění, přičemž v těchto dvou variantách existují jak žaluzie, tak i rolety. Oba druhy mají své výhody, které se uplatní v různých místnostech, proto je ideální je vhodně kombinovat a docílit tak maximální efektivity.

  • Vnitřní stínění je řešeno buď hliníkovými žaluziemi, nebo látkovými roletami, které představují dnes již moderně řešenou a vylepšenou klasiku, která má stále své příznivce.
  • Venkovní stínění je instalováno před okny a jeho hlavní předností je nejen zastínění, ale také zadržení velkého množství tepla už před průnikem do interiéru. Jedná se rovněž o investici s návratností na ušetřených energiích jak v létě na klimatizaci, tak i v zimě na vytápění. Venkovní stínění seženete ve formě žaluzií, rolet nebo tzv. screenových rolet.

A pro jaký účel místnosti se hodí který typ stínění?

Nerušený spánek zajistí dokonalé zatemnění

Do ložnic a dětských pokojů je třeba vybrat takovou stínicí techniku, která zajistí zdravý spánek a zároveň dostatek světla přes den. O nerušený spánek v optimálních podmínkách se postarají rolety s možností úplného zatemnění i ve dne, což ocení především osoby s noční pracovní dobou nebo rodiny s malými dětmi, které potřebují pravidelný odpočinek.

Látkové rolety zajistí perfektní zatemnění místnosti. Hodí se tak do ložnice nebo dětského pokoje
i (Zdroj: Climax)
Látkové rolety zajistí perfektní zatemnění místnosti. Hodí se tak do ložnice nebo dětského pokoje (Zdroj: Climax)

Rozhodnete-li se pro vnitřní rolety, získáte kromě regulace světla také moderní designový prvek, který lze barevně přizpůsobit interiéru. Špičkou v této kategorii jsou tzv. rolety den a noc, které kombinují výhody rolet a žaluzií a lze u nich intenzitu světla snadno regulovat až do úplného zastínění.

Rolety den a noc kombinují výhody žaluzií a rolet a fungují také jako zajímavý designový doplněk
i (Zdroj: Climax)
Rolety den a noc kombinují výhody žaluzií a rolet a fungují také jako zajímavý designový doplněk (Zdroj: Climax)

Optimální klima v místnostech určených pro setkávání

Obývací pokoj a kuchyně jsou místem, kde tráví rodina nejčastěji společný čas. V těchto místnostech se uplatní výhody venkovních žaluzií. Ty mohou být, stejně jako venkovní rolety, vybaveny moderní technologií s čidly reagujícími na nadměrné horko, silný vítr nebo déšť. V případě změny počasí se tak samy mohou stáhnout či vytáhnout, i když doma není nikdo přítomen a připravit tak klima místnosti na návrat obyvatel.

Výhody venkovních žaluzií se uplatní především v kuchyni nebo v obývacím pokoji
i (Zdroj: Climax)
Výhody venkovních žaluzií se uplatní především v kuchyni nebo v obývacím pokoji (Zdroj: Climax)

Pracovní prostředí ovlivňuje výkon

Nadměrné horko, málo denního světla i sluneční paprsky svítící na monitor mohou negativně ovlivnit pracovní výkon. Ať už jde o stínící techniku v kanceláři, kde spousta lidí tráví třetinu pracovního dne nebo domácí pracovnu, vždy by se při výběru měla zohlednit potřeba regulace světla podle aktuálních preferencí. Požadovaného efektu docílíte vnitřními či venkovními žaluziemi i výše zmíněnými roletami den a noc.

Stínění do místností s proskleným výhledem

Výhled do zeleně z interiéru přes prosklenou stěnu si není třeba odpírat ani v horkých letních dnech. Tzv. screenové rolety instalované z vnější strany budovy efektivně zastíní vnitřní prostor a zároveň neruší požitek z krásného výhledu.

Screenové rolety efektivně zastíní místnost a zároveň zachovají výhled
i (Zdroj: Climax)
Screenové rolety efektivně zastíní místnost a zároveň zachovají výhled (Zdroj: Climax)

Screenové rolety jsou ideálním řešením také pro pergoly jako boční stínění, které umožňuje pohodlné posezení v jakékoli denní době.

Vyzkoušejte si zastínění nanečisto

Společnost Climax, která patří mezi špičku na českém trhu stínicí techniky, má svoji vlastní aplikaci na vizualizaci zastínění jakékoli místnosti. Zde si můžete na pár kliknutí vyzkoušet nejen to, jak by vypadaly jednotlivé typy stínění, ale také použít simulaci dopadu stínu v různých denních dobách či ročních obdobích.

Zdroj informací: SERVIS CLIMAX a.s.

Publikováno: 5.9.2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce