reklama

Větrejte efektivně, aniž byste museli otevřít okno

Problematika rekuperace není pro současné uživatele zejména pasivních domů nic nového. Víte, jak můžete doma efektivně a jednoduše větrat, aniž byste museli otvírat okna, čekat na průvan, a přitom si ve většině případů do interiéru natáhnout s čistým vzduchem taky prach, pyly, plísně, bakterie a smog?

Chtěli byste bydlet a větrat v takové oblasti?
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Chtěli byste bydlet a větrat v takové oblasti? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ventilace bez otevírání oken

Kdo by doma nechtěl mít čerstvý a ideálně také čistý vzduch? Asi všichni. A představte si, jak s každým nadechnutím se do vašich plic dostává pouze vzduch, ve kterém nepoletují žádné částice prachu, žádné bakterie, spory plísní a podobné potvůrky, které se ale bohužel v našich domácnostech vyskytují až podezřele často.

Při slově ventilace si asi spousta z nás představí špehýrky oken, tzv. ventilačky, které necháváme podle potřeby otevřené někdy na malou chvilku, někdy klidně celý den. Jejich úkolem je vyměnit vydýchaný a znečištěný vzduch v našich bytech za venkovní, čistý a plný kyslíku. I když... při představě bydlení v centru města, na rušné hlavní třídě, a ještě v době nepříznivé smogové situace by zvenku do bytu očekával čistý vzduch asi jen opravdový dobrodruh nebo naiva.

Ne každý si může dovolit bydlet v horské oblasti, kde dávají lišky dobrou noc a kde je vzduch doslova křišťálově čistý. Ve městech, kde je téměř nepřetržitá automobilová doprava nebo bydlení poblíž průmyslových výrobních center, není žádný med. Na takových místech se musí větrat smysluplně – brzy ráno nebo pozdě večer, případně přes noc – což zase není úplně ideální v zimním období, kdy se snažíme vyvětrat si tak, abychom si zároveň nevytáhli na ulici nashromážděné teplo. Jak z tohoto začarovaného kruhu ven? Řešením je systém zvaný rekuperace.

Můžete si pořídit centrální, nebo decentrální systém
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Můžete si pořídit centrální, nebo decentrální systém (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rekuperace šetří nejen vaše zdraví, ale i peněženku, přičemž vám zajistí čerstvý vzduch a ideální teplotu v kterémkoliv ročním období. Pod pojmem rekuperace se skrývá zpětné získávání tepla. Tou největší výhodou rekuperace je zcela jistě přísun čerstvého vzduchu po celý den, aniž byste se museli o cokoliv starat. Umíte si představit, že ráno vstanete a ihned vám do plic proudí čerstvý a čistý vzduch, nebo jste celý den mimo domov a nemusíte se bát, že jste zapomněli zavřít okna kvůli větrání? A večer (nebo po několika dnech) se vrátíte domů a doma je příjemně vyvětráno, a dokonce i teplo. 

Systém rekuperace

Rekuperační jednotka může být centrální, to znamená, že máme někde v bytě jednu "krabici", do které jsou svedeny trubky z každé místnosti – tímto způsobem se mění a zároveň filtruje vzduch centrálně

Centrální jednotku můžete umístit kamkoliv v domě
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Centrální jednotku můžete umístit kamkoliv v domě (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dalším způsobem jsou decentrální jednotky. Ty potřebují mít v každé místnosti ve zdi vyvrtaný otvor, do něj se instaluje vlastní rekuperace. 

Rekuperace vyřeší problém s pyly, plísněmi i prachem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Rekuperace vyřeší problém s pyly, plísněmi i prachem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Asi vás napadne, jak to je s možným únikem tepla. Při používání rekuperace úniky tepla nehrozí. Kvalitní rekuperační jednotky jsou schopny zadržet až 94 % tepla v bytě. Rekuperace odebírá teplo z odpadního vzduchu, a díky speciálnímu výměníku ho dokáže předat tomu čerstvému zvenku. Do interiéru vám tedy proudí předehřátý vzduch a omezují se tepelné ztráty domu.

Je ale rozhodně na místě seznámit se se skutečností úniků tepla při montáži rekuperačních jednotek rozdílných firem. Ne vždy se reklamní slogan přibližuje realitě a je dobré si nechat takové informace o únicích tepla ověřit.

Rekuperační jednotka má slušivý a nenápadný design
i (Zdroj: RECUAIR s.r.o.)
Rekuperační jednotka má slušivý a nenápadný design (Zdroj: RECUAIR s.r.o.)
Trápí vás nemožnost větrání klasicky okny, a přitom potřebuje mít doma čistý vzduch? Spolehněte se na rekuperaci od firmy RECUAIR, kde je základem jednotky výměník, instalovaný přímo do stěny. Jednotka kontinuálně odvádí vydýchaný vzduch ven a současně přivádí čerstvý vzduch přes systém filtrace do interiéru a optimalizuje vlhkost. Chytrá jednotka vzduch uvnitř v zimě neochlazuje a v létě neotepluje. Větrání je tak neustálé, efektivní a bez tepelných či energetických ztrát.

Centrální rekuperace dokáže bez problému vyvětrat interiér o rozloze až 150 m², decentrální jsou pak určené do jednotlivých místností o rozloze okolo 45 m². Navíc odvádí vlhkost společně s vydýchaným vzduchem do výměníku, kde odpadní vzduch předává své teplo čerstvému vzduchu z venku. Vlhkost pak odchází pryč z budovy, aniž by měla tendenci v nějaké z rekuperačních částí kondenzovat, místnosti jsou proto suché a neusazují se zde plísně a bakterie.

Rekuperaci můžete ovládat dálkově nebo přes mobilní aplikaci
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rekuperaci můžete ovládat dálkově nebo přes mobilní aplikaci (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Aby výměna vzduchu v bytech díky rekuperaci byla opravdu kvalitní, je potřeba mít také dobrý filtr. Výkonné filtry v rekuperační jednotce zvládnou zachytit nejen nečistoty, ale i pyly. Což ocení především alergici, u nichž je dýchání pylem zamořeného vzduchu doslova životu nebezpečné. Filtry postačí vyměňovat cca každého půl roku. Tyto filtry najdeme (u lepších rekuperací) nejen na přisávaném vzduchu, ale i na venkovních komponentech. To proto, aby vnitřní prach neznečistil jednotku.

Podstatou jsou účinné a kvalitní filtry
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Podstatou jsou účinné a kvalitní filtry (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Kdy rekuperaci řešit?

Ideální je samozřejmě s rekuperační jednotkou počítat již při stavbě domu, ale ani ve starých zástavbách není nic ztraceno. Téměř každý dům je schopen přijmout instalaci rekuperace, ať už centrální, nebo decentrální.

Obrovskou výhodou je, že na instalaci rekuperačních jednotek se vztahuje dotační program Zelená úsporám. Pokud splníte všechny náležitosti, mohou se vám náklady na pořízení rekuperace zase vrátit – a to nejen díky dotačnímu programu, ale i v celkové úspoře tepla. Při kontinuální spotřebě okolo 35 W jsou celoroční náklady na vytápění nejčastěji v řádech stokorun, maximálně nižších jednotkách tisíců. 

Rekuperaci je ideální řešit už v době, kdy dům stavíte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rekuperaci je ideální řešit už v době, kdy dům stavíte (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rekuperační jednotka pak navíc ještě dokáže hlídat kvalitu vzduchu za vás. Nemusíte se tedy obávat, že jste zapomněli otevřít, či zavřít okna, nemusíte řešit náhlé výkyvy teplot venku a netrápí vás ani odchod z domova – i třeba na několik dní. Rekuperační jednotku můžete díky jednoduché aplikaci ovládat odkudkoliv, stačí si do aplikace zadat potřebné parametry a údaje a aplikace vše ohlídá za vás.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Moderní bydlení; RECUAIR s.r.o., reksystem.cz

Publikováno: 25.8.2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová