reklama

Klempířů je málo a čekací doby se prodlužují…

Česko dlouhodobě trápí nedostatek klempířů, na dobrého si musíte někdy počkat. Ale co když střecha nepočká? Lemování komínu, vikýře, stěny se dá realizovat i vlastními silami pomocí těsnicích samolepicích pásů. Pás je potřeba jen správně nařezat a nalepit.

Olemujte komín těsnicím pásem
i (Zdroj: HPI - CZ, spol. s.r.o.)
Olemujte komín těsnicím pásem (Zdroj: HPI - CZ, spol. s.r.o.)

Těsnicí pásy nabízejí například dodavatelé stavebního příslušenství, jedním z nejvýznamnějších u nás je společnost HPI-CZ.

Klasické oplechování komínu zajišťuje ochranu proti povětrnostním vlivům, zejména srážkám. Jde vlastně o olemování ve spodní části komínu, tedy v místě, kde navazuje na střechu. Laicky řečeno oplechování tedy brání, aby do střechy kolem komínu nezateklo. Oplechování je jednou ze základních prací klempíře.

V dnešní době, kdy je řemeslníků málo a kvalitní klempíř obvykle nepřijde na zavolanou, jsou adekvátní náhradou těsnicí střešní pásy. Používají se nejen k utěsnění prostupů komínů skrz krytinu, ale, obdobně jako i oplechování, také k napojení střechy na stěny vikýřů nebo třeba protipožárních stěn. 

Dobré uplatnění nacházejí také při utěsnění trubek procházejících střechou či utěsnění komplikovaných přechodů na plechových krytinách. Jsou tedy jak alternativou hladkého plechu, avšak s výhodou rychlejší a snadnější montáže, tak i pomocníkem při mnoha dalších činnostech, třeba i při rychlých opravách okapů.

Těsnicí pásy nacházejí uplatnění také při utěsnění trubek procházejících střechou či utěsnění komplikovaných přechodů na plechových krytinách
i (Zdroj: HPI - CZ, spol. s.r.o.)
Těsnicí pásy nacházejí uplatnění také při utěsnění trubek procházejících střechou či utěsnění komplikovaných přechodů na plechových krytinách (Zdroj: HPI - CZ, spol. s.r.o.)

Těsnicí samolepicí pásy mají zpravidla velmi dobrou tvarovatelnost, díky které je možné kopírovat jakýkoliv tvar podkladu včetně ostrých rohů,“ zmiňuje jednu z hlavních výhod Zdeněk Štofaňak, technický poradce z HPI-CZ, a doplňuje: „Například výrobek Top-Flex Pro z nabídky HPI-CZ má roztažnost až 30 % ve směru role, pás Easy-form dokonce 60 %. Čím vyšší je roztažnost pásu, tím vyšší tvarovatelnost pás nabízí. Pak je možné kopírovat skutečně jakýkoliv tvar podkladu, včetně střešních krytin s vysokými vlnami.“ Kvalitní pásy bývají na spodní straně opatřené celoplošným butylovým povlakem, který zajišťuje vysokou přilnavost pásu ke krytině.

Těsnicí pásy od HPI-CZ vydrží mrazy i vysoké teploty

Těsnicí střešní pásy se používají nejen pro dočasné lemování, ale i dlouhodobě. Nutno však říci, že nejsou navždy a jejich životnost je nižší než životnost klasického oplechování,“ upozorňuje Zdeněk Štofaňak z HPI-CZ.

Vybírejte proto vždy kvalitní pásy, které mají vyšší odolnost proti extrémním teplotám, povětrnostním vlivům, stárnutí. Například odolnost proti rezivění je dána už kombinací materiálů, například hliníku a butylového tmelu,“ pokračuje Zdeněk Štofaňak. Pásy od HPI-CZ, Easy-Form a TOP-FLEX PRO, vydrží nízké i vysoké teploty od -20°C až do +80°C.

A jak tedy s pásem pracovat?

Pás stačí umístit do spodní části komínu, vikýře apod. podobně jako plech. Důležité je pečlivě a správně jej změřit, nařezat, a nalepit. Pro práci s těsnicím pásem stačí běžné nástroje, jako je pravítko, tužka a nůžky. Pájení nebo lepení lepidlem není nutné. Spoj konstrukce s pásem na jedné i druhé straně by měl činit minimálně 100 mm. Podle tohoto pravidla si v případě pásu Easy-form zákazník může zvolit také šířku připojovacího pásu: 300 nebo 450 mm.

Kvalitní pásy mají vyšší odolnost proti extrémním teplotám, povětrnostním vlivům či stárnutí
i (Zdroj: HPI - CZ, spol. s.r.o.)
Kvalitní pásy mají vyšší odolnost proti extrémním teplotám, povětrnostním vlivům či stárnutí (Zdroj: HPI - CZ, spol. s.r.o.)

Těsnicí pás TOP-FLEX PRO dlouhodobě zvládne i extrémní teploty

Univerzální a mnoha lety prověřený těsnicí pás TOP-FLEX® PRO z nabídky HPI-CZ s výbornou tvarovatelností je vyroben z lakovaného hliníku s celoplošnou samolepicí butylovou vrstvou na spodní straně. Nařasení pásu, resp. jeho roztažitelnost o 30 %, umožňuje pohodlné tvarování a poskytuje dostatek materiálu i pro utěsnění profilované krytiny ve spodní části vlny.

Pás neobsahuje žádné olovo, a jeho použití je proto šetrné k životnímu prostředí.  Těsnicímu pásu TOP-FLEX® PRO nevadí dlouhodobé účinky povětrnostních podmínek, např. UV záření, mrazu, deště nebo vlhkosti, ani extrémní teploty. Díky více barevným provedením jej sladíte s barvou krytiny a pás nepůsobí na střeše rušivě.

Těsnicímu pásu TOP-FLEX® PRO nevadí dlouhodobé účinky povětrnostních podmínek
i (Zdroj: HPI - CZ, spol. s.r.o.)
Těsnicímu pásu TOP-FLEX® PRO nevadí dlouhodobé účinky povětrnostních podmínek (Zdroj: HPI - CZ, spol. s.r.o.)

Parametry:

  • Roztažitelnost až 30 %
  • Šířka role 300 mm, délka role 5 m
  • Minimální teplota podkladu pro instalaci pásu +5 °C.
  • Dostupné barevné varianty: Antracit, černá, červená, hnědá

Těsnicí pás TOP-FLEX® pro | HPIshop

Těsnicí pás EASY-FORM má mimořádnou 60% roztažnost

Hliníkový těsnicí pás Easy-Form připojí střešní konstrukce novostaveb i rekonstrukcí na vyčnívající stavební díly, nejčastěji opěrné nebo protipožární dělicí stěny, vikýře nebo komíny, případně trubky odvětrání apod. Mezi dvěma konstrukcemi vytvoří trvale pružný spoj, odolný vůči dešti, sněhu, mrazu, extrémně vysokým teplotám i UV záření. Díky mimořádné 60% roztažnosti v podélném směru je možné jeho dokonalé tvarování bez protržení. Z pěti barevných provedení těsnicího pásu si lze vybrat to, které nejlépe ladí s odstínem střešní krytiny.

Minimální teplota podkladu pro instalaci těsnicího pásu EASY-FORM je +5 °C
Minimální teplota podkladu pro instalaci těsnicího pásu EASY-FORM je +5 °C (Zdroj: HPI - CZ, spol. s.r.o.)
Tento těsnicí pás má mimořádnou až 60% roztažnost v podélném směru
Tento těsnicí pás má mimořádnou až 60% roztažnost v podélném směru (Zdroj: HPI - CZ, spol. s.r.o.)

Parametry:

  • Roztažitelnost až 60 %
  • Šířka role 300 nebo 450 mm, délka role 5 m
  • Minimální teplota podkladu pro instalaci pásu +5 °C.
  • Dostupné barevné varianty: Antracit, černá, červená, hnědá, šedá

Easy-Form těsnicí strečový pás šířka 450 mm | HPIshop

Easy-Form těsnicí strečový pás šířka 300 mm | HPIshop

O společnosti HPI - CZ

Společnost HPI-CZ patří sortimentem, poskytovanými službami i servisem k lídrům na českém trhu v oblasti dodávek stavebního příslušenství pro všechny druhy střešních krytin a kompletního sortimentu pro zateplování budov. Vyrábí pod vlastní značkou HPI nebo Klöber, a zároveň je výhradním či významným distributorem značek jako např. Ejot, Juta, KEW, Adfors, Mateiciuc nebo Catnic.

Zdroj informací: HPI - CZ, spol. s.r.o.

Publikováno: 15.2.2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce