reklama

Rekonstrukce bytu v historické vile je oříšek. Jak na to?

Celková rekonstrukce domu není nic snadného, a když se rekonstruuje historická vila a jednotlivé byty v ní, je potřeba citlivá ruka při výběru technologií i zařizovacích předmětů. Zde je jistě na místě poradit se s odborníky.

Rekonstrukce historické vily je především veliká zodpovědnost
i (Zdroj: Johana Antošová)
Rekonstrukce historické vily je především veliká zodpovědnost (Zdroj: Johana Antošová)

Nejvyšší patro s nejlepšími výhledy a s největší rozlohou, to jsou lokace bytu nacházejícího se ve vile z počátku 19. století, jejíž rekonstrukce probíhala v roce 2020. Pro návrh a realizaci změny interiéru zvolili majitelé vily bytového designéra Josefa Trakala, jehož hlavní úlohou bylo použít přírodní materiály a přenést tak do bytu kousek přírody.

„Celá rekonstrukce byla jedna velká symbióza mezi majiteli a mnou. Vše jsme konzultovali a výsledek je naší společnou prací. Samozřejmě, že je údělem designéra prosadit si svůj styl, ale musí ho také umět ztvárnit z klientových představ, a to si myslím, že se zde opravdu povedlo, vysvětluje Josef Trakal spolupráci s majiteli.

Celý interiér je inspirován přírodou
i (Zdroj: Johana Antošová)
Celý interiér je inspirován přírodou (Zdroj: Johana Antošová)

Z původního zařízení bytu nezůstalo vůbec nic, navíc se během přestavby vyskytly i netradiční problémy. „Při rekonstrukci jsme se dokonce propadli o patro níže, takže šlo o skutečně radikální přeměnu,“ konstatuje s nadhledem designér.

Interiér inspirován přírodou

Přirozené barvy a jednoduché linie jsou laděné s doplňky pro pocit úplnosti a komplexnosti. Podlahy a části nábytku jsou navržené v podobě dubového dřeva a některé stěny jsou tvořeny betonovou stěrkou. Celý prostor je vykontrastován bílou barvou na ostatních stěnách, množstvím světel a černými doplňky. Celkový přirozený dojem v nás zanechají i umístěné rostliny, které celý byt oživují svojí zelení.

Chodba

Vstup do bytu je tvořen úzkou a dlouhou chodbou lemovanou bílými stěnami a dveřmi ve stejné barvě. A jaký je celkový dojem z chodby? Prostor a jas! Tuto skutečnost tvoří právě kombinace bílé a podpora bodovým osvětlením. Celkový vzhled doplňuje podlaha z dubového dřeva a šedé detaily v podobě čalounění taburetek nebo klik kolekce MINIMAL od společnosti M&T. „Kliky českého výrobce znám a sleduji již velmi dlouho a jelikož i já tvořím produktový design, tak je pro mě M&T srdcovkou.

Kliku MINIMAL jsme volili v kombinaci s dveřmi od firmy Sapeli, které jsou také minimalistické, čisté, a tudíž krásné,“ odůvodňuje jejich použití Josef Trakal, interiérový designér. „Pro realizaci byla použita klika MINIMAL v povrchové úpravě matného niklu. Neviditelná rozeta nepřesahující obrys samotné kliky podtrhuje celkové minimalistické ladění bytu,“ popisuje Roman Ulich, hlavní designér společnosti M&T, jediného českého výrobce designového dveřního a okenního kování.

Vstup do bytu je světlý, prostorný a jasný. Interiérové dveře jsou vybavené klikami MINIMAL v povrchu matný nikl, který koresponduje s ostatními šedými detaily.
i (Zdroj: Johana Antošová)
Vstup do bytu je světlý, prostorný a jasný. Interiérové dveře jsou vybavené klikami MINIMAL v povrchu matný nikl, který koresponduje s ostatními šedými detaily. (Zdroj: Johana Antošová)

Odpočinek i gurmánské zážitky na jednom místě

Na projasněnou chodbu zlehka navazuje obývací místnost spojená s moderně zařízeným kuchyňským a jídelním koutem. Spojení obou těchto místností tak dodává celému bytu dostatečné množství prostoru. Pravá část místnosti je určena k relaxaci a odpočinku, což nám umožňuje pohodlná sedací souprava v tmavě šedém provedení.

Relaxační atmosféru podporuje černý koberec s příjemně vysokým chlupem a kout s rostlinami nalevo. Avšak nenechme se zmást. „Černá nemusí znamenat temná, pokud je dostatečně osvětlená a použitý materiál dokáže část světla odrazit,“ říká designér Josef Trakal. Právě zde byla použita i jiná barva, než tři základní (bílá, dubové dřevo a šedá), a to v podobě modrého polštáře na sedací soupravě, který celkový prostor zvýrazňuje.

V levé části místnosti se nachází kuchyň s kuchyňskou linkou, která je navržena v kombinaci dubového masivu a bílého ultra matu a jídelní stůl. Kuchyň je na rozdíl od obývací místnosti mnohem více prosvětlená a vytvořena v duchu praktického minimalismu.

Propojení kuchyně a obývacího pokoje
i (Zdroj: Johana Antošová)
Propojení kuchyně a obývacího pokoje (Zdroj: Johana Antošová)

Krásné sny

Hned vedle obývací místnosti se nachází ložnice s vlastní šatnou. Ložnice je vybavena manželskou postelí v šedém čalounění. Šedá barva postele v kombinaci s šedými závěsy a světlostí pokoje je vedena v duchu celkového designu bytu. Kromě dřevěného provedení podlahy a zrcadel zde designér Josef Trakal použil jako kousek přírody také bílé kožešiny. Barevným doplňkem jsou zde místo obvyklých černých detailů barevné polštářky a modré noční stolky hrající do noty abstraktní tapetě na stěně v podobě siluet hor.

Útulná minimalistická ložnice
i (Zdroj: Johana Antošová)
Útulná minimalistická ložnice (Zdroj: Johana Antošová)

Čas na koupání

Dominantní barva betonové stěrky na stěnách je v případě koupelny kombinována s bílým nábytkem, kde bílá zde hraje spíše minoritní roli. Černá se zde vyskytuje v podobě doplňků, kterými jsou například kohoutky umyvadel, sprchové baterie a hlavice, otopný žebřík nebo stropní světla. Teplo do prostoru přináší kulatá zrcadla s dřevěným rámem. Jediným problémem během rekonstrukce bylo propadnutí stropu v důsledku shnilých trámů pod koupelnou.To pro mě byla zcela nová situace, se kterou jsem se doposud nikdy nesetkal, zdůraznil interiérový designér Josef Trakal.

Koupelna s dřevěnými prvky
i (Zdroj: Johana Antošová)
Koupelna s dřevěnými prvky (Zdroj: Johana Antošová)

Světlo v hlavní roli

Důležitou roli hraje osvětlení prostoru. Nejen design osvětlení, ale i způsob jeho použití, protože v tomto případě celkový prostor opticky zvětšuje. Čistý lehce skandinávský design je vysoce elegantní záležitostí.

Až na problémy ohledně propadnutého stropu se celková rekonstrukce vedla v relativně klidném duchu a designér se zcela trefil do vkusu majitelů.

Technické údaje:

Obytná plocha bytu: 150 m2
Průběh rekonstrukce: 2020
Typ vytápění: klasické radiátory, podlahové vytápění v koupelně
Výrobci a dodavatelé:

  • Podlahová krytiny – Alox
  • Povrchy stěn – betonové stěrky Vladař prestižní povrchy
  • Dveře – Sapeli
  •  Dveřní kliky – M&T, kování MINIMAL
  • Světla – Severské světlo
  • Nábytek – Truhlárna Silveko

Zdroj informací: M&T kliky Praha; Sapeli, Josef Trakal Design

Publikováno: 13.1.2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce