reklama

Vytápění dřevem nemusí mít fatální dopad na kvalitu ovzduší

Nedávno byl v Praze proveden pokus s mobilním detektorem kvality ovzduší. Detektor, umístěný v batohu, snímal hodnoty jednotlivých škodlivin při jízdě na kole. Zajímavostí bylo, že nejvyšší naměřené hodnoty škodlivin byly zaznamenány při víření prachu během úklidu domácnosti a na zahradě, na které probíhalo letní grilování. Oheň na otevřených ohništích opravdu produkuje vysokou koncentraci zdraví škodlivých spodin. S tím souvisí i občasné informace o zákazu vytápění dřevem.

Vytápění dřevem je stále oblíbený tradiční způsob vytápění
i (Zdroj: Schiedel, s.r.o.)
Vytápění dřevem je stále oblíbený tradiční způsob vytápění (Zdroj informací: Schiedel, s.r.o.)

Nebojme se pokroku!

Pozitivní zprávou ale je, že vývoj jde stále kupředu a mnozí výrobci stavebních materiálů soustavně pracují na zlepšení technologií, které posouvají věci kupředu a dávají si za cíl zlepšení životních podmínek nejen nás lidí, ale i životního prostředí. Pokud bychom například začali používat veškeré prostředky, které nám technologie nabízejí v rámci snížení emisí při vytápění, velmi rychle bychom dosáhli cílů, které si v této oblasti klademe. Problém je neefektivita a pomalé využití novinek. Přesto je třeba dívat se na vývoj pozitivně a nemít nerealistická očekávání. Změna přichází, byť se nám mnohdy může zdát pomalá.

Schiedel MIMAS i přes zachování mimořádné kvality, představuje cenově dostupnou variantu.
i (Zdroj: Schiedel, s.r.o.)
Schiedel MIMAS i přes zachování mimořádné kvality, představuje cenově dostupnou variantu. (Zdroj: Schiedel, s.r.o.)

Stará vs. moderní topeniště

Srovnáme-li emise starých otevřených topenišť a moderních krbových vložek, zjistíme, že se v horizontu jedné generace podařilo snížit emise na 1/10. Výrobcům se podařilo zefektivnit spalování v těsných krbových vložkách a zásadně snížit celkové emise. Produkce neustále skloňovaného CO² při spalování dřeva je sice stále stejná, a to taková jako kdybychom dřevo nechali samovolně rozkládat v lese. Zkrátka uvolní ho tolik, kolik ho z atmosféry zachytí během svého růstu. Další škodliviny, které souvisí se spalováním dřeva, však klesly zásadně.

Schiedel MIMAS i přes zachování mimořádné kvality, představuje cenově dostupnou variantu.
i (Zdroj: Schiedel, s.r.o.)
Schiedel MIMAS i přes zachování mimořádné kvality, představuje cenově dostupnou variantu. (Zdroj: Schiedel, s.r.o.)

Čistší kouř díky novinkám na trhu

Nejpropracovanější a ekologicky nejméně zatěžující typy krbových vložek společně s komínovými vložkami nabízí společnost Schiedel. Ve svém portfoliu má několik produktů, které jsou oceňovány i odborníky jako maximálně šetrné k životnímu prostředí. Novinka letošního roku KINGFIRE KANTO SC je rozhodně nejpropracovanějším typem monolitického komínového systému s integrovanou krbovou vložkou. Jedná se o dokonale těsný systém nezávislý na vzduchu z místnosti. Vzduch potřebný k hoření je přiváděn samostatnou šachtou vedenou komínem. KINGFIRE KANTO SC využívá i chytrých technologií, které analyzují teplotu uvnitř krbové vložky a tím eliminují chyby vznikající nesprávnou obsluhou.

Novinka Schiedel Kingfire KANTO představuje technologicky nejvyspělejší generaci monolitického komínového systému s integrovaným krbem
i (Zdroj: Schiedel, s.r.o.)
Novinka Schiedel Kingfire KANTO představuje technologicky nejvyspělejší generaci monolitického komínového systému s integrovaným krbem (Zdroj: Schiedel, s.r.o.)

Společnost Schiedel  nadto letos představila další doplňky, které dále snižují negativní dopad spalování dřeva na své okolí. Spalování samozřejmě některé škodliviny produkuje, zde je však Scheidel připraven zákazníkům nabízet sekundární čištění kouře vycházejícího z komína. Stojíme před podobnou revolucí, která se udála před desítkami let všeobecným používáním katalyzátoru instalovaným do automobilů s cílem snížit škodlivý vliv výfukových plynů. Jedním z doplňků je elektrostatický odlučovač částic, který zbavuje kouř jemného prachu, který stojí za mnohými respiračními problémy.

Prostorově úsporná krbová vložka Schiedel SIRIUS s mimořádně ekologickým provozem
i (Zdroj: Schiedel, s.r.o.)
Prostorově úsporná krbová vložka Schiedel SIRIUS s mimořádně ekologickým provozem (Zdroj: Schiedel, s.r.o.)

Dalším doplňkem je integrovaný katalyzátor, který snižuje plynné emise. V současnosti je možné tyto doplňky objednat při koupi monolitického komínového sytému s integrovanou krbovou vložkou KINGFIRE KANTO SC. Do budoucna je však pravděpodobné, že podobné typy doplňků budou zaintegrovány do komplexních systémů. Doplňky pro sekundární čištění bude možné dokoupit a nainstalovat i v průběhu používání a dodatečně tak snížit eventuální zatížení životního prostředí.

Zdroj informací: Schiedel, s.r.o.

Publikováno: 18.7.2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce