reklama

Nezateplujte, když nemusíte! U novostaveb to není vždy to nejvýhodnější řešení

Zateplení novostaveb není vždy nutné! Rodinné domy se staví s vidinou, že v nich budete žít po celý život a po vás potom i vaše děti. Aby tomu však bylo, je velmi důležité při plánování stavby zvážit, z čeho by měla být postavena. Najděte si to skutečné nejvýhodnější řešení.

Zateplení novostaveb je dnes zbytečné
i (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)
Zateplení novostaveb je dnes zbytečné (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)

Kvalitní materiály vyrobené moderními technologiemi mohou ovlivnit mnoho, třeba i potřebu zateplení. A i když se zdá, že všude okolo všichni zateplují a vy se proto také chystáte zateplovat, my zopakujeme ještě jednou: “Normální je nezateplovat novostavby!” A hned vám řekneme proč.

Zateplení novostaveb již není to nejlepší řešení
i (Zdroj: (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zateplení novostaveb již není to nejlepší řešení (Zdroj: (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Proč uvažovat o jednovrstvé konstrukci? 

Jednovrstvé zdění představuje jeden z nejlepších trendů, které v současné době ve stavebnictví máme. Proč? Protože jednovrstvé zdivo vykazuje vysoký tepelný odpor, ohromnou stabilitu, zvukově izolační funkci i požární odolnost. Dům,  který je postaven z takových cihel pro jednovrstvou konstrukci, již další zateplení nevyžaduje. Pro zdění cihlami HELUZ vám vystačí pouze jedna vrstva (a omítka), a to vše při zachování zdravého vnitřního klimatu budovy.

Mimo tepelné izolace je pak ohromným benefitem jednovrstvá konstrukce, rovněž i rychlá a přesná stavba, která díky sníženému počtu kroků snižuje i riziko konstrukčních závad. No a v neposlední řadě se vyznačuje vysokou únosností a dlouhou životností, která výrazně převyšuje životnost běžně zateplovaných budov. Jednovrstvá konstrukce je méně náchylná na degradaci, a to biologickou nebo mechanickou.

Jednovrstvé konstrukce jsou odolné, stabilní a mají dlouhou životnost
i (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)
Jednovrstvé konstrukce jsou odolné, stabilní a mají dlouhou životnost (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)

Když jednovrstvou konstrukci, tak z čeho

Zkušení radí stavět z kvalitních tepelně izolačních cihel. Potom, co jsme porovnali nabídku na českém trhu (počínaje cenou, přes tepelně užitné vlastnosti, až po parametry zdiva), jsme zjistili, že v současné době asi to nejlepší, co u nás je, má HELUZ. Jejich výrobky totiž svou kvalitou a technickými parametry poskytují ten nejvyšší komfort, který chceme dosáhnout při stavbě nízkoenergetických nebo pasivních domů. Nevěříte? My vás o tom přesvědčíme. 

Kvalitní cihly HELUZ 

Pálené cihly HELUZ mají nižší hmotnost než tvárnice vyrobené z jiných materiálů, zato je však mnohem odolnější a pevnější. Pochlubit se může i nízkým prostupem tepla, takže s nimi budete šetřit na provozu svého domu. Tyto cihly jsou tvrdé jako kámen, zároveň jsou však prodyšné a s přesnými detaily. V létě chladí a v zimě hřejí. Nabízí příjemný a zdravý domov. Cihelné bloky pro jednovrstvou konstrukci jsou vlastně malé prefabrikáty, u nichž jsou jejich stěžejní vlastnosti získávány již při výrobě. Z jednovrstvé cihlové konstrukce můžete postavit různé typy domů - tedy nulový, ale i pasivní nebo nízkoenergetický. Nízkoenergetické domy se však z jednovrstvého zdiva staví nejčastěji. 

Při plánování stavby vše dobře zvažte a mějte na paměti, že ne vždy se vyplatí šetřit
i (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)
Při plánování stavby vše dobře zvažte a mějte na paměti, že ne vždy se vyplatí šetřit (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)

Vícevrstvé vs. jednovrstvé konstrukce

Jednovrstvé zdění cihlami o šířce 44 až 50 cm je zdánlivě dražší než tenké zdění. Na průměrném domě však rozdíl činí pouze cca 11 000 Kč. V kontextu celkových nákladů na dům jde však o naprosto zanedbatelnou částku. Navíc když pak k tenkému zdění připočtete náklady na zateplení, nutné kotvení, složení omítky, práci a čas, vyjde vám nakonec vícevrstvá stavba výrazně dražší než jednovrstvé konstrukce.

Je nutné vzít v úvahu ještě jednu věc, venkovní zateplení má životnost jen 25 až 30 let. Po uplynutí této doby by mělo dojít k jeho výměně. V případě mechanického poškození by mělo být vyměněno dokonce okamžitě. To je ale bohužel spojeno s dalšími náklady jdoucí na vrub vícevrstvé konstrukce. 

A víte, že čím je konstrukce tlustší, tím má zdivo větší únosnost a lepší požární odolnost? U jednovrstvé konstrukce můžete počítat s životností cca 180 let. Když pak vezmete v úvahu všechny tyto náležitosti a znovu si vše přepočtete, dojde vám, že  jednovrstvé konstrukce jednoznačně představují to nejvýhodnější řešení. Použití těchto cihel vám k tomu všemu umožní získat dotace z programu Zelená k úsporám. 

Hrubou stavbu nevyměníte
i (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)
Hrubou stavbu nevyměníte (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)

Smysluplně k úsporám 

Měli byste vědět, že společnosti HELUZ však nejde o to, prodat vám v prvé řadě cihly. Chce se především zasadit o koncepční přístup k bydlení. Myslet by se totiž mělo nejen na vaši budoucnost, ale i na budoucnost vašich dětí. A jelikož HELUZ chce rovněž šetřit i životní prostředí, rozhodl se stavět domy dlouhodobě udržitelné, které šetří nejen přírodu, ale i vaše investice v průběhu času.

Je sice pravda, že cena hrubé stavby tvoří desetinu z celkových nákladů na stavbu rodinného domu, ale zároveň je hrubá stavba to jediné, co už nikdy nevyměníte. Na domě totiž můžete vyměnit okna, kuchyň, podlahu, třeba i střešní krytinu, ale konstrukci ne. A přesně těchto 10 % má zásadní vliv na kvalitu a zdraví vašeho domu i v daleké budoucnosti. Ne vždy se proto vyplatí šetřit za každou cenu. Více se o tom dozvíte ZDE

Zdroj informací: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.; smysluplnycelek.cz

Publikováno: 15.5.2023, Autor: Adriana Dosedělová (text), Profil autora: Adriana Dosedělová