reklama

Nevyhazujte peníze za teplo oknem! Zavřete ho za trojsklo a ušetříte

Tepelně izolační okna vám pomohou snížit platby za teplo a zároveň i významně zvýšit komfort bydlení. Dokáží toho však mnohem více. Jenže byste měli vědět, že není trojsklo jako trojsklo. Dnešní doba je totiž doba možností.

Tepelně izolační okna vám pomohou snížit platby za světlo a zároveň vám i významně zvýší komfort bydlení
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tepelně izolační okna vám pomohou snížit platby za světlo a zároveň vám i významně zvýší komfort bydlení (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tepelně izolační okna jsou hudbou budoucnosti 

Tepelně izolační okna tvoří dvě nebo tři tabule plochého skla o různé tloušťce, které jsou od sebe odděleny meziskelním rámečkem. Mezi skly je pak dutina, jež je ošetřena proti průniku vlhkosti, což zabraňuje kondenzaci vodních par. Dutina zvyšuje schopnost izolovat. Na samotných sklech je povlak, jenž zvyšuje jeho odrazivost. Díky němu se pak skleněná tabule v okně chová jako tepelné zrcadlo, které vrací teplo zpět do budovy. Jenomže není tepelně izolační okno jako tepelně izolační okno. Úpravami těchto parametrů je možné u těchto izolačních skel dosáhnout rozdílných vlastností z hlediska příjmu či blokování tepelné energie, světelné propustnosti a barvy. 

Tepelně izolační skla jsou hudbou budoucnosti
i (Zdroj: HELUZ IZOS s.r.o. (https://www.izos.cz))
Tepelně izolační skla jsou hudbou budoucnosti (Zdroj: HELUZ IZOS s.r.o. (https://www.izos.cz))

Dvojsklo vs. trojsklo ve zkratce 

Všeobecně vzato, dvojsklo se od trojskla liší tím, že ho tvoří pouze dvě skleněné tabule a jeden distanční rámeček, který je odděluje. A jsou vhodná při rekonstrukci historických budov či repasi oken.

Izolační skla si dnes můžete vybrat přesně podle toho, k čemu je prostor využíván
i (Zdroj: HELUZ IZOS s.r.o. (https://www.izos.cz))
Izolační skla si dnes můžete vybrat přesně podle toho, k čemu je prostor využíván (Zdroj: HELUZ IZOS s.r.o. (https://www.izos.cz))

Jenže není trojsklo, jako trojsklo 

Ono totiž ani trojsklo není jako trojsklo. Jsme v době širokých možností. Různé typy zasklení oken mohou na první pohled vypadat více méně stejně, jejich vlastnosti jsou ale diametrálně odlišné. Věděli jste například, že některé druhy zasklení pomohou váš dům v zimě zdarma vytápět a jiná zajistí, aby se v létě nepřehříval?

Tak třeba na jižní, východní nebo západní stranu se nejlépe hodí izolační trojskla s vysokým solárním faktorem SF 62% což splňuje například izolační skla IZOS ENERGY+. Bude tak totiž do budovy prostupovat dostatečné množství tepelné energie ze slunečního záření a v topné sezóně ušetříte za vytápění.

Dále pak třeba skla s vysokou světelnou reflexí dovedou pro změnu řešit přehřívání domu. Pokud třeba nemůžete, nebo nechcete stínit okna žaluziemi, významně takovým zasklením zvýšíte obytný komfort a snížíte platby za klimatizaci. Důležité totiž nejsou pouze tepelné ztráty jdoucí směrem z interiéru, ale i naopak tzv. tepelné zisky. 

Kvalitní nové tepelně izolační zasklení výrazně snižuje riziko vniknutí nezvaných hostů do vašeho obydlí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kvalitní nové tepelně izolační zasklení výrazně snižuje riziko vniknutí nezvaných hostů do vašeho obydlí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rozhodujícím faktorem je i akustická izolace a bezpečnost 

Ano, je tomu skutečně tak. Už dávno neplatí, že byste v celém domě měli mít pouze jeden typ zasklení. Mnohem výhodnější a rozumnější je vybrat si okna podle vašich specifických potřeb. Vhodná kombinace zasklení pak může vytvořit bydlení, které maximálně vyhovuje požadavkům na uživatelský komfort, energetickou úspornost, bezpečnost a design. I proto je třeba u oken, která jsou směrem do rušné ulice, možné zvolit zasklení s protihlukovou fólií, jež dokáže snížit hluk až na úroveň kolem 52 dB. Bezpečnostní skla pro změnu chrání obyvatele domu před poraněním, a také výrazně snižuje riziko vniknutí nezvaných hostů do vašeho obydlí.

Ta nejlepší tepelně izolační dvojskla a trojskla v České republice pochází od HELUZ IZOS
i (Zdroj: HELUZ IZOS s.r.o. (https://www.izos.cz))
Ta nejlepší tepelně izolační dvojskla a trojskla v České republice pochází od HELUZ IZOS (Zdroj: HELUZ IZOS s.r.o. (https://www.izos.cz))

Nejlepší tepelně izolační dvojskla a trojskla má HELUZ IZOS 

Tepelně izolační dvojskla a trojskla HELUZ IZOS mají za sebou sérii náročných zkoušek, které byly prováděny nezávislými akreditovanými zkušebnami v České republice a Německu. A jelikož společnost splnila všechny kvalitativní požadavky ověřované jednotlivými zkouškami a byla posouzena jako vhodná pro stavby, získala společnost HELUZ IZOS licenci pro použití značky OSVĚDČENO PRO STAVBU. HELUZ IZOS je tak jediným českým výrobcem izolačních skel, který tuto značku má. 

Zdroj informací: HELUZ IZOS s.r.o.

Publikováno: 10.5.2023, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com), HELUZ IZOS s.r.o. (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová