reklama

Příslušenství od HPI-CZ pro profesionální montáž solárních panelů

Zdražování energií, ale také nejistota při vytápění zemním plynem, vede mnohé domácnosti k úvahám o využití energií z obnovitelných zdrojů. Umístění fotovoltaických panelů na střechu je jednou z variant. K profesionální montáži panelů nabízí HPI-CZ, jeden z největších dodavatelů stavebního příslušenství u nás, ucelenou řadu doplňků.

Střešní doplňky usnadní montáž solárních systémů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Střešní doplňky usnadní montáž solárních systémů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ke správnému fungování kvalitními střešními doplňky

Samotná základní krytina střechu nedělá, střešní doplňky jsou důležitou součástí. „Výběr střešních doplňků bychom neměli podceňovat,“ radí Zdeněk Štofaňak, ze společnosti HPI-CZ, která se zabývá prodejen doplňků pro střechy a zateplení.

Doporučujeme se poradit s odbornými firmami či dodavateli. Rozhodně bychom neměli na střešních doplňcích šetřit,“ dodává Zdeněk Štofaňak a vysvětluje: „V případě použití levných, často nekvalitních, doplňků se musí mnohdy předělat i kompletní střecha. Těch pár tisícovek, co jsme původně ušetřili, nám stejně v peněžence nezůstane, protože nakonec zaplatíme mnohokrát více. Prostě šetřit se v tomto případě nevyplatí.“

Prostup hadice pro solární systém

Univerzální hadicový prostup Venduct Solar z nabídky HPI-CZ vytváří skrz střešní plášť cestu hadici o průměru 10–70 mm. Toto profesionální řešení umožňuje zachování vzduchotěsnosti i vodotěsnosti střešního systému. Univerzální základna doplňku z odolného EPDM je vhodná pro většinu typů skládaných krytin. Na objednávku je možné dodat verzi pro velkoformátové krytiny, nebo pro břidlici či šindel. Vybírat lze ze tří barevných variant (červená, hnědá nebo antracit). Součástí dodávky je těsnění pro prostup kabelu pod hadicovým nástavcem (např. pro senzor) o průměru 6 mm.

Prostup hadice pro solární systém
i (Zdroj: HPI-CZ, spol. s.r.o.)
Prostup hadice pro solární systém (Zdroj: HPI-CZ, spol. s.r.o.)

Větrání střechy pod fotovoltaickými panely

Univerzální větrací taška Venduct od HPI-CZ umožňuje díky své nízké výšce vyvedení odvětrání i pod dodatečně montovanými solárními panely, kde vznikla potřeba odřezání ventilačních komínků. Taška je vhodná pro všechny běžné typy skládaných krytin. Větrací taška je vhodná pro sklon střechy 16 ° až 65 °. Střešní prvek je dostupný ve třech barevných odstínech (červená, hnědá, antracit).

Odvětrání pod solárními panely
i (Zdroj: HPI-CZ, spol. s.r.o.)
Odvětrání pod solárními panely (Zdroj: HPI-CZ, spol. s.r.o.)

Těsný prostup střešní fólií

Těsnicí manžeta Solar se samolepicím límcem ze sortimentu HPI-CZ se používá v místě prostupu hadic a kabelů střešní folií. Je určena pro zabezpečení vodotěsného a vzduchotěsného prostupu střešním pláštěm, resp. střešní folií. Její použití je doporučeno pro všechny typy difúzních membrán, parotěsných fólií a parobrzd. Lze ji použít ze strany interiéru i exteriéru. Manžeta je vyrobena z kvalitního materiálu, EDPM, čili syntetického kaučuku s vysokou odolností proti stárnutí, vysokým teplotám, nepříznivým povětrnostním vlivům.

Těsnicí manžeta Solar
i (Zdroj: HPI-CZ, spol. s.r.o.)
Těsnicí manžeta Solar (Zdroj: HPI-CZ, spol. s.r.o.)

Drží panely na střeše

Univerzální držák solárních panelů nabízený společností HPI-CZ je určen pro montáž solárních a fotovoltaických panelů do skládané krytiny. Je vyroben z ploché galvanizované oceli 30 x 4 mm s úchytem pro montáž na dodatečnou lať. Rozmístění a počet úchytů záleží na velikosti panelů a doporučení jejich výrobce. Odolnost proti povětrnostním vlivům a mechanickému poškození je zajištěna žárovým zinkováním, případně je zvýšena komaxitovým nástřikem s vysokou odolností proti povětrnostním vlivům a UV záření. Barevný nástřik je v nabídce v odstínech antracit, hnědá, cihlově červená, červeno hnědá a černá. Obdobně jsou v nabídce také držáky pro šindel/plech či falcovaný plech.

Držák panelů
i (Zdroj: HPI-CZ, spol. s.r.o.)
Držák panelů (Zdroj: HPI-CZ, spol. s.r.o.)

Prvky důležité pro obsluhu a kontrolu nainstalovaných panelů

Kromě samotné montáže systému je potřeba zajistit přístup k solárním panelům i bezpečnost při jejich kontrole a obsluze. O povrch solárních panelů se navíc musíte starat (umýt je od nečistot, odstranit sníh atd.).

Stoupací plošina ROBUST

Sada ROBUST z katalogu HPI-CZ zahrnuje kompletní stoupací plošinu z pozinkované oceli. Rošt plošiny má protiskluzový povrch, hustě rozmístěné otvory v povrchu roštu zabraňují shromažďování vody a sněhu. Sadu ROBUST si lze vybrat s povrchovou úpravou pozink nebo v barvené variantě (antracit, hnědá, cihlově červená, červenohnědá, černá). Držáky stoupací plošiny jsou v místech styku s krytinou opatřeny pryžovými podložkami, které zabraňují jejímu mechanickému poškození.

Stoupací plošina
i (Zdroj: HPI-CZ, spol. s.r.o.)
Stoupací plošina (Zdroj: HPI-CZ, spol. s.r.o.)

Bezpečnost především

Zákon o koordinaci stavebních prací, který již platí v sousedních zemích EU, zavazuje stavebníky, aby na budoucí údržbové činnosti jako je čištění, údržba či opravy, mysleli ještě před vlastním zahájením stavebních prací. Mezi nejbezpečnější a finančně dostupné způsoby zajištění na střechách patří využití bezpečnostních střešních háků v kombinaci se zachycovacím postrojem na laně. Bezpečnostní střešní háky se instalují jak v blízkosti solárních panelů, tak u střešních oken, štítů, u okapů, nebo u hřebenů střech.

Bezpečnostní hák
i (Zdroj: HPI-CZ, spol. s.r.o.)
Bezpečnostní hák (Zdroj: HPI-CZ, spol. s.r.o.)

Bezpečnostní střešní hák od HPI-CZ slouží jako kotvicí bod buď tzv. prostředků proti pádu nebo pro zavěšení žebříku. Bezpečnostní hák s sebou nenese žádné náklady na úpravu tašek ani prostupy konstrukcí. Jednoduše se montuje pomocí šroubů skrz kontralať a krokev, místo upevnění poté překrývá taška v řadě nad hákem. Bezpečnostní háky od HPI-CZ jsou vhodné dle typu pro pálené i betonové tašky, bobrovky i pro břidlici.

Zdroj informací: HPI-CZ, spol. s.r.o.

Publikováno: 2.2.2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce