reklama

Unese plechová střecha fotovoltaiku?

Plánujete kvůli rostoucím nákladům v domácnosti pořídit fotovoltaiku? Pokud máte na domě plechovou střechu, možná si kladete otázku, jestli na ni lze panely vůbec nainstalovat. Poradíme vám, na co při tom dát pozor.

Pro kvalitní plechovou střešní krytinu není umístění fotovoltaiky problém, stačí myslet na správný postup montáže panelů
i (Zdroj: SATJAM s.r.o.)
Pro kvalitní plechovou střešní krytinu není umístění fotovoltaiky problém, stačí myslet na správný postup montáže panelů (Zdroj: SATJAM s.r.o.)

Fotovoltaické panely nejsou dnes už jen záležitostí pro nadšence, i díky podpoře od státu se stávají stále častějším řešením. Aby ale jejich realizace nepřinesla namísto úspor spíše starosti a drahé opravy, je třeba vzít při výběru kromě samotné fotovoltaiky v úvahu také vlastní střechu. U té plechové je důležité myslet na to, jak se na ni budou panely instalovat. Při pořizování fotovoltaické elektrárny je pro mnoho majitelů prioritou její dostatečný výkon, aby se jim investice vyplatila. Už ale často nezohlední nároky střechy. Při nešetrné instalaci panelů pak často vznikají řešení, která mohou být problematická nejen pro vzhled domu, ale i pro funkčnost střechy. U plechových střešních krytin je proto nutné dát pozor na vhodný způsob ukotvení panelů.

Při instalaci fotovoltaiky se totiž velmi často postupuje tak, že se panely ukotví skrz plechovou střešní krytinu do podkladní nosné konstrukce. Pro správnou funkčnost střechy ale toto řešení nemusí být vždy tím nejlepším. Ukotvení panelu totiž mnohdy vyjde nevhodně v boční části vlny střešní krytiny, v místě různých oplechování, nebo v těsné blízkosti střešních oken. Taková místa ale nemusí být trvale utěsnitelná. Kov navíc přirozeně dilatuje, což může časem vést ke vzniku netěsností a pod střechu může dokonce začít zatékat. Jak se tomu vyhnout?

Držáky se nekotví do nosného podkladu, ale do střešní krytiny, zajistí tak trvalé utěsnění prostupu
i (Zdroj: SATJAM s.r.o.)
Držáky se nekotví do nosného podkladu, ale do střešní krytiny, zajistí tak trvalé utěsnění prostupu (Zdroj: SATJAM s.r.o.)

Bezproblémovou kompatibilitu fotovoltaických nebo teplovodních solárních panelů a profilované střešní krytiny lze zajistit pomocí speciálních držáků, které se nekotví do podkladu, ale pomocí systémových šroubů s těsněním přímo do střešní krytiny. Umísťují se do horní vlny profilace krytiny. Instalace je tedy snadná a zajistí trvalé utěsnění prostupu bez rizika poškození střešní krytiny. Stačí zkrátka už při výběru fotovoltaiky myslet také na střechu a pro její instalaci zvolit vhodné řešení. Pro tu plechovou pak umístění panelů nepředstavuje žádný problém.

Zdroj informací: SATJAM s.r.o.

Publikováno: 7.8.2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce