reklama

Plánujete bydlení v podkroví? Zbystřete!

Bydlení v podkroví je symbolem, který najdeme jistě v každém romantickém filmu. Aby bylo vše dokonalé, útulné a romantické, musíte dbát na správnou izolaci střechy.

Bydlení v podkroví je oblíbené
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bydlení v podkroví je oblíbené (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Bydlení přímo pod střechou je velmi specifický až romantický prostor, ve kterém nám může být krásně. Kromě celkové atmosféry a dobrého architektonického řešení zařízení prostoru má ale velký vliv tepelná pohoda v podkroví. A ta úzce souvisí se zaizolováním podkroví a především střechy.

Prostor, který se nachází těsně pod střešní konstrukcí, je vystavován náročným podmínkám tepelných výkyvů. Zatímco v létě v něm může být až nesnesitelně horko, v zimě zase nemusí topení stačit prostor vyhřívat. A to zejména tehdy, není-li střecha dobře zaizolována. Přes její plochu uniká nejvíc tepla z celé stavby. Až po ní následují stěny a okna.

Kvalitní izolace je základ
i (Zdroj: Huntsman Building Solution)
Kvalitní izolace je základ (Zdroj: Huntsman Building Solution)

Izolace je základ

Dobré zateplení šikmé střechy vyžaduje materiály, které dokáží kopírovat tvar konstrukce krovu takovým způsobem, aby překonaly jeho nedokonalosti. Zamezí se tak vzniku prázdných míst, která se stávají tepelnými mosty, způsobujícími nejen úniky tepla, ale také srážení par z interiéru a následné vytváření plísní.

Počet špatně zaizolovaných střech přitom alarmujícím způsobem narůstá. Může za to buď nevhodně použitý materiál, nebo jeho neodborná aplikace. Náprava takových škod pak stojí opravdu hodně peněz.

Ideální čas pro měření

Pokud máte podkroví zaizolované, ale tepelný komfort stejně kolísá, právě zimní měsíce jsou vhodným časem pro kontrolu izolace termokamerou. Měření termokamerou totiž funguje nejlépe, když je rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou kolem 20 °C.

Před samotným měřením není třeba dělat nic speciálního, stačí dům vytopit na 20 až 22 °C, jelikož citlivý senzor termokamery dokáže odhalit úniky již při takové příjemné vnitřní teplotě. Ideální počasí pro měření je bez silného větru, deště a slunce. Šikovný technik ale umí i bez kamery zkontrolovat celkový stav střechy a podkroví, odvětrávací mezery a detaily kolem oken či zabezpečení proti hlodavcům.

Dobré zprávy celoročně

Pokud se ukáže, že podkroví je zaizolováno nedostatečně nebo víte, že ho nemáte zaizolováno vůbec, máme dobré zprávy – při výběru vhodného izolačního materiálu můžete střechu zateplit i v tomto ročním období, a to doslova za pár hodin.

Izolace zajišťuje tepelnou i zvukovou pohodu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Izolace zajišťuje tepelnou i zvukovou pohodu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tím izolačním materiálem je stříkaná PUR pěna. Je to stříkaná pěna, která vyplní každý prostor, takže obvodové zdi či střecha jsou dokonale utěsněny a nevznikají tepelné mosty. Její nespornou výhodou je i to, že časem nemění tvar, čili nedochází k jejímu usednutí ani posunu a vzniku mezer, jak se to děje s jinými izolačními materiály. Tato pěna dokáže takříkajíc dýchat, takže v izolovaném prostoru nekondenzují páry a netvoří se plísně.

Zmiňovaná pěna se navíc aplikuje, aniž by bylo nutné demontovat vnitřní sádrokartony a komplikovat tak bydlení v podkroví během rekonstrukce. Aplikovat ji však mohou pouze vyškolení odborníci, není to dovoleno ani tomu nejšikovnějšímu domácímu kutilovi. Odborná aplikace je zároveň zárukou minimálně 25leté životnosti a funkčnosti izolace.

Speciální okna

Okna jsou po zaizolování střechy druhým nejdůležitějším faktorem, který ovlivňuje teplotu v podkroví. Jistotou bez starostí navíc je využití izolačních skel, která v létě chrání před přehřátím a v zimě zlepšují tepelněizolační vlastnosti rámu.

Praktickým řešením jsou i okenní fólie, které se snadno aplikují na sklo a díky širokému výběru různé světelné propustnosti lze v interiéru dosáhnout optimálního poměru světla a zároveň pronikajícího tepla. Vliv má i správný způsob zasazení oken do střešní konstrukce.

Podtrženo a sečteno – podkroví může být opravdu unikátním prostorem, ale při jeho vytváření se nevyplatí podcenit ani okna, ani izolaci. Určitě se ohledně těchto témat poraďte s odborníky! Práci pak přenechte pouze vyškoleným a certifikovaným mistrům s praxí a dobrými referencemi.

Zdroj informací: Huntsman Building Solution

Publikováno: 12.4.2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce