reklama

Nevýhody francouzských oken může vyřešit správně zvolené zasklení

Francouzská okna jsou nadčasová a mnoho lidí po nich touží, protože dokáží přinést do domu spoustu světla. Oblíbené jsou však i pro svůj esteticky příjemný design, který je možné přizpůsobit danému domu přímo na míru. Tak, jak to už však bývá, všechno má své plusy a mínusy. Nejinak tomu je i u těchto oken. Co byste o nich měli vědět, než se pro ně rozhodnete? Máme pro vás malého průvodce, který vám pomůže a poradí. Vše má totiž své řešení.

Francouzská okna najdou uplatnění v každé stavbě, chalupou počínaje a panelovou výstavbou konče (Zdroj: HELUZ IZOS s.r.o.)
i (Zdroj: HELUZ IZOS a VORLÍČEK - PALST s.r.o.)
Francouzská okna najdou uplatnění v každé stavbě, chalupou počínaje a panelovou výstavbou konče (Zdroj: HELUZ IZOS a VORLÍČEK - PALST s.r.o.)

Francouzská okna - co si pod tím představit 

Francouzská okna najdou uplatnění v každé stavbě, chalupou počínaje a panelovou výstavbou konče. Ozvláštní jednoduše jakýkoliv interiér, obohatí jej totiž o prostor a umožní oční kontakt s okolím. Překážkou pro ně nejsou dokonce ani vyšší patra nebo podkroví. Stačí když k nim nainstalujete zábradlí, které zabrání pádu a neruší při pohledu z okna ven. 

Po technické stránce jsou francouzská okna prostě velká okna, jejichž spodní hrana je totožná s podlahou. A právě tím se odlišují od klasických oken. Ty totiž mají spodní hranu okna asi 80 cm od podlahy v místnosti. Na francouzská okna často navazuje terasa, zahrada, balkon nebo lodžie. S ohledem na svou velikost, oproti klasickým oknům, zajišťují dobrý výhled a přísun světla. 

 

Bohužel jejich velkou nevýhodou je to, že přes velkou plochu z domu uniká ohromné množství tepla
i (Zdroj: HELUZ IZOS a VORLÍČEK - PALST s.r.o.)
Bohužel jejich velkou nevýhodou je to, že přes velkou plochu z domu uniká ohromné množství tepla (Zdroj: HELUZ IZOS a VORLÍČEK - PALST s.r.o.)

Nevýhody francouzských oken 

V chladnějších měsících jsou potom francouzská okna praktická ve chvíli, když chcete vyvětrat, protože se díky jejich velikosti vzduch snáze vymění. Bohužel jejich velkou nevýhodou je to, že přes velkou plochu z domu uniká ohromné množství tepla. Dokonce až neuvěřitelnou ⅓, což je v aktuální době katastrofa. V létě pak naopak, pokud jsou francouzská okna umístěná na západní nebo jižní straně, zvyšují teplotu uvnitř domu až o 10 ºC, což může být neúnosné. No a mimo to, představují rovněž i ohromnou slabinu ve směru bezpečnosti. V běžné podobě totiž nejsou příliš velkou překážkou pro zloděje. 

Bylo by proto lepší se francouzských oken vzdát? 

Okamžitě vám můžeme odpovědět, že vůbec. Protože každý problém má své řešení. Malé starosti s francouzskými okny vám zajistí špičková skla. Nutno říct, že výběr toho správného zasklení francouzského okna je mnohem důležitější než u běžného okna. Ano, jakákoliv okna jsou ohromnou slabinou každého domu z hlediska bezpečnosti. Dvojnásob to platí pro francouzská okna. Ale i to je možné vyřešit, když zvolíte dostatečně tepelně izolační zasklení. Kvůli létu by potom zasklení mělo disponovat účinnými protislunečními skly, jejichž mimořádně nízká prostupnost energie je provázena nejlepší světelnou propustností. Pokud proto použijete bezpečnostní zasklení, které zabrání nežádoucímu vniknutí a také sníží riziko úrazu. Jestli váháte, zda v tomto případě zvolit dvojskla nebo trojskla, vězte, že trojskla jsou sice dražší a těžší, náročnější je i provedení rámu a kování, ale jejich izolační schopnosti jsou natolik vynikající, že není důvod váhat. 

Využijte potenciál trojskel na maximum
i (Zdroj: HELUZ IZOS)
Využijte potenciál trojskel na maximum (Zdroj: HELUZ IZOS)

Pozor, není trojsklo jako trojsklo! 

Jenže, obligátní slogan: “Není trojsklo jako trojsklo, i v tomto případě platí.” I když je to všeobecně známé klišé, které se používá u kdejakého výrobku, je nutné ho brát v úvahu. U izolačních trojskel totiž nejde pouze o maximální úsporu tepla, čili termo izolační schopnosti. Při zasklení oken vnímáme také další kritéria, jako třeba difuzní otevřenost a uzavřenost. To správné zasklení tak dovede doslova kouzlit se slunečním zářením a dalšími parametry. Využijte proto jejich potenciál na maximum. 

Co jsou ale vlastně izolační trojskla? 

Izolační trojskla se skládají ze 3 tabulí plochého skla, které jsou oddělené distančním meziskelním rámečkem (přesněji - dvěma rámečky). Mezi skly tak vzniká dutina, která zlepšuje jejich schopnost izolovat. Dutiny jsou ošetřeny tak, aby dovnitř nepronikala vlhkost a nedocházelo zde ke kondenzaci vodních par. Na samotných tabulích skla je přitom povlak, který zvyšuje jejich odrazivost nebo schopnost propouštět teplo. Úpravami těchto parametrů a kombinacemi různých skel je možné u izolačního zasklení dosáhnout rozdílných vlastností z hlediska příjmu, či blokování tepelné energie a dále pak i ze strany izolace hluku a bezpečnosti. 

Jaké je to nejlepší trojsklo pro francouzské okno? 

V případě francouzských oken máte hned několik možností. Základní izolační trojsklo pro obytné domy má tloušťku 44 mm a tvoří ho celkem 3 skleněné tabule a dva distanční rámečky. Jde o okna firmy IZOS, které díky prostupu tepla Ug 0,6 až 0,5, přispívají k energetickým úsporám budov, přičemž zároveň propouští i dostatek světla. Tyto parametry splňují požadavky pro pasivní nulové nízkoenergetické a energeticky úsporné novostavby, stejně jako při rekonstrukcích spojených s výrazným snížením energetické náročnosti budov. Tato skla jsou vhodná pro zasklívání ploch, která jsou orientovaná na sever. Dobré je, když je doplníte o akustickou a bezpečnostní úpravu. 

Okna HELUZ vám pomohou s hospodařením se sluneční energií
i (Zdroj: HELUZ IZOS a VORLÍČEK - PALST s.r.o.)
Okna HELUZ vám pomohou s hospodařením se sluneční energií (Zdroj: HELUZ IZOS a VORLÍČEK - PALST s.r.o.)

Západní nebo jižní francouzské okno ocení kvalitu IZOS Shadow 

To totiž nahradí stínící techniku i náklady za klimatizaci. Má sníženou světelnou a tepelnou propustnost a tloušťku 44 mm. Izolační trojsklo vyniká schopností blokovat sluneční záření, tvoří ho 3 skleněné tabule a 2 distanční rámečky určené je především na místa, kde situace neumožňuje umístění stínící techniky díky extrémně nízké hodnotě prostupu tepla Ug 0,5 najde uplatnění také u velkoformátových oken. Hodí se pro všechny domy, ale především pro pasivní, nulové, nízkoenergetické a energeticky úsporné. I zde vám můžeme doporučit kombinaci s akustickou a bezpečnostní úpravou. 

IZOS Energy+ - to nejlepší okno na severní a východní stranu 

IZOS Energy+ je trojsklo, které je určené především pro zimní výhřev interiéru. Toto trojsklo funguje tak, že dovnitř propouští sluneční záření, přičemž si zachovává extrémně nízkou hodnotu prostupu tepla (má Ug 0,6-0,5). Je ideálním řešením pro pasivní domy, nulové, nízkoenergetické a energeticky úsporné domy, kde v chladnějších měsících přináší zdarma tepelné zisky. Toto zasklení je vhodné pro zasklívání francouzských oken s orientací na východ. V případě použití na jižní nebo západní straně je vhodné okna kombinovat ještě se stínící technikou, která v létě zamezí přehřívání místnosti. IZOS Energy+ dosahují toho největšího solárního faktoru v porovnání s jinými skly, které jsou v současné době na trhu (a to až o 10%) a pak i nejvyšších solárních zisků. S velkou rezervou tak splňuje všechny požadavky evropské legislativy na energetickou náročnost budov. Mají barevně neutrální vzhled s velice nízkou světelnou reflexí. I v tomto případě je vhodné zasklení doplnit o akustickou a bezpečnostní úpravu.

 

Co si představit pod bezpečnostní úpravou? 

Bezpečnostní úprava u společnosti IZOS má formu vrstveného skla s bezpečnostní folií IZOS Protect nebo tepelného tvrzení skla tzv. kalení. V případě bezpečnostních folií platí, že čím více folií přitom zvolíte, tím více odolné je okno proti násilnému vniknutí. A kromě toho jsou tato skla rovněž odolná i proti propadnutí. V případě rozbití navíc střepy ulpí na folii. Tepelně tvrzené bezpečnostní sklo vykazuje až 5x větší pevnost v tahu za ohybu než základní sklo. Má také větší odolnost vůči tepelnému namáhání než základní sklo a v případě rozbití se rozpadne na malé neostré části.

Fransouzská okna HELUZ mohou být přizpůsobena vašim potřebám
i (Zdroj: HELUZ IZOS a VORLÍČEK - PALST s.r.o.)
Fransouzská okna HELUZ mohou být přizpůsobena vašim potřebám (Zdroj: HELUZ IZOS a VORLÍČEK - PALST s.r.o.)

A víte, co je na trojsklech HELUZ IZOS nejlepší? 

Izolační skla HELUZ IZOS jsou navržena tak, aby zlepšovala tepelný komfort uvnitř budov a zároveň také minimalizují energetické ztráty. Díky moderním technologickým inovacím pro ně tvar, ani velikost skla není omezením. Dostupná jsou proto v různých tvarech a velikostech, protože se vyrábí na míru každé zakázce. Je přitom jedno, zda se jedná o novostavbu nebo rekonstrukci. Jsou schopné se přizpůsobit i atypickým tvarům oken. Již není třeba obětovat estetiku v prospěch energetické efektivity. A stejně tak, francouzská okna nemusí být pouze estetickým prvkem, ale rovněž i inteligentní součástí vaší domácnosti. Jejich schopnost pracovat se slunečními zisky vám může přinést velké úspory, a to vše při zachování krásy a elegance francouzských oken. 

Zdroj informací: HELUZ IZOS s. r. o. 

Publikováno: 7.9.2023, Autor: Adriana Dosedělová (text), Profil autora: Adriana Dosedělová