reklama

I do plechových střech lze udělat bezpečné prostupy pro fotovoltaiku

Dramaticky se měnící ceny elektřiny i plynu vedou domácnosti i firmy k hledání (a nacházení) cest k co největším budoucím úsporám energií i hledání vlastních zdrojů. Kromě výměny oken nebo zateplování budov proto roste zájem o instalaci fotovoltaických elektráren.

Střešní doplňky pro montáž fotovoltaiky
Střešní doplňky pro montáž fotovoltaiky (Zdroj: HPI-CZ, spol. s.r.o.)

K profesionální montáži panelů do šikmých střech nabízí HPI-CZ, jeden z největších dodavatelů stavebního příslušenství u nás, ucelenou řadu doplňků. Ta se v letošním roce vlivem velkého zájmu výrazně rozšiřuje: Zejména o prostupy pro oblíbené plechové krytiny, u kterých bývá obava z narušení vodotěsnosti asi nejvyšší.

Aby celý systém na střeše dobře fungoval, a přitom do střechy nezatékalo, je i při rychlé snaze o maximální energetickou nezávislost klíčová správná montáž i výběr střešních doplňků. „Výběr střešních doplňků bychom neměli podceňovat,“ radí Zdeněk Štofaňak, ze společnosti HPI-CZ, která se zabývá dodávkami doplňků pro střechy a zateplení. „Doporučujeme se poradit s odbornými firmami či dodavateli. Rozhodně se nevyplatí na střešních doplňcích šetřit,“ pokračuje Zdeněk Štofaňak.

Novinka HPI-CZ: Otočný prostup pro dvě hadice pro skládané krytiny

Při instalaci fotovoltaických zařízení a solárních panelů mnohdy průchodka střechou pro jeden kabel nestačí. Novinkou v nabídce HPI-CZ je proto kabelová průchodka pro dvě hadice nebo kabely. Univerzální základna doplňku je vhodná pro většinu typů skládaných krytin (zejména tašky). Otočný nástavec základny se přizpůsobí potřebám při instalaci.

Nový hadicový prostup pro dvě hadice (o průměru 10–55 mm) zaručuje zachování vzduchotěsnosti i vodotěsnosti střešního systému ve sklonu od 16-65 °. V kombinaci s EPDM manžetou je prostup spolehlivý – pevně uzavřený a vodotěsný. Součástí prvku je prostup kabelu (např. pro senzor) o průměru 6 mm.

Otočný prostup pro dvě hadice pro skládané krytiny
Otočný prostup pro dvě hadice pro skládané krytiny (Zdroj: HPI-CZ, spol. s.r.o.)
Prostup pro tvarované plechové krytiny
Prostup pro tvarované plechové krytiny (Zdroj: HPI-CZ, spol. s.r.o.)

Doplněk je vyroben z měkčeného PVC odolného proti UV záření, ASA (konstrukční termoplast s vynikající odolností vůči UV a povětrnostním vlivům), EPDM (pružná směs ze skupiny elastomerů odolná vůči povětrnostním vlivům, ozónu, UV záření, vysokým teplotám, chemikáliím). Na výběr jsou dvě barevné varianty prostupu – antracit a červená.

Více na Venduct® Solar Duo Kit – univerzální hadicový a kabelový prostup | HPIshop.

Video montáž: Venduct® Duo Solardurchführungs-Set - YouTube

Pro montáž solárních panelů do trapézové krytiny

Oblíbenost plechových krytin vedla k rozšíření variant solárních prostupů v nabídce HPI-CZ také o set pro trapézovou krytinu, což jsou prolamované střešní desky používané k zastřešení lehkých konstrukcí. Nový solární prostup umožňuje průchod instalačních kabelů pro solární a fotovoltaické panely střechou z trapézového plechu.

Výška prvku, jen 120 mm, otvírá možnost vyvedení kabelů i v oblasti pod solárním panelem. Prostup je určen pro krytiny s výškou vlny do 35 mm. Průchodem z EPDM lze vést až dva kabely, popřípadě hadice do průměru 40 mm, rovnoběžně se střešní krytinou. Prostup je vyroben z UV stabilního probarveného polypropylenu. V nabídce je ve čtyřech barevných provedeních: červená, hnědá, antracit, černá.

Prostup pro tvarované plechové krytiny ve čtyřech variantách

Umístění solárních panelů je možné také na lehkou plechovou střešní krytinu připomínající tvarem tradiční taškové provedení. Nutný je však zvolit takový prostup, který odpovídá výšce vlny. HPI-CZ nově nabízí solární prostup pro plechové tvarované krytiny hned ve čtyřech variantách: Pro nejvyšší profil s výškou vlny až 48 mm, pro vysoký profil (s výškou vlny do 32 mm), nízký profil (s vlnou do 25 mm) a navíc pro rovný plech a šindel. Poslední variantu lze využít také pro rovné plechové krytiny (např. falcová krytina, nebo CLICK) a asfaltový šindel. 

Prostup pro rovný plech a šindel
Prostup pro rovný plech a šindel (Zdroj: HPI-CZ, spol. s.r.o.)

Všechny varianty umožňují bezpečný a voděodolný průchod instalačních kabelů pro solární a fotovoltaické panely střechou. Průchodem z EPDM lze vést až dva kabely, popřípadě hadice do průměru 40 mm. Doplněk je vyroben z UV stabilního probarveného polypropylenu ve čtyřech barevných variantách (červená, hnědá, antracit, černá).

Více na: Solární prostup – SET nejvyšší profil - pro plechové tvarované krytiny | HPIshop.

Zdroj informací: HPI-CZ, spol. s.r.o.

Publikováno: 17.1.2023, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce