reklama

Jak rekonstruovat ploché střechy bytových domů

Ploché střechy bytových domů za dobu své existence leccos zažily a vzhledem k jejich stáří (v průměru okolo 50 let) by si již zasloužily kompletní rekonstrukci. Víte, co dělat, když je plochá střecha vaší bytovky v havarijním stavu?

Rekonstrukce plochých střech na bytových domech je nezbytností
i (Zdroj: Saint Gobain Construction Products a.s., Divize Weber)
Rekonstrukce plochých střech na bytových domech je nezbytností (Zdroj: Saint Gobain Construction Products a.s., Divize Weber)

Ploché střechy bytových domů obvykle poutají pozornost těch, kteří bydlí v nejvyšším patře. Obyvatelé podkrovních bytů musí mnohdy řešit například problém s tím, že jim ze střechy do bytu zatéká, případně přehřívání interiéru během horkých letních dnů. Není-li plochá střecha pochozí, v životech ostatních obyvatel domu pak nehraje příliš velkou roli. „Někdy je to ale škoda. Stačí menší úpravy a plochá střecha se může změnit v příjemnou relaxační zónu pro všechny,“ říká Tomáš Truxa, odborník na tepelné izolace. Než si však začnete plánovat, že na střeše vytvoříte zahrádku, posezení či třeba dokonce menší parčík, je třeba zaměřit se na to, v jakém stavu se plochá střecha nachází.

Hlavní roli by měla hrát tepelná izolace, která se u ploché střechy na rozdíl od obvodu domu občas opomíjí. „Izolaci musíme vybírat tak, aby střecha po její aplikaci unesla co největší zátěž. Existují speciální minerální izolační desky určené přímo pro ploché střechy, které dosahují vysoké pevnosti tlaku a zároveň snesou vysoké bodové zatížení. Takové desky doslova unesou i slona, takže tvoří pro pochozí plochou střechu ideální tepelně-izolační souvrství,“ vysvětluje Tomáš Truxa. Takové desky se obvykle aplikují v jedné horní vrstvě a na ně se následně nanáší hydroizolace.

Ploché střechy panelových domů pomalu dosluhují
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ploché střechy panelových domů pomalu dosluhují (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Hydroizolace z asfaltové lepenky i měkčeného PVC mají své nevýhody

Od 50. let minulého století u nás byla dominantním řešením hydroizolace plochých střech asfaltová lepenka a různé její varianty. Nejprve se spojovala pokládáním do rozlitého horkého asfaltu, později se zase pokládala natavením s využitím plynových hořáků. Od devadesátých let pak začalo nabírat na popularitě využívání technologie fólií z měkčeného PVC spojovaného horkým vzduchem. „Obě tyto technologie však mají určité nedostatky. Vyžadují například k realizaci specializované profesionální nářadí,“ říká Pavlína Sobotíková, odbornice na hydroizolaci.

Kvůli vnějším vlivům, jako je UV záření a oxidace materiálů, navíc časem dochází k jejich křehnutí a ztrátě elasticity. Tyto materiály navíc ztrácí své vlastnosti i kvůli sublimaci použitých změkčovadel. „Problémem jsou samotné lepené spoje, které jsou při realizaci velmi náročné na technologickou kázeň. Obtížné bývá také řešení různých detailů, jako jsou například prostupy, komínky či třeba ukotvení reklamních poutačů. V těchto detailech často dochází k různým defektům,“ dodává Pavlína Sobotíková. Průmětná doba trvanlivosti hydroizolačních materiálů se podle ní pohybuje v rozmezí od 25 do 35 let. Pak je třeba nechat střechu zkontrolovat odborníkem.

Na vině havarijního stavu plochých střech bývá mimo jiné i již nevyhovující hydroizolace
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na vině havarijního stavu plochých střech bývá mimo jiné i již nevyhovující hydroizolace (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

V současné době nabývají na popularitě modernější způsoby řešení hydroizolací. Jedním z nich jsou například takzvané polyuretanové membrány nanášené zastudena ve formě vrstvených nátěrů. Pro jejich aplikaci není nutné pořizovat žádné speciální nástroje, vystačíme si s obyčejným válečkem. „Protože se navíc jedná o stoprocentně bezešvou technologii, je zde nulové riziko netěsnosti ve spojích. Polyuretanová membrána je také trvale elastickým materiálem, který neobsahuje změkčovadla a je odolný vůči UV záření,“ vysvětluje odbornice. Mezi další výhody této technologie podle ní patří snadné řešení střešních detailů.

Realizace zelené ploché střechy prospěje životnímu prostředí

Když plochá střecha projde renovací, můžeme začít uvažovat nad jejím dalším využitím. Výhodná je například realizace vegetační střechy, která prospěje nejen obyvatelům domu, ale i životnímu prostředí. „Ozeleněné ploché střechy přispívají k lepšímu mikroklimatu ve městech a v létě pomáhají snižovat teplotu uvnitř bytů. Zároveň pohlcují prach, ochlazují vzduch, zadržují dešťovou vodu a také chrání samotnou střechu před degradací způsobenou UV zářením,“ vyjmenovává jejich výhody Josef Hoffmann, odborník na zelené střechy.

Ploché střechy nabízejí širokou možnost využití
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ploché střechy nabízejí širokou možnost využití (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Před renovací ploché střechy je ideální vždy zkonzultovat další postup s odborníkem. „Jedině ten dokáže posoudit všechny důležité parametry, například vzduchotěsnost střešního pláště, tepelnou stabilitu podkrovních místností či energetickou náročnost budovy,“ upozorňuje Tomáš Truxa s tím, že prověřit bychom měli také šíření vlhkosti a kondenzaci vodní páry v konstrukci, ochranu proti hluku a v neposlední řadě protipožární ochranu a další bezpečnostní náležitosti. Budeme-li mít vše posvěceno, můžeme se směle vrhnout do toho, abychom starou střechu přivedli zpět k životu.

Zdroj informací: Saint Gobain Construction Products a.s., Divize Isover; plocha-strecha.cz

Publikováno: 25.7.2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce