reklama

Nevyhovuje vám vaše koupelna? Pusťte se do její rekonstrukce!

Rozrostla se vaše rodina o dalšího člena, přestaly vám vyhovovat dispozice či prostě jen stará koupelna potřebuje nový kabátek? Pak je načase neotálet a pustit se do důkladné rekonstrukce.

Rekonstrukce koupelny se vždy vyplatí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rekonstrukce koupelny se vždy vyplatí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Původní vybavení většiny bytových domů z minulého století již neodpovídá dnešním standardům. Rekonstrukcí nebo renovací koupelny získá byt na atraktivitě i hodnotě a bude se v něm lépe bydlet. I malá koupelna se může změnit k nepoznání a zároveň dobře sloužit svému účelu.

Stanovení rozpočtu na rekonstrukci koupelny

Než začnete, měli byste si rozmyslet, co od výsledku očekáváte a jakými finančními prostředky disponujete. Jednou ze zásadních položek rozpočtu je stanovení rozsahu modernizace koupelny – zda půjde o částečnou či kompletní rekonstrukci.

U panelových bytů prostor mezi umakartovou stěnou a panelem většinou ukrývá nevyužité místo. Vybouráním panelákového jádra získáte cenné centimetry navíc, díky čemuž můžete i ve stísněném prostoru úplně změnit dosavadní dispozici koupelny a WC.

Bourat či nebourat, to je otázka

Likvidace bytového jádra je prašný, časově i finančně náročný proces. Může ale odhalit případné problémy se zatékáním, plísní, nevyhovující elektroinstalací nebo jiné skryté vady. Z tohoto důvodu je lepší jádro nejprve „obnažit“, aby bylo možné zhodnotit současný stav.

Nejprve je třeba vybourat starou koupelnu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nejprve je třeba vybourat starou koupelnu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud si na vybourání jádra netroufáte, nebo chcete ušetřit, pro estetickou změnu postačí nový obklad, voděodolný nástřik, případně kvalitní tapeta či fototapeta. Z hygienického to ale není ideální. Jestliže je jádro v pořádku, nemusí se vybourat celé, stačí jej „opláštit“ sádrokartonem. Ale pozor! Některé typy bytových jader nejsou ze statického hlediska na obití sádrokartonem přizpůsobené.

Plány před renovací koupelny

Před samotnou renovací koupelny a toalety se vyplatí vybrat nové zařízení, obklady i dlažbu. Na některé produkty totiž může být až několikatýdenní čekací doba, takže by se vám celý projekt mohl nepříjemně prodloužit.

Návrh se musí sladit se sanitárním zařízením a koupelnovým nábytkem i ohledně rozměrů, aby nenastala situace, že se vám do hotové koupelny nevejde vysněná vana nebo hydromasážní sprchový box. Nic nepodceňujte a raději si sepište veškeré změny, které byste chtěli ve vaší koupelně zrealizovat.

Je potřeba si vše důkladně naplánovat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Je potřeba si vše důkladně naplánovat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Konzultace s odborníky se vyplatí

Složitější rekonstrukci se vyplatí konzultovat s koupelnovým studiem či stavební firmou, které s tím již mají zkušenosti. Firma vám připraví projekt koupelny přesně na míru včetně nových rozvodů elektřiny a vody. Součástí většinou bývá také 3D vizualizaci, díky níž je možné přesně spočítat potřebné množství obkladů a dlažby.

Odborníci vám rovněž poradí, jaké náležitosti je nutné vyřídit. Zejména je potřeba souhlasu majitele domu s rekonstrukcí (tj. společenství vlastníků, družstva nebo obce). Jestliže plánujete bourat bytové jádro bez zásahu do nosné konstrukce panelového domu, stačí vám stavební ohlášení. V opačném případě je nutné obstarat si stavební povolení.

Realizace rekonstrukce

Kompletní přestavba koupelny vyžaduje demontáž bytového jádra, renovaci potrubí, různé stavební úpravy a natažení nového elektrického vedení. Připravte se na několik dní bez funkčního umyvadla a toalety. Hluk a prach je bohužel také součástí této fáze, stejně jako odvoz zastaralého vybavení a stavebního odpadu do sběrného dvora. Zanedlouho už vás ale bude vítat zbrusu nová a čistá koupelna, a to za tu chvíli nepohodlí stojí.

Do malých koupelen postačí sprchový kout
i (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)
Do malých koupelen postačí sprchový kout (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)

Elektrikáři se postarají o výměnu starých rozvodů za moderní a bezpečnou elektroinstalaci. Neváhejte využít možnosti posunutí nebo přidání nových elektrických zásuvek, vypínačů, osvětlení či ventilátoru. Hotová elektroinstalace musí z důvodu bezpečnosti projít kontrolou kvalifikovaného revizního technika.

Pro vyzdění koupelny se dnes nejčastěji používají lehčené tvárnice nebo sádrokartonové příčky. Následuje penetrační nátěr a obložení koupelny obkladem a dlažbou. Při výměně podlahy v bytovém domě se vyplatí investovat také do zvukové izolace. Pokračuje se zapojením zásuvek, výmalbou, instalací sanitárního vybavení, koupelnového nábytku a dalšího příslušenství, jako jsou například podpěrná madla či praktická sedátka.

Dokončení, úklid a hurá do nového!

Nakonec se provádí kontrola zapojení rozvodů, drobné úpravy a finální úklid. Pokud vám rekonstrukci koupelny a WC provádí najatá firma, kvalitu provedení kontrolujte průběžně. Poslední třešničkou na dortu je doladění estetických detailů. Vystěhované věci a hygienické potřeby je třeba umístit zpátky, nakoupit nové koupelnové doplňky, a uvést novou koupelnu do provozu.

Zdroj informací: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.

Publikováno: 7.12.2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce