reklama

Prosvětlete své bydlení pomocí světlovodů

Zimní zkracující se dny, a tím i ubývání přirozeného denního světla, které tolik potřebujeme pro svou náladu a vitalitu, ovlivňují zcela nevědomky náš život. Některé věci neovlivníme a musíme se s nimi vyrovnat. Přivést více světla do bytu, firmy či kanceláře ale může být menší problém, než se zdá. Řešením jsou světlovody.

Prosvětlení vašich bydlení pomocí světlovodů je moderní a levná záležitost
i (Zdroj: WT-Windows Tomorrow s.r.o.)
Prosvětlení vašich bydlení pomocí světlovodů je moderní a levná záležitost (Zdroj: WT-Windows Tomorrow s.r.o.)

Jak světlovod funguje?

Světlovod je jednoduché, ale velmi efektivní mechanické zařízení. Nepotřebuje žádnou externí energii, protože světlo prostupuje světlovodem do prostorů a denní světlo se tak dostává i do těch nejtemnějších zákoutí interiéru.

Se světlovodem přivedete přirozené denní světlo i do těch nejtmavších míst vašeho domu, protože je schopen přenášet sluneční i měsíční světlo do místnosti na vzdálenost až 6 m. Denní světlo dovede i tam, kde byste ho vůbec nečekali. Díky vysoce odrazivému tubusu světlovodu je možné i během zatažených dní místnosti prosvětlit stejně intenzivně jako prostřednictvím tradiční 60W žárovky.

Úkolem světlovodného tubusu je přivést do interiéru maximální množství světla ve správné kvalitě
i (Zdroj: WT-Windows Tomorrow s.r.o.)
Úkolem světlovodného tubusu je přivést do interiéru maximální množství světla ve správné kvalitě (Zdroj: WT-Windows Tomorrow s.r.o.)

Světlovod se skládá z kopule na střeše domu, světlovodného tubusu a interiérového difuzéru. Jednotlivé komponenty tvoří docela jednoduchou stavebnici. Do bytu nebo domu se přivezou v rozloženém stavu, a pokud nic nebrání instalaci, dá se vše zabudovat během jednoho odpoledne.

Pokud jde o osvětlení, věříme, že přístup k dennímu světlu je lidským právem. Pokud se tedy rozhodujete, zda pořídit světlovod, přemýšlejte, zda instalaci neodložit až na jaro, kdy bude více přirozeného světla a jejich investice se tak lépe zúročí. I když se instalace provádějí během celého roku, podzim je ale vlastně nejlepší období. Sluneční paprsky se během podzimního období zkracují, a proto získat trochu přirozeného světla navíc je opravdovým benefitem. Odborníci také doporučují vybrat takovou značku světlovodu, která zajistí přísun světla právě v nadcházejících podzimních a zimních měsících.

Světlovody jsou ekologické a vysoce výkonné řešení, které přináší denní světlo do interiérů tam, kde světlíky a okna nedosáhnou
i (Zdroj: WT-Windows Tomorrow s.r.o.)
Světlovody jsou ekologické a vysoce výkonné řešení, které přináší denní světlo do interiérů tam, kde světlíky a okna nedosáhnou (Zdroj: WT-Windows Tomorrow s.r.o.)

Co všechno světlovody umí?

Světlovody umí zachytit zimní světlo v takzvaných nízkých úhlech. Můžete si to představit takto - v létě svítí slunce ve vysoké intenzitě. Po většinu dne proto paprsky dopadají přímo na střechu vašeho domu. V zimě však slunce poklesne a světlovodná kopule na střeše musí zachytit a pomocí světlovodných tubusů předat co nejvíce světla do interiéru. Při výběru světlovodu se tedy ptejte na poměr letního a zimního výkonu, který lze považovat za vynikající indikátor účinnosti světlovodu. Tento ukazatel zároveň umožňuje nestranné porovnání produktů napříč spektrem výrobků v České republice i ve světě. Při správném dimenzování světlovodů lze docílit stálého a spolehlivého osvětlení nehledě na klimatické podmínky.

Jaká je účinnost světlovodu?

Pokud je řeč o účinnosti světlovodu, která nás zajímá především v zimním období, musíme zmínit ještě jeden důležitý parametr - totiž takzvanou efektivní délku vedení neboli light transfer efficiency. Dala by se definovat jako vzdálenost závislá na účinnosti světlovodu, při které výrobek zachová většinu světelného toku, tedy minimálně 70 % světelného toku procházející světlovodným potrubím. Tato délka se u všech výrobců diametrálně liší, protože každý výrobce používá povrch s jinou celkovou odrazností.

Tvar kopule a použité optické technologie určují, kolik světla malá plocha zachytí
i (Zdroj: WT-Windows Tomorrow s.r.o.)
Tvar kopule a použité optické technologie určují, kolik světla malá plocha zachytí (Zdroj: WT-Windows Tomorrow s.r.o.)

Dnes můžete ke ztlumení a kontrole denního světla využít samotnou sílu slunečních paprsků. Solární stmívač obsahuje motýlkový systém, který za pomoci jednoduchého dálkového ovládání zvládne měnit úroveň plného světla do téměř úplného zatemnění. Nechcete mít v obývacím pokoji nebo ložnici světlo po celý den? Nyní máte možnost plně kontrolovat intenzitu osvětlení světlovodu bez potřeby silového přívodu, tedy bez sekání kabelů a starostí.

Zdroj informací: WT-Windows Tomorrow s.r.o.

Publikováno: 24.5.2023, Autor: Martina Pilzová (text), WT-Windows Tomorrow s.r.o. (foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová