reklama

Výhody a nevýhody zplynovacích kotlů

Zplynovací kotle by se asi správně měly jmenovat dřevozplynující kotle, neboť jádrem pudla je zde kusové dřevo. Tyto kotle patří mezi moderní způsoby spalování tuhých paliv a jejich pořízení do domů je možnost, jak se ekologicky zachovat v zimním období. A při jejich pořízení ještě můžete získat dotaci do státu.

Zplynující kotle na tuhá paliva patří mezi úsporné a ekologické topné systémy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zplynující kotle na tuhá paliva patří mezi úsporné a ekologické topné systémy (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Zplynovací kotle

Ačkoliv je léto a do zimy zbývá ještě pěkných pár měsíců, měli bychom už teď začít řešit topení. Tyto starosti se netýkají jen majitelů kotlů na tuhá paliva, ale i všech ostatních. Ti, co mají doma kotle plynové nebo elektrické, musí řešit objednání revizního technika, ostatní řeší, čím budou v zimě topit.

Mimochodem – kotle a kamna na tuhá paliva. Víte, jaký je mezi nimi rozdíl? Zjednodušeně řečeno, kotel je to, co máte například v technické místnosti, zatímco krb či kamna (krbová nebo peletová, s  teplovodním výměníkem, nebo bez výměníku) máte v obytné místnosti, kde jednak topidlo vytváří romantickou atmosféru při pohledu do plamenů, a samozřejmě jím také onu místnost (a místnosti přilehlé) vytápíte. Kamna pak dále můžete využívat také k vaření (a i ta krbová), zatímco na kotli se vám bude těžko ohřívat i jen voda na kávu. 

Kamna na rozdíl od kotlů umožní i vaření
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kamna na rozdíl od kotlů umožní i vaření (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Topidla na tuhá paliva pak můžete dále rozdělit na:

  • automatické kotle na pelety
  • zplynovací kotle na brikety a dřevo
  • kombinované kotle
  • kamna
  • krb nebo krbovou vložku

Zpátky ale ke zplynovacím kotlům. Jejich správný název by asi měl být dřevozplynující, protože hovoříme o kotlích, jejichž "pohonem" je především dřevo nebo biomasa (dřevní pelety či brikety). Název zplynovací tak vyjadřuje způsob hoření dřeva nebo briket, které se nejdřív mění na plyn. Spalování je dvoustupňové a podporované řízeným odtahovým ventilátorem.

Ve zplynovacích kotlech se topí dřevem nebo biomasou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ve zplynovacích kotlech se topí dřevem nebo biomasou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

V kotlích tohoto typu se dřevo a biomasa spalují mnohem efektivněji a s menšími emisemi, což v zimě ocení i vaše okolí. Kromě klasických kotlů jsou tu také kotle kombinované, které nabízejí mnohem širší měřítko způsobů spalování. Ta kombinace spočívá v palivech. Můžete zde totiž spalovat jak dřevo, tak pelety. 

Pelety patří mezi ekologické a úsporné palivo
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pelety patří mezi ekologické a úsporné palivo (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dřevem můžete topit v době, kdy jste fyzicky doma, protože musíte chodit přikládat do kotle a předchází tomu také nutná příprava dřeva na zimu – nařezání, naštípání a uskladnění. Oproti tomu topení peletami je prakticky automatické, takto nastavený kotel nevyžaduje vaši přítomnost, protože na základě informací, které má k dispozici, obstarává vytápění objektů zcela sám.

Příprava dřeva na zimu by měla začít už v létě
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Příprava dřeva na zimu by měla začít už v létě (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Efektivita spalování je velmi vysoká (okolo 90 %) u obou zmíněných způsobů spalování ve zplynujících kotlích. Plynné palivo hoří přirozeně mnohem jednodušeji a rychleji než tuhé, což zvyšuje celkovou účinnost kotle a snižuje množství popela.

Vytápění peletami je nám už jistě známo. Pelety mají všechny výhody vytápění dřevem, ale díky lisování ještě lepší energetické vlastnosti. Jsou to malé válcovité tyčinky lisované z odpadní suroviny, která vzniká na pilách při zpracování dřeva. Řadíme je proto k ekologickým palivům.

Zplynovací kotle na kusové dřevo, brikety, štěpku a piliny představují komfortní poloautomatický provoz, nízkou spotřebu paliva a účinnost 92 % v celém rozsahu výkonu. Digitální displej potom napomůže majiteli kotle nastavit fungování podle momentálních potřeb, ale i v horizontu dlouhodobém. Kotel je možno ovládat pomocí chytrých technologií mobilním telefonem. Běžně se automatické kotle řídí dálkově pomocí termostatu umístěného v interiéru. Velkou novinkou je tzv. mechanická detekce paliva, která zajišťuje stáložár několik hodin.

Digitální displej umožní nastavit kotel přesně podle potřeb
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Digitální displej umožní nastavit kotel přesně podle potřeb (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Průlom v běžných technologiích kotlů na tuhá paliva představuje zplynovací kotel BLAZE HARMONY na kusové dřevo, brikety, štěpku a piliny. Tento typ kotle je první na trhu s mechanickou detekcí zbytkového paliva a také první kotel s ochranou před nízkoteplotní korozí bez nutnosti instalace jakékoliv zabezpečovací sestavy. Detekce paliva funguje tak, že systém zabezpečí automatický stáložár a při poklesu objemu paliva v přikládací komoře dojde k vypnutí ventilátoru, čímž je zastaven proces hoření. 

Laicky je možno tento proces popsat takto: Kotel dokáže snížit hoření na minimum, a tím zachová (a to až po dobu 24 hodin) tolik žhnoucích uhlíků, aby nedošlo k úplnému vyhasnutí kotle. Nebude tak nutné znovu kotel roztápět. Pokud v době naší nepřítomnosti chceme objekt zachovat plně vytápěný, stačí přepnout na automatický chod a kotel se o zbytek postará sám.

Zplynovací kotle na dřevo a dřevní pelety ocení především vlastníci starších nemovitostí. Kotle se dále hodí do objektů, které nemohou být z jakýchkoliv důvodů napojeny na plynové rozvody. 

A když už je řeč o kombinovaných kotlích – jak je to s nakombinováním s jinými technologiemi? Překvapivě snadno. Zplynovací kotle se dají propojit například se solárními panely nebo se záložními zdroji tepla (elektrokotle).

Kombinované kotle je možné propojit třeba se solárními panely
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kombinované kotle je možné propojit třeba se solárními panely (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

A co dotace?

Zplynovací kotle patří mezi ekologické topné systémy a vztahuje se na ně dotační program Zelená úsporám nebo kotlíkové dotace. Cílem programu Kotlíkové dotace je snížit emise znečišťujících látek do ovzduší z lokálních topenišť výměnou minimálně 85 tisíc starých kotlů za nové, ekologičtější a úspornější kotle, což zplynovací kotle splňují.

Výše kotlíkové dotace je až 95 %, maximálně však podle typu zařízení:

  • kotel na biomasu – nejvýše 130 000 Kč
  • tepelné čerpadlo – nejvýše 180 000 Kč
  • plynový kondenzační kotel – nejvýše 100 000 Kč, avšak pouze v případě, že již proběhla výměna, nebo byla vystavena závazná objednávka do 30. 4. 2022

Pro podání žádosti není nutné mít výměnu starého kotle hotovou. Na výměnu budete mít 2 roky od schválení žádosti. Obecné a souhrnné informace nabízí stránka Kotlíkové dotace Ministerstva životního prostředí.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Moderní bydlení; BLAZE HARMONY s.r.o.; Česká peleta, z.s.p.o.

Publikováno: 20.7.2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová