reklama

6 nejčastějších dotazů na solární panely

Využití solární energie získané z vlastních solárních panelů je oproti tradičním zdrojům energie čím dál populárnější alternativou. Jak asi správně čekáte, je to především z ekonomických důvodů. Zatímco ceny elektřiny z fosilních paliv a ceny plynu rostou, elektřina získaná z obnovitelných zdrojů je jednou z nejlevnějších a nejdostupnějších cest, jak na účtech v domácnosti ušetřit. Za využití dotací navíc výrazně zvýšíte i hodnotu své nemovitosti.

Při pořízení solárních panelů využijte dotací
i (Zdroj: Krel Central a.s.)
Při pořízení solárních panelů využijte dotací (Zdroj: Krel Central a.s.)

Vzhledem k životnosti fotovoltaického systému, který několikanásobně převyšuje dobu návratnosti investice, jde o velmi ekonomický způsob, jak se stát více nezávislým na výkyvech ceny elektřiny. Ekologičnost fotovoltaiky je poté už jen příjemným doplněním celé investice. Při pohledu na sluneční paprsky dopadající na fotovoltaické panely se můžete radovat, že šetříte přírodu i prostředí, ve kterém žijeme.

Pokud se rozhodnete realizovat fotovoltaickou elektrárnu pro váš rodinný dům či firmu, neváhejte se obrátit na společnost Krel Central. Ta přesně ví, jaké kroky podniknout, aby byla instalace solárních panelů bez problémů. Můžete také využít různé programy a dotace, které vám pomohou snížit náklady na jejich instalaci. Sepsali jsme pro vás 6 otázek, na které se lidé v souvislosti se solárními panely nejčastěji ptají a které mohou zajímat i vás.

Solární panely zajistí pohodlné bydlení
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Solární panely zajistí pohodlné bydlení (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

1. Jak dlouho trvá instalace solárních panelů?

Instalace solárních panelů trvá obvykle několik dní až týdnů, záleží na velikosti vašeho domu a počtu panelů, které budou instalovány. Důležitým faktorem je také členitost střechy a použitá krytina.

2. Jak často musím provádět údržbu solárních panelů?

Solární panely nevyžadují příliš mnoho údržby. Obvykle stačí pravidelné čištění od hrubých nečistot a listí. Rozhodně se nedoporučuje ometat v zimě panely a riskovat tak zranění. Naopak je vhodné alespoň každé 3 roky provádět kontrolu celého systému i jednotlivých komponentů.

3. Kolik peněz mohu ušetřit za energie?

To závisí na mnoha faktorech, včetně velikosti domu, množství slunečního světla, které svítí na panely a počtu solárních panelů. Obecně lze očekávat úsporu energie v řádu desítek tisíc korun ročně, přičemž při využití dotací je obvyklá návratnost investice okolo 5–6 let.

Úspora financí je značná
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Úspora financí je značná (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

4. Jaká je životnost solárních panelů?

Solární panely mají životnost 25 až 30 let. Pokud jsou však správně nainstalovány a pravidelně udržovány, budou spolehlivě fungovat mnohem déle. Panely jsou velmi odolné proti mechanickému poškození.

5. Jaký je rozdíl mezi fotovoltaickými a termickými solárními panely?

Jedná se o 2 naprosto odlišné systémy. Fotovoltaické panely slouží k výrobě elektrické energie pomocí fotovoltaického jevu, tedy přeměny slunečního záření na elektrickou energii. Tyto panely se nejčastěji používají pro výrobu elektřiny v domácnostech a firmách. Termické solární panely slouží výhradně k ohřevu vody pomocí sluneční energie. Tyto panely jsou konstrukčně naprosto odlišné od fotovoltaických panelů, dosahují také rozdílných hodnot účinnosti (vysoká účinnost v létě, mizivá v zimě).

Solární panely lze instalovat i na starší stavby
i (Zdroj: Krel Central a.s.)
Solární panely lze instalovat i na starší stavby (Zdroj: Krel Central a.s.)

6. Je možné vyřešit instalaci solárních panelů na klíč?

Určitě ano, hledáte-li jednoduché, spolehlivé a bezstarostné řešení instalace fotovoltaické elektrárny, existuje jednoduché komplexní řešení. Společnost Krel Central poskytuje komplexní administrativní a technický servis, což znamená, že se zákazník nemusí starat o nic víc než si ujasnit výkon, umístění technologie a systém tažení kabeláže. Firma zajistí vše od A do Z, včetně všech administrativních záležitostí, vyřízení dotace, povolení u distribuční společnosti apod. Každému žadateli smluvně garantuje vyplacení částky z dotací v plné výši. Pokud chcete na váš rodinný dům či firmu instalovat solární panely, neváhejte se na společnost Krel Central obrátit. Stačí nezávazně vyplnit jednoduchý formulář, na základě kterého vás bude kontaktovat odborník z této společnosti, probere s vámi vaše požadavky a navrhne pro vás to nejlepší řešení.

Zdroj informací: Krel Central a.s.

Publikováno: 14.6.2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce