reklama

Jak doma co nejefektivněji snížit provozní náklady?

Snížení nákladů na domácnost nemusí nezbytně znamenat vysokou investici. I ta nejméně viditelná věc ve vašem bytě může pomoct k tomu, aby úniky tepla a spotřeba elektřiny byly co nejmenší.

Hledáme řešení, jak ušetřit. Musíme snížit provozní náklady
i (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)
Hledáme řešení, jak ušetřit. Musíme snížit provozní náklady (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)

Těsnění dveří a oken

Okny a dveřmi může unikat až 40 % tepla domácnosti. Pokud jsou okna stará a nespolehlivá, nejlepším řešením bude jejich výměna za kvalitní okna s trojsklem. V případě, že si chcete dokonalou těsnost oken jen pojistit, postačí těsnění na okna nebo dveře.

Zkontrolujte těsnění všech oken a dveří včetně těch vstupních, vnitřních i balkónových. Při křídle, jež nedoléhá k okennímu rámu, můžete zpozorovat nepříjemné profukování. Problém je nejčastěji způsoben zlým nastavením, poškozeným kováním nebo opotřebovaným těsněním. V případě starého těsnění postačí namontovat těsnicí pásky. Vyrábí se z gumy, PUR pěny nebo silikonu. Jejich aplikace si nevyžaduje žádné šrouby či hřebíky, a stejně tak i jejich demontáž je mimořádně snadná.

Izolaci oken zvládnete svépomocí
i (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)
Izolaci oken zvládnete svépomocí (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)

Stropní desky

I přesto, že se stropní desky primárně využívají k dekoraci stropů, poskytují zároveň poměrně slušnou tepelnou izolaci prostor. Teplo totiž proudí vždy směrem vzhůru. Pokud tedy máte nedostatečně izolovanou střechu nebo nevytápěné podkroví či další místnost, teplo si najde cestu ven.

Výhodou tepelných desek je jejich nízká pořizovací cena, jednoduchá aplikace pomocí lepidla a široký výběr dekorů. Ve srovnání s minulostí lze dnes vybírat stropní desku tak, aby zapadla do celkové atmosféry interiéru. V případě, že chcete tepelný komfort ještě vylepšit, může vám pomoct závěsný strop, jeNž funguje jako další tepelná vrstva.

Nejdůležitější je izolace střechy
i (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)
Nejdůležitější je izolace střechy (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)

Izolace stěn

Znáte ten pocit, kdy na vás táhne ode zdi? Jedná se o poměrně častý úkaz a jednoduché řešení bez stavebních zásahů představují termoizolační malířské barvy. Stěny pokryty termoizolační malířskou barvou mají vyšší povrchovou teplotu, lépe odrážejí teplo a tím snižují náklady na topení.

Kromě tepelných mostů zabraňují také kondenzačnímu efektu na zdech, jež má jinak na svědomí vlhnutí stěn a následně tvorbu plísní. Tyto barvy jsou vhodné do všech prostor, a to zejména na severně orientované zdi interiéru. Úsporu na topení lze zvýšit i instalací izolační fólie za radiátor. Dokáže odrazit až 90 % tepla zpět do místnosti.

Izolace interiérových zdí je nezbytná
i (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)
Izolace interiérových zdí je nezbytná (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)

Závěsy, rolety a markýzy

I účinnost kvalitně těsnících oken lze ještě zvýšit – třeba instalací exteriérové a interiérové sluneční ochrany. Venkovní rolety a žaluzie ochrání váš interiér nejen před přehříváním v horkém počasí, ale dovedou i efektivně zabránit úniku tepla směrem ven v zimě. Kromě tepelné ochrany poskytují rovněž zatemnění pro zdravý spánek. Pokud hledáte ochranu před chladem, a přitom máte pocit, že by to doma chtělo změnu, pořiďte si termozávěsy. Jsou ušity z látky s termoizolační schopností, která si poradí s chladem, horkem i průvanem.

Koberce a bytové textilie

Koberce tvoří velmi efektivní izolační vrstvu, která snižuje prostupnost chladu od podlahy. Při výběru vhodného koberce se nedívejte pouze na design ale i na termo-izolační a akustické vlastnosti. Polyamid je nejčastěji používané vlákno, jež má dobré tepelněizolační schopnosti a zároveň účinně tlumí hluk. Aby koberec chránil před chladem, není nutné jej mít ode zdi ke zdi. Účel splní i kusové koberce s vyšším vlasem pod stoly, nebo v místech, kde trávíte nejvíce času.

Výhodou je i izolace podlahy
i (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)
Výhodou je i izolace podlahy (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)

Pokud máte v oblibě polštáře, plédy, deky nebo dekorační kůže, neváhejte je zakomponovat do interiéru. Nejenže celou místnost opticky zahřejí a zútulní, ale zároveň sníží prostupnost chladu z podlahy a od stěn.

LED osvětlení

Luminiscenční dioda, tedy LED, je v současnosti nejpokročilejším světelným zdrojem. Je mnohem efektivnější než tradiční žárovky, protože 4wattová LED žárovka dovede vytvořit světlo odpovídající 40W tradiční žárovce. Ve srovnÁní s klasickými žárovkami přinášejí 80 až 90% úsporu energie.

Počáteční náklady na výměnu jsou možná o něco vyšší než u klasických žárovek, ale z dlouhodobého hlediska poskytují výraznou úsporu. LED žárovky jsou nejen energeticky efektivní, ale neobsahují ani škodlivou rtuť. Na rozdíl od tradičních žárovek produkují jen minimum ultrafialového (UV) záření, a jejich životnost je až 50násobně delší.

Smart topení

Inteligentní termostatické hlavice na radiátor jsou vynikajícím řešením do bytů, kde není možné použít smart termostaty na centrální topení. Smart hlavice je možné ovládat pomocí aplikace nebo ovládání přímo na hlavici. Inteligentní termostatické hlavice regulují teplo dle vašich denních či týdenních schémat, a vytvářejí statistiku spotřeby, jež zajistí úsporu nákladů.

Zdroj informací: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.

Publikováno: 4.12.2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce