reklama

Rekonstrukce obvodového zdiva je náročná. Na co si dát pozor?

Rekonstrukce nosného obvodového zdiva představuje významný zásah do statiky celého domu. Ať už se jedná o probourání oken či o opravu nevyhovujícího stavu stěn, neobejdete se bez stavebního povolení, bezchybné projektové dokumentace a kvalitního materiálu.

V některých případech je nutno přistoupit k rekonstrukci obvodového zdiva
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V některých případech je nutno přistoupit k rekonstrukci obvodového zdiva (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

I obvodové zdivo občas potřebuje rekonstrukci

Výměnu dveří či podlahy pravděpodobně většina lidí zvládne svépomocí. Jiná situace však nastává, pustíte-li se do rekonstrukce nosného obvodového zdiva. Vzhledem k tomu, že jeho renovace zasahuje do statiky celého domu, tak podobné úpravy vždy vyžadují stavební povolení a kvalitní projektovou dokumentaci sloužící k tomu, aby se stavebník vyvaroval veškerých chyb, jež by později mohly mít negativní dopad na výsledek.

Obvodové zdivo je vystaveno působení počasí i ostatních vlivů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Obvodové zdivo je vystaveno působení počasí i ostatních vlivů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zásahy do obvodového zdiva vyžadují především nemovitosti staršího data, nebo ty, které postihlo neštěstí, jako je požár či povodeň. U koupě starších domů je proto důležité nejprve do detailu prozkoumat současný stav zdiva a zjistit, co je třeba měnit a zda někdo již před vámi prováděl nějaké zásahy do konstrukcí. To platí i v případě, že se rozhodnete obvodové zdivo upravovat na základě vlastního rozhodnutí za účelem zvětšení či modernizace domu.

Poškozené obvodové zdivo je velmi nebezpečné
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Poškozené obvodové zdivo je velmi nebezpečné (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Úpravy nosných obvodových konstrukcí, tedy vnějších stěn, většinou souvisí se změnou dispozic stavby, jako je třeba postavení dalších pater nebo přístěnků, někdy se však realizují také za účelem zmenšení či zvětšení oken anebo instalace nových dveří. Všechny tyto věci ovlivňují hmotnost stavby, na to je třeba myslet s ohledem na základovou desku.

Během jednodušších proměn představuje většinou zásah do nosných konstrukcí probourání nových otvorů a případně uvolnění dispozic. Může se však stát, že rekonstrukce odhalí obecně nevyhovující stav budovy, a tak dojde k téměř celkovému odstranění původní nemovitosti.

Základem úspěšné rekonstrukce je odborně odvedená práce a kvalitní materiál
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Základem úspěšné rekonstrukce je odborně odvedená práce a kvalitní materiál (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tyto faktory jsou příčinou toho, že je velmi složité odhadnout cenu renovace obvodového zdiva. Vždy se však vyplatí přistoupit k rekonstrukci zodpovědně a vybrat si kvalitní materiál.

Na materiálu se šetřit opravdu nevyplatí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na materiálu se šetřit opravdu nevyplatí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pro rekonstrukci zdiva je doporučeno použít materiály, které jsou podobné těm, ze kterých byl dům původně postaven, protože to usnadní spojování původních konstrukcí s novými. Pozdější vznik potíží, například trhlin, je díky tomu omezen na minimum. 

Zdroj informací: Wienerberger s.r.o., Ing. Matěj Jurečka

Publikováno: 15.6.2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce