reklama

Kvalitní stavební dozor vám ušetří peníze i vaše nervy

Proměna bytu může být občas opravdovou výzvou, kdy to bez stavebního dozoru opravdu nejde – o čemž se přesvědčila mladá rodina z Liberce. Tehdy však ještě netušila, jak mnoho překážek a nástrah se během tohoto procesu může objevit.

Bez stavebního dozoru se neobejde žádná stavba ani rekonstrukce
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bez stavebního dozoru se neobejde žádná stavba ani rekonstrukce (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Než začala pandemie koronaviru, žilo se Petře s manželem a dvěma dětmi v libereckém bytě o dispozici 3+1 pohodlně. Jakmile však udeřil zákaz vycházení, uvědomili si, že se jim doma nedostává osobního prostoru. Rozhodli se proto, že se pustí do rekonstrukce dosud nevyužívané půdy a vytvoří ze svého bytu mezonet. „Když už jsme byli u toho, chtěli jsme samozřejmě předělat byt kompletně. Našim cílem bylo zkrátka vytvořit domov, kam se budeme vždy rádi vracet,“ vysvětluje Petra.

Pustili se tedy do akce, jejímž výsledkem měla být kromě renovace podkroví také změna dispozice původního bytu za pomoci vybourání několika příček, zateplení střechy a instalace střešních oken. Zároveň bylo potřeba zesílit nosné trámy na střeše, vyrovnat podlahy, instalovat nové schodiště, koupelnu i kuchyň a nakonec nově omítnout zdi.

Vše začalo v lednu roku 2021, kdy si do bytu pozvali projektanta. „Projektantovi jsme dali přednost před architektem, protože jsme měli větší důvěru v jeho technickou přesnost,“ říká Petra. Dalším krokem bylo zajištění stavebního dozoru. Ten si Petra musela najmout, protože rekonstrukci zajišťovaly různé firmy. Právě stavební dozor tak byl zodpovědný za to, aby byly všechny stavební práce v souladu s projektovou dokumentací.

Nevyhovující interiér rekonstrukci už zoufale potřeboval
i (Zdroj: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)
Nevyhovující interiér rekonstrukci už zoufale potřeboval (Zdroj: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)

Investovaná částka stále stoupala

Původní cenu rekonstrukce odhadli odborníci na 1 200 000 korun. Ačkoliv byli manželé prozíraví a vzali si úvěr o 300 tisíc korun vyšší. Velmi brzy jim však došlo, že i tak finanční stránku věci podcenili. „Už v úvodní fázi rekonstrukce se náš rozpočet navýšil, když jsme zjistili, že naše dosavadní topení bylo zcela nedostatečné, a rozhodli jsme se je nahradit moderním kotlem reflektujícím venkovní teplotu,“ popisuje Petra. Se stoupající cenou stavebních materiálů a řemeslných prací pak původní částka nadále šplhala.

Na jaře a v létě roku 2021 začalo dlouhé papírování, v jehož rámci bylo nutné zaplatit zvlášť za posudky jednotlivých odborníků. Vše zakončilo v prosinci razítko ze stavebního úřadu „Stavební povolení bylo nutné získat proto, že jsme v podkroví přidávali střešní okna. Jednalo se tedy o zásah do střešní konstrukce,“ vysvětluje Petra. Aby alespoň trochu ušetřili, řemeslníky a nákup konkrétních stavebních materiálů si manželé domlouvali po vlastní ose.

Některé firmy naštěstí nabízí zdarma poradenství ohledně toho, jaké materiály budou pro konkrétní projekt nejvhodnější,“ popisuje Petra. Potíž byla tedy hlavně s řemeslníky, jichž je v posledních letech nedostatek. Celý proces se tak výrazně protáhnul, protože se na ně muselo čekat.

Suché podlahy unese každá konstrukce

Po Vánocích konečně začaly bourací práce. Během nich se ukázalo, že podlaha v původním bytě jsou v podstatě pouhé trámy ledabyle položené na škváru. Betonovou podlahu by však konstrukce neunesla, a tak Petra pro rekonstrukci zvolila takzvanou suchou podlahu, kterou tvoří sádrokartonové nebo sádrovláknité desky.

Nové prostory si rodina uzpůsobila svým potřebám
i (Zdroj: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)
Nové prostory si rodina uzpůsobila svým potřebám (Zdroj: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)

Suchá plovoucí podlaha je systém realizovaný s minimálním množstvím vody na stavbě. Sádrokartonové a sádrovláknité desky vynikají nízkou hmotností, takže se dají položit prakticky kamkoliv,“ vysvětluje Robert Hošek, odborník na suchou výstavbu. „Mezi jejich další výhody patří vysoká nosnost a variabilní stavební výška skladby. Pro rekonstrukce tak bývají suché podlahy ideální volbou,“ dodává.

Rodině se však nepodařilo včas sehnat řemeslníky, kteří by měli se suchou výstavbou dostatek zkušeností, a tak přesedlali na klasický způsob s využitím takzvaných OSB desek. „Trámy v podlaze tak bylo nutné vyrovnat a zpříložkovat tak, aby výškově odpovídaly. Na ně jsme pak do kříže usadili a přilepili OSB desky. Podlaha v koupelně byla zase upravena odlehčeným keramzito-betonem a zedníci ji dorovnali samonivelační stěrkou,” popisuje Petra.

Samotné stavění a budování začalo v březnu roku 2022. Sádrokarton nakonec využila rodina k vytvoření nových příček v obou patrech. Dispozice prostoru se tak zcela proměnily. „Půdu jsme se rozhodli rozdělit na několik místností. Z původně oddělených pokojů, v nichž byly původně ložnice a dětský pokoj, jsme zase za pomoci odborníků udělali jednu místnost, obývací pokoj spojený s kuchyní,“ vysvětluje Petra. V obou patrech se také nově nahazovaly vnitřní omítky. „Také zde byla problematická místa vyplněna za pomoci sádrokartonu, protože to bylo rychlejší a levnější než dozdívání,“ vysvětluje odborník.

Komfort v podkroví zaručí zateplení střechy

Aby bylo podkroví pro rodinný život dostatečně komfortní, bylo samozřejmě nutné zateplit střechu. „Pro zateplení byla zvolena minerální vata, která představuje pro zateplení šikmé střechy ideální materiál. Díky zateplení bude možné v podkroví zajistit tepelný komfort a příjemnou teplotu, aniž by rodina za vytápění platila extrémní částky,“ říká Tomáš Truxa, odborník na zateplení. Zateplení podkroví nicméně prospěje pohodlí obyvatel i v létě. „V nezateplených půdních prostorách bývá v letních měsících nesnesitelné horko. Zateplení zamezuje jejich přehřívání, v důsledku čehož bývá na půdě příjemnější klima i za horkých dní,“ vysvětluje odborník.

Petřiným snem byla nová koupelna. Zvolila pro ni minimalistický design s imitací dřeva a stěny i strop nechala obložit speciálními impregnovanými sádrokartonovými deskami. „V prostorách koupelny bývá často vlhko. Impregnované desky jsou navrženy speciálně tak, aby ani v místech s vysokou vzdušnou vlhkostí nedocházelo ke vzniku plísní a prostředí tak zůstalo maximálně zdravé,“ vysvětluje Robert Hošek.

Podkroví domu by byla škoda nevyužít
Podkroví domu by byla škoda nevyužít (Zdroj: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)
Rodina tak získala další skvělé prostory
Rodina tak získala další skvělé prostory (Zdroj: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)

Materiály pro další úpravy koupelny, jako je penetrace a lepidlo na obklady, pak manželé zvolili v rámci jednoho systémového řešení. „Systémová řešení jsou vždy výhodnější, protože zaručují, že spolu budou jednotlivé komponenty navzájem fungovat. Zároveň nám dávají možnost reklamace, kterou při využití výrobků od různých značek ztrácíme,“ upozorňuje Miloš Hutník ze společnosti, která se na řešení tohoto typu zaměřuje.

Stavební dozor často chyboval

Ještě během léta loňského roku se rodina potýkala hned s několika problémy, které jí bránily rekonstrukci dokončit. Po špatně propočítaném schodišti se dalo chodit pouze se skloněnou hlavou, pod dveřmi se zase nacházela třícentimetrová mezera, podlahová konstrukce na půdě se kvůli nevhodnému návrhu musela zpětně upravovat a montáž kuchyňské linky se výrazně zpozdila. Ukázalo se, že na vině byl především nedůsledný stavební dozor.

Stavební dozor představuje nejdůležitější osobu na stavbě. Je to člověk, který má přehled o všem, co se v rámci rekonstrukce děje. Musíme jej proto vybírat pečlivě a zjistit si jeho reference a doporučení,“ varuje Miloš Hutník. V případě libereckého bytu se stavební dozor nakonec částečně finančně podílel na odstranění všech vzniklých problémů.

Celá rekonstrukce se protáhla z plánovaných tří na sedm měsíců a vystřídalo se u ní 23 řemeslníků. „Nakonec se nám však podařilo dospět k cíli. Výsledkem je prostorný, moderní byt, kde má každý člen domácnosti dostatek soukromí,“ shrnuje situaci Petra.

Zpětně by Petra případným zájemcům o rekonstrukci poradila především to, aby si pečlivě vybírali najaté řemeslníky i stavební dozor. „Je dobré zvolit si lidi, kteří mají ověřené reference, i kdybyste na ně měli nějakou dobu čekat. Budete s nimi řešit mnoho důležitých věcí a je nutné vědět, že se na ně můžete spolehnout,“ doporučuje.

Zdroj informací: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.

Publikováno: 15.8.2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce