reklama

7 výhod udržitelného bydlení, vsaďte na něj

Plánujete samostatné bydlení? Pak vsaďte na bydlení udržitelné. Připravili jsme pro vás článek, ve kterém vás seznámíme se všemi pro a proti. Žijte jednoduše, myslete ekologicky.

Udržitelné bydlení je vaše šance
i (Zdroj: ČSOB)
Udržitelné bydlení je vaše šance (Zdroj: ČSOB)

Možná už jste slyšeli o tzv. udržitelném bydlení. Ale přemýšleli jste o něm třeba? Pokud plánujete pořízení nemovitosti, stavbu nebo rekonstrukci, tady je hned sedm dobrých důvodů, proč byste i vy měli zvážit udržitelné bydlení.

Udržitelné bydlení, udržitelný dům. I když jejich počet stále narůstá, není na území ČR ani každý desátý dům udržitelný, k počátku letošního roku byl podíl pasivních domů jen 8,3 %. Což je velká škoda. Pasivní dům v třídě energetické náročnosti B-A, který spotřebuje ročně energie za nižší desítky tisíc, u mimořádně nehospodárné třídy G se náklady mohou vyšplhat až na 150 tisíc korun.

Fotovoltaika zajistí přísun energie
i (Zdroj: ČSOB)
Fotovoltaika zajistí přísun energie (Zdroj: ČSOB)

Udržitelná řešení jsou sice o něco nákladnější než ta klasická, zároveň se vám však vstupní náklady opravdu vrátí a v mnoha případech lze na ně navíc dostat štědrý příspěvek od státu nebo hypotéku s výhodnějšími sazbami. A k tomu získáte opravdu parádní investici ať už pro sebe, nebo pro své potomky. Jaké jsou tedy hlavní výhody udržitelného bydlení?

1. Ušetříte vyšší desítky tisíc

Náklady na energie v domě mohou být pár tisíc, ale i mnohonásobně víc. Pokud vezmeme modelový příklad domu o ploše 150 m², který obývá čtyřčlenná rodina, rozdíly jsou výrazné. Zatímco v třídě G, která značí mimořádně nehospodárnou stavbu, platí její majitelé ročně 80-150 tisíc korun. Obyvatelé domu s pasivním energetickým štítkem B-A pak utratí za dvanáctiměsíční energie jen 10-20 tisíc korun.

Cesta k úspoře je jednodušší, než se zdá
i (Zdroj: ČSOB)
Cesta k úspoře je jednodušší, než se zdá (Zdroj: ČSOB)

2. Nebudou vás tolik trápit ceny energií

Současné turbulentní ceny energií trápí více či méně každého z nás. K alespoň částečné nezávislosti mohou pomoci přírodní zdroje v podobě slunce, vzduchu a země. Řeč je především o fotovoltaických elektrárnách, termických solárních panelech a tepelných čerpadlech, které jsou stále kvalitnější a dostupnější. Například u nejběžnějších solárních panelů lze ročně ušetřit až 20 tisíc na výdajích za energie, návratnost investice je se státní dotací pouhých 8 let, životnost je přitom často i 30 let.

Získejte elektrickou energii s minimálními náklady
i (Zdroj: ČSOB)
Získejte elektrickou energii s minimálními náklady (Zdroj: ČSOB)

3. Prodloužíte životnost stavby

Správné zateplení je dobré jak pro šetření nákladů za energie, má ale také výrazný vliv na životnost stavby. Zateplením obvodových stěn, střechy a výměnou oken můžete ušetřit 50-90 % nákladů na vytápění, zároveň tím také zvýšíte životnost stavby o zhruba tři desítky let. Dobrá izolace ale znamená i delší udržení stabilní teploty, a tak se vaše domácnost bude v letních parnech mnohem méně přehřívat a v zimě si zase užijete tepelný komfort za minimum nákladů.

4. Získáte lepší investici do budoucna

Udržitelné bydlení je skvělou dlouhodobou investicí. Když se takový dům jednou rozhodnete prodat, budete mít nejen mnohem víc zájemců. Jeho cena bude také o dost vyšší než u méně hospodárných energetických tříd.

5. Investice se vám rychle vrátí

Pořizovací cena pasivního domu je o něco vyšší, než když zvolíte klasiku. Možná vás ale překvapí, že když je udržitelný dům správně dimenzovaný a vybavený optimálními technologiemi a materiály, vyjde jeho stavba většinou jen o 15 % dráž. Návratnost původních investic je zároveň velmi krátká. Třeba u zateplení jde o 10-15 let, u ekologických oken je to 5-10 let a u fotovoltaiky dokonce 5 let.

Nebojte se počáteční investice, návratnost je rychlá
i (Zdroj: ČSOB)
Nebojte se počáteční investice, návratnost je rychlá (Zdroj: ČSOB)

6. S pokrytím nákladů pomůže dotace…

Dobu návratnosti ještě výrazně zkracují dotace v podobě programu Nová zelená úsporám. Stát touto formou nabízí pomoc při snižování energetické náročnosti nových i dříve postavených domů stejně jako při výrobě zelené energie či zadržování dešťovky. Například na zateplení starších domů lze získat dotaci až 650 tisíc, na výstavbu úsporného domu až 500 tisíc, na výměnu zdrojů tepla až 140 tisíc a na fotovoltaiku 200 tisíc.

7. … anebo udržitelná hypotéka

Podporovat udržitelnou výstavbu či k přírodě šetrnější rekonstrukce se už před nějakou dobou rozhodly i finanční instituce. Taková hypotéka přináší celou řadu výhod. Hypotéka na úsporné bydlení začíná na roční úrokové sazbě 6,04 %, žadatelé navíc získají slevu 30 % na pojištění nemovitosti a dalších 30 % na zhotovení průkazu energetické náročnosti budovy.

Nenechte peníze vylétat komínem
i (Zdroj: ČSOB)
Nenechte peníze vylétat komínem (Zdroj: ČSOB)

Ať už jde o téměř stejnou cenu jako u klasických staveb, nezávislost na drahých energiích, rychlou návratnost investic či zlepšení vašeho každodenního života, výhod udržitelného bydlení je víc než dost. Za úsporný dům vám navíc poděkuje nejen váš rodinný rozpočet, ale v neposlední řadě i samotná příroda.

Zdroj informací: ČSOB; Hypoteční banka, a.s.; enviwiki.cz

Publikováno: 13.3.2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Montáž plynového kotle a jeho finální napojení na fotovoltaiku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Do Tišic dorazil odborný technik ČEZu a začalo se s montáží plynového kotle a jeho zapojení do fotovoltaického systému, s akumulací do vody. Plynový kotel jsme zvolili pro jeho určení pro menší domy, domy s menší spotřebou.