reklama

Plánujete stavbu rodinného domu? Poradíme, na čem rozhodně nešetřit

Při stavbě rodinného domu je potřeba nešetřit na kvalitním materiálu, jen tak ve finále ušetříte a vyhnete se spoustě nepříjemností. Kvalitní hrubá stavba je základem šťastného bydlení.

Hrubá stavba rodinného domu si žádá kvalitní stavební materiál
i (Zdroj: Wienerberger s.r.o.)
Hrubá stavba rodinného domu si žádá kvalitní stavební materiál (Zdroj: Wienerberger s.r.o.)

Na čem lze při stavbě rodinného domu ušetřit a na čem naopak určitě ne? Stačí se řídit tím, že co se dá vyměnit bez bourání a nákladné rekonstrukce, může se nahradit nebo dodělat později. Ovšem kvalitní základy, obvodové zdivo a nosná konstrukce ovlivňují budoucí hodnotu domu, a proto je důležité začít pořádně.

Částka za hrubou stavbu rodinného domu může tvořit přibližně 10 % z celkových nákladů za stavbu. Zhruba za jeden milion korun lze nakoupit kvalitní stavební materiál, který představuje to nejdůležitější pro základy vysněného rodinného domu. Pořádným řešením a zároveň úsporou času a peněz oproti kontaktnímu zateplovacímu systému je jednovrstvé zdivo, které výrazně sníží náklady za vytápění.

Na stavebním materiálu se šetřit rozhodně nevyplatí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na stavebním materiálu se šetřit rozhodně nevyplatí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Cena hrubé stavby se odvíjí podle vybraných stavebních materiálů a energetické náročnosti stavby. Podle kalkulace produktů vychází cena za hrubou stavbu rodinného domu o velikosti 105 m² na 1 102 000 korun. Průměrná cena za 1 m² činí 10 495 korun. Svépomocníci jsou schopni postavit rodinný dům až o 30 % levněji a k tomu mají ještě zaručenou životnost.

Ušetřit se naopak dá zvolením jednoduchého tvaru domu z přímých linií, na vhodném plánování stavebních etap a v neposlední řadě na ceně práce při provádění zednických činností, ne na kvalitním a pořádném materiálu. Hrubá stavba zahrnuje komplexní cihlový systém včetně stropů, zakládací malty a také střešní konstrukce. Začíná jejím vytyčením a zaměřením. Dále terénními a výkopovými pracemi, součástí je také realizace inženýrských sítí.

Do prvotní fáze stavby rodinného domu vždy patří i svislé nenosné a nosné konstrukce, tedy obvodové a vnitřní stěny včetně pilířů a překladů. Dále do hrubé stavby spadá i realizace nosné střešní konstrukce a střešního pláště, stejně tak i prostup komína a případných atik. U stavby s firmou se může rozsah práce lišit. Prvním krokem by tedy mělo být informování, co se pod tímto pojmem vše chápe.

Před samotným výběrem materiálu je vhodné zvážit, jaké vlastnosti jsou pro konkrétního investora důležité. Při volbě správného stavebního materiálu často rozhoduje cena a tepelněizolační vlastnosti, které jsou mnohdy jasnou prioritou. Je třeba však myslet i na další důležité vlastnosti, které ovlivňují skutečné teplo a pohodlí domova.

Zdroj informací: Wienerberger s.r.o.

Publikováno: 23.2.2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce