reklama

Dřevěná kulatina a půlkulatina: K čemu ji využijete a co z ní lze vyrobit

Stavební kulatina a půlkulatina je vhodná nejen ke stavebním účelům. Dřevo je možné využít ke stavbě oplocení, zvýšeného záhonu nebo třeba kompostéru.

Dřevěná kulatina má široké využití
i (Zdroj: Lesoservis s.r.o.)
Dřevěná kulatina má široké využití (Zdroj: Lesoservis s.r.o.)

Top 7 produktů z dřevěné kulatiny a půlkulatiny

1. Oplocení

Dřevěný plot se díky své přirozené struktuře hodí na venkov i do města. Pokud zvolíte nenásilnou povrchovou úpravu, která vytáhne přirozený vzhled dřeva, oplocení splyne se zahradou, lesem i loukou. Skvělou službu vám oplocení udělá kolem domu, chaty, chalupy i vesnické usedlosti.

Ať už si vyberete jakékoliv provedení, montáž bývá velmi jednoduchá. Obzvlášť, pokud zvolíte stavebnicový systém složený ze sloupků, vodorovných ráhen, plotovek, brán či branek, kovových kotvících trnů a dalšího spojovacího materiálu. Montáž zvládnete sami, a pokud si nevěříte, můžete vše nechat na profesionálech.

2. Ohrady

Dřevěné ohrady zajistí hospodářským zvířatům bezpečný výběh a díky přirozenému vzhledu krásně splynou s okolní přírodou. Díky šikovným řemeslníkům je hračka sehnat ohradu nejen pro rovný, ale i svažitý či členitý terén. Stejně jako v případě oplocení bývá montáž ohrady snadná a rychlá.

Kulatina je vhodná i pro stavbu oplocení
i (Zdroj: Lesoservis s.r.o.)
Kulatina je vhodná i pro stavbu oplocení (Zdroj: Lesoservis s.r.o.)

3. Vyvazovací kůly a příčky

Chystáte se zasadit nové stromy, keře nebo popínavé rostliny? Pak si nezapomeňte pořídit vyvazovací kůly, které pomáhají s obnovou zeleně v zahradách, parcích a lesích. Díky správné opoře rostliny pevně zakoření a mohou růst rovně bez nežádoucího kroucení.

4. Vyvýšený záhon

Pokud nemáte na zahradě půdu vhodnou k pěstování rostlin, pomohou vám zvýšené záhony. Zelenina, ovoce i byliny získají ideální mikroklima a odmění se vám bohatou úrodou. Díky své výšce šetří vyvýšené záhony páteř a umožňují příjemnější zahradničení.

5. Kompostér

Nebaví vás neustálé shánění kvalitních substrátů? Díky kompostéru si během pár měsíců vytvoříte vlastní kompost vhodný k sázení rostlin i šetrnému přihnojování. Dřevěný kompostér ošetřený kvalitní impregnací je navíc téměř bezúdržbový a dlouhé roky vám vydrží jako nový.

6. Záhonová obruba

Květinové i zeleninové záhony můžete ohraničit záhonovou obrubou. Kromě ochrany před drobnými domácími zvířaty splňují záhony i estetickou funkcí. Dřevo vypadá elegantně a zahradě dodává přirozený vzhled. Podle svého vkusu můžete volit mezi kulatými a půlkulatými obrubami v různých průměrech.

7. Sněhová střešní zábrana

Obyvatelé horských oblastí se během zimy pravidelně potýkají s bohatou sněhovou nadílkou. Silná vrstva sněhu na střeše však může napáchat velké škody. Těžký sníh nedělá dobře střešní konstrukci, oknům, okapům, komínům ani anténám. Utrhnutí velké masy sněhu může navíc ohrozit kolemjdoucí. Váš domov i vaše zdraví ochrání sněhové střešní zábrany vyrobené z kvalitního dřeva.

Hlavní výhody dřeva

Obnovitelný materiál

Dřevo je jediným stavebním materiálem, který je plně obnovitelný, ekologický a šetrný k životnímu prostředí. Má minimální energetické nároky a díky bezodpadovým technologiím zpracování je nejšetrnějším stavebním materiálem současnosti. Stromy navíc neustále dorůstají a zejména ve vyspělých státech jejich vysazování převyšuje objem těžby.

Dřevěná kulatina je skvělý stavební materiál
i (Zdroj: Lesoservis s.r.o.)
Dřevěná kulatina je skvělý stavební materiál (Zdroj: Lesoservis s.r.o.)

Bytelnost a nízká hmotnost

Dřevo je lehké a zároveň vysoce pevné. Díky těmto vlastnostem se proces stavby výrazně zkracuje. Dokonce i výrobky ze stavební kulatiny a půlkulatiny lze díky nízké hmotnosti snadno podle potřeby přemísťovat.

Návrat k přírodě

Produkty ze dřeva ocení milovníci tradičních materiálů i ti, kdo se chtějí více přiblížit přírodě. Dřevěný plot, záhonová obruba, kompostér i vyvýšený záhon perfektně zapadnou na venkovskou usedlost i k městskému domku.

Kvalitní ošetření zvýší životnost dřeva

Pro větší odolnost a delší životnost dřevěných výrobků je potřeba dřevo ošetřit. Lesoservis v tomto ohledu disponuje unikátním know-how a klade důraz na vysoce kvalitní impregnaci. Celý proces je rozdělený do několika částí. Dřevo je potřeba nejprve vysušit na přesně stanovenou hodnotu vlhkosti. Poté se přechází k vakuotlakové impregnaci WOLMANIT.

Aby dřevo přijalo co nejvíce impregnační látky a zároveň se zabránilo tvorbě výsušných prasklin, celý jeho povrch se perforuje a podélně nařízne. Díky závěrečné úpravě není třeba dřevo nadále ošetřovat. Tato frézovaná kulatina a půlkulatina poslouží stavebním a realizačním firmám, obcím, farmám, venkovským stavením i zahradám.

Zdroj informací: Lesoservis s.r.o.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 22.5.2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce