Zimní zkracující se dny, a tím i ubývání přirozeného denního světla, které tolik potřebujeme pro svou náladu a vitalitu, ovlivňují zcela nevědomky náš život. Některé věci neovlivníme a musíme se s nimi vyrovnat. Přivést více světla do bytu, firmy či kanceláře ale může být menší problém, než se zdá. Řešením jsou světlovody.

Jak světlovod funguje?
Světlovod je jednoduché, ale velmi efektivní mechanické zařízení. Nepotřebuje žádnou externí energii, protože světlo prostupuje světlovodem do prostorů a denní světlo se tak dostává i do těch nejtemnějších zákoutí interiéru.
Se světlovodem přivedete přirozené denní světlo i do těch nejtmavších míst vašeho domu, protože je schopen přenášet sluneční i měsíční světlo do místnosti na vzdálenost až 6 m. Denní světlo dovede i tam, kde byste ho vůbec nečekali. Díky vysoce odrazivému tubusu světlovodu je možné i během zatažených dní místnosti prosvětlit stejně intenzivně jako prostřednictvím tradiční 60W žárovky.

Světlovod se skládá z kopule na střeše domu, světlovodného tubusu a interiérového difuzéru. Jednotlivé komponenty tvoří docela jednoduchou stavebnici. Do bytu nebo domu se přivezou v rozloženém stavu, a pokud nic nebrání instalaci, dá se vše zabudovat během jednoho odpoledne.
Pokud jde o osvětlení, věříme, že přístup k dennímu světlu je lidským právem. Pokud se tedy rozhodujete, zda pořídit světlovod, přemýšlejte, zda instalaci neodložit až na jaro, kdy bude více přirozeného světla a jejich investice se tak lépe zúročí. I když se instalace provádějí během celého roku, podzim je ale vlastně nejlepší období. Sluneční paprsky se během podzimního období zkracují, a proto získat trochu přirozeného světla navíc je opravdovým benefitem. Odborníci také doporučují vybrat takovou značku světlovodu, která zajistí přísun světla právě v nadcházejících podzimních a zimních měsících.

Co všechno světlovody umí?
Světlovody umí zachytit zimní světlo v takzvaných nízkých úhlech. Můžete si to představit takto - v létě svítí slunce ve vysoké intenzitě. Po většinu dne proto paprsky dopadají přímo na střechu vašeho domu. V zimě však slunce poklesne a světlovodná kopule na střeše musí zachytit a pomocí světlovodných tubusů předat co nejvíce světla do interiéru. Při výběru světlovodu se tedy ptejte na poměr letního a zimního výkonu, který lze považovat za vynikající indikátor účinnosti světlovodu. Tento ukazatel zároveň umožňuje nestranné porovnání produktů napříč spektrem výrobků v České republice i ve světě. Při správném dimenzování světlovodů lze docílit stálého a spolehlivého osvětlení nehledě na klimatické podmínky.
Jaká je účinnost světlovodu?
Pokud je řeč o účinnosti světlovodu, která nás zajímá především v zimním období, musíme zmínit ještě jeden důležitý parametr - totiž takzvanou efektivní délku vedení neboli light transfer efficiency. Dala by se definovat jako vzdálenost závislá na účinnosti světlovodu, při které výrobek zachová většinu světelného toku, tedy minimálně 70 % světelného toku procházející světlovodným potrubím. Tato délka se u všech výrobců diametrálně liší, protože každý výrobce používá povrch s jinou celkovou odrazností.

Dnes můžete ke ztlumení a kontrole denního světla využít samotnou sílu slunečních paprsků. Solární stmívač obsahuje motýlkový systém, který za pomoci jednoduchého dálkového ovládání zvládne měnit úroveň plného světla do téměř úplného zatemnění. Nechcete mít v obývacím pokoji nebo ložnici světlo po celý den? Nyní máte možnost plně kontrolovat intenzitu osvětlení světlovodu bez potřeby silového přívodu, tedy bez sekání kabelů a starostí.
Zdroj informací: WT-Windows Tomorrow s.r.o.
Publikováno: před týdnem, Autor: Martina Pilzová (text), WT-Windows Tomorrow s.r.o. (foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto)
, Profil autora: Martina Pilzová