reklama

Zateplení domu: Která řešení jsou ekologická?

Líbil by se vám ekologický způsob bydlení bez velkých nákladů na energie? Přemýšlíte nad fotovoltaikou na vaši střechu domu? Máte ji vhodnou pro instalaci?

Pro instalaci fotovoltaiky na střechu musí mít střecha ty správné parametry
i (Zdroj: Huntsman Building Solution)
Pro instalaci fotovoltaiky na střechu musí mít střecha ty správné parametry (Zdroj: Huntsman Building Solution)

To je důležitý parametr, protože pokud byste rekonstruovali či opravovali střechu s již instalovaným fotovoltaickým systémem, demontáž a následná zpětná montáž panelů stojí nemalé finanční prostředky. Dobrá izolace je proto bez debat nutností při každé, nejen nové stavbě. Dobře zaizolované obvodové zdi, podlaha i střecha šetří navíc náklady na vytápění a chlazení. A v závislosti na použití izolačního materiálu i zdraví obyvatel domu a planetu.

Kvalitní izolace by měla dokázat mnoho věcí: zadržet teplo a chlad, měla by být paropropustná a nenasákavá, stálá a funkční desítky let (udržitelná). Kromě toho by měla pohlcovat hluk, ale a samozřejmě by měla být zdravotně nezávadná, vyrobená způsobem šetrným k životnímu prostředí a ani její likvidace poté, co doslouží, by neměla zatížit planetu.

Aplikace horem PUR pěnou
i (Zdroj: Huntsman Building Solution)
Aplikace horem PUR pěnou (Zdroj: Huntsman Building Solution)

Pokrok technologií

Díky technologickému pokroku vznikají stále lepší a lepší izolační materiály. Zatímco kdysi se domy izolovaly například mechem či slámou, což bylo sice ekologické, ale málo efektivní a krátkodobé, dnes hrají prim vysoce efektivní izolace na bázi chemie, které jsou zároveň ohleduplné k životnímu prostředí. Některé z nich se vyrábějí z recyklátu, například z PET lahví, takže do jisté míry řeší i problém s odpadem.

Na výrobu stříkané pěny s uzavřenými buňkami se u nás ročně použije více než 250 milionů recyklovaných PET lahví. Jeden standardní dům je tak zaizolován přibližně osmi tisíci lahvemi, které dostaly druhou šanci na život ve formě energeticky účinné izolace,“ říká Lukáš Kmenta, country manažer společnosti, která z plastového odpadu vyrábí takzvanou chytrou pěnu.

Recyklováním skleněného odpadu (70 %) a s příměsí písku (20 %) se zase vyrábějí některé druhy minerální izolace. Ta má také zajímavé termoizolační vlastnosti, i když s ohledem na planetu je možno škoda využívat k výrobě izolace sklo, které lze opakovaně přeměnit na kvalitní sklo.

Recyklováním skleněného odpadu a s příměsí písku se vyrábějí některé druhy minerální izolace
Recyklováním skleněného odpadu a s příměsí písku se vyrábějí některé druhy minerální izolace (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na výrobu stříkané pěny s uzavřenými buňkami se u nás ročně použije více než 250 milionů recyklovaných PET lahví
Na výrobu stříkané pěny s uzavřenými buňkami se u nás ročně použije více než 250 milionů recyklovaných PET lahví (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Životnost a udržitelnost

Kvůli udržitelnosti a ochraně životního prostředí je důležité dívat se na každý materiál i z pohledu jeho životnosti. „Stříkanou kanadskou pěnu mohou aplikovat jen k tomu vyškolení odborníci. Pak se na ni vztahuje 25letá záruka, ale beze změny svých vlastností podle našich zkušeností vydrží celou životnost stavby,“ pokračuje L. Kmenta.

V porovnání s tím minerální izolace (vata) časem degraduje a po 10 až 15 letech je třeba ji vyměnit. Ani jeden z druhů této izolace se následně nedá recyklovat jednoduchým způsobem, ale zatímco při PUR stříkané izolaci vznikne z jedné stavby odpad pouze jednou, při použití minerální izolace vznikne odpadu několikanásobně více.

Pozor na to, co dělá bublinky

Existují dva základní typy stříkané izolace – stříkaná pěnová izolace s otevřenou buněčnou strukturou, které se říká také měkká, a stříkaná pěna s uzavřenou buněčnou strukturou, té se říká tvrdá.

„Z ekologického hlediska doporučuji vybírat si pěny, které jsou nadýmané výhradně vodou. Některé totiž obsahují jako nadouvadlo hydro-fluoro-uhlovodíky, tedy HFC, které negativně ovlivňují zdraví člověka a ozonovou vrstvu země,“ upozorňuje odborník.

Díky technologickému pokroku vznikají stále lepší a lepší izolační materiály
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Díky technologickému pokroku vznikají stále lepší a lepší izolační materiály (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Na našem trhu je na výběr několik druhů pěn. Ty, které neohrožují zdraví lidí či domácích mazlíčků a nemají negativní vliv ani na naši planetu, obstály v testech na těkavé organické látky (VOC) minimálně na A+, což znamená, že do ovzduší neuvolňují žádné toxiny, freony, formaldehydy ani další škodlivé chemikálie.

„Rád bych upozornil i na ochranu před radiací, kterou dobrá izolace zajistí. Zvlášť důležitá je v Čechách a na Slovensku ochrana proti radonu, protože na těchto územích má silnou koncentraci. Pokud má izolace domu chránit zdraví jeho obyvatel, měla by je chránit i před zářením,“ uzavřel L. Kmenta.

Zdroj informací: Huntsman Building Solution

Publikováno: 22.2.2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce