reklama

Chytrý tip, jak ještě můžete velmi výrazně ušetřit za platby energií

Výměna oken není levnou záležitostí, a proto si ti, kteří mají hluboko do kapsy, myslí, že si ji nemohou dovolit. I proto mnoho lidí výměnu oken odkládá, i když si moc dobře uvědomují, kolik drahocenného tepla jim okny uniká. A přitom to není třeba. Jsou tu totiž i takové možnosti, které tolik nestojí. Chcete vědět jaké? Poradíme vám.

Výměna oken je drahá, víte však, že svou situaci možná vyřešíte i pomoci nového zasklení?
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Výměna oken je drahá, víte však, že svou situaci možná vyřešíte i pomoci nového zasklení? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Výměna oken se vším všudy není vždy nutná 

Výměna oken je potřeba především tehdy, když mají špatné tepelně izolační vlastnosti. Víte, že tento problém mohou mít už i dvacetiletá okna? Takovými špatnými okny přitom může unikat dokonce až 70 % tepla. A to vás pak teplo vyjde doopravdy pěkně draze. V době, kdy má teplo hodnotu zlata, není proto možné takové záležitosti opomíjet, ale je nutné je řešit. Nemusíte se však bát. V celé řadě případů není zapotřebí měnit celé okno, protože mnohdy problém tkví právě v nevhodném zasklení. A proto, pokud je rám funkční, není třeba okno kompletně měnit, stačí, když použijete kvalitní nové zasklení. 

Kvalitní tepelně izolační zasklení je velmi efektivní a poměrně jednoduché řešení
i (Zdroj: HELUZ IZOS s.r.o.)
Kvalitní tepelně izolační zasklení je velmi efektivní a poměrně jednoduché řešení (Zdroj: HELUZ IZOS s.r.o.)

Výměna samotných oken představuje velmi efektivní a poměrně jednoduché řešení 

Výměna samotných oken představuje velmi efektivní a poměrně jednoduché řešení, které je možné provést všude tam, kde jsou plně funkční rámy. Navíc si díky širokému sortimentu můžete zvolit typ zasklení přesně podle vlastních potřeb. Už se nemusíte omezovat pouze na jeden typ oken. Na jižní stranu je třeba vhodné použít zasklení se zvýšeným solárním faktorem, protože takové okno má vysokou propustnost tepelné energie ze slunečního záření, díky čemuž získáte spoustu tepla zdarma.

Na severní stranu domu je potom dobré, když si necháte pro změnu osadit okna s takovým zasklením, které má maximálními tepelně izolačními parametry. V případě, že jste v blízkosti rušné ulice, jistě oceníte, když nové zasklení bude také se zvýšenou akustickou izolací. Nové kvalitní zasklení vám v konečném výsledku dokáže snížit vaše náklady za teplo i o desítky procent. 

Zasklení HELUS IZOS vám pomůže ušetřit peníze nejen v zimě, ale i v létě
i (Zdroj: HELUZ IZOS s.r.o.)
Zasklení HELUS IZOS vám pomůže ušetřit peníze nejen v zimě, ale i v létě (Zdroj: HELUZ IZOS s.r.o.)

Kvalitním novým zasklením jen získáte 

Investice do kvalitních oken s izolačním dvojsklem a ještě lépe s trojsklem se vám vrátí, protože vám ušetří nemalé peníze za teplo. A nejen to.

Izolačním zasklením neřešíte pouze zbytečné ztráty tepla, můžete jimi zlepšit i světelnou propustnost, čili světelnou reflexi nebo schopnost odrážet světlo zpět do interiéru, zvukovou neprůzvučnost a bezpečnost. 

Které parametry se vyplatí sledovat:

  • Tepelná izolace (Ug) - Udává, kolik tepla sklo propustí z interiéru do exteriéru. Čím nižší hodnota, tím víc sklo izoluje. U izolačních dvojskel činí 1,1 až 1,0 W/m2.K, u izolačních trojskel činí 0,6 až 0,5 W/m2.K.
  • Solární faktor (SF = g) - Udává, kolik tepla ze slunečního záření projde do interiéru. Čím vyšší hodnota, tím víc se stavba uvnitř prohřívá.
  • Světelná prostupnost (LT) - Udává, kolik procent viditelného světla projde z exteriéru do interiéru. Čím vyšší hodnota, tím prosvětlenější interiér.
  • Vzduchová neprůzvučnost (Rw) - Udává, jak moc sklo izoluje zvuky z exteriéru. Čím vyšší hodnota, tím méně hluku.
  • Světelná reflexe (LR) - Udává, kolik procent viditelného světla se od skla odrazí zpět do exteriéru. Čím vyšší hodnota, tím víc se sklo podobá zrcadlu.

Přesněji: „Zasklení a jeho umístění ovlivňuje, kolik peněz majitelé domů a bytů v zimě protopí, jestli jim v létě nebude doma horko a zda se budou cítit příjemně v dostatečně prosluněném interiéru,” doplňuje Ing. Jiří Weis, ředitel společnosti HELUZ IZOS, což je ten největší specializovaný výrobce izolačních skel u nás.  

S novým zasklením vám může pomoci dotace Nová zelená úsporám Light
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
S novým zasklením vám může pomoci dotace Nová zelená úsporám Light (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

S novými okny vám mohou pomoci dotace 

Nová zelená úsporám Light nabízí několik možností jak zadotovat rekonstrukci.Jedním z programů je dotace na výměnu oken či izolačních skel. Celková poskytnutá částka přitom může činit až 12 000 Kč na jednu výplň stavebního otvoru, případně až 150 000 Kč na všechny výplně. Finanční prostředky je možné čerpat předem, tedy zálohově.

O dotaci mohou zažádat vlastníci nebo spoluvlastníci rodinného domu, v němž jsou trvale hlášeni déle než od 12. 9. 2022. Příjem žádostí tohoto programu je otevřen od 9. 1. 2023. A podmínkou pro její získání je to, aby žadatel a všichni členové v domácnosti pobírali ke dni podání žádosti o dotaci starobní nebo invalidní důchod třetího stupně, případně v období mezi 12. 9. 2022 a dnem podání žádosti pobírali příspěvek na bydlení. 

HELUZ IZOS je ten největší specializovaný výrobce izolačních skel v České republice
i (Zdroj: HELUZ IZOS s.r.o.)
HELUZ IZOS je ten největší specializovaný výrobce izolačních skel v České republice (Zdroj: HELUZ IZOS s.r.o.)

HELUZ IZOS je největší specializovaný výrobce izolačních skel u nás

HELUZ IZOS patří do skupiny HELUZ GROUP, která má na českém trhu ve stavebním oboru již více než 30 let zkušeností a své výrobky dodává nejen na Český trh, ale i do Německa, Rakouska nebo Slovenska.

Skupina se může pochlubit řadou prestižních ocenění. Její výrobky dosahují vysoké kvality a splňují ty nejnáročnější evropské normy. I proto jsme s nimi konzultovali odbornou stránku tohoto článku. Ředitelem HELUZ IZOS je pan Jiří Weis. 

Zdroj informací: HELUZ IZOS s.r.o.; Nová zelená úsporám Light

Publikováno: 25.4.2023, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová