reklama

Teplo v koupelně rychle, efektivně a hlavně levně

I když venku mrzne, až praští, v koupelně by mělo být krásně teploučko, abychom si mohli vychutnat rychlou sprchu či očistný rituál v horké vaně za svitu svíček se sklenkou lahodného vína. Abychom při provádění hygieny nezmrzli na rampouch, musíme zvolit vhodné vytápění.

Pro tepelnou pohodu vybavte koupelnu správným spotřebičem
i (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)
Pro tepelnou pohodu vybavte koupelnu správným spotřebičem (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)

Ovšem nesmí být jen tak ledajaké, proto se orientujeme na topidla vhodná do vlhkých prostor. Ideálním způsobem vytápění by bylo mít v každé místnosti samostatný termostat s časovačem, který bude řídit teplotu podle toho, jak jednotlivé místnosti v průběhu dne využíváme. Bohužel to není vždy zcela možné, protože například centrální kotel bývá zapojen takovým způsobem, že není možné samostatně spínat jednotlivé okruhy topení.

Samostatnou kapitolou pro vytápění je koupelna. V té trávíme času nejméně, a přitom při sprchování nebo koupání potřebujeme mít komfortní teplotu. Zároveň je nutné v koupelně větrat, aby se v ní nedržela vlhkost. Udržovat v koupelně po celý den teplotu nad 20 °C se může poměrně prodražit, přitom by stačilo rychle vytopit koupelnu jen na dobu, kdy ji využíváme.

V takovém případě může pomoci infrazářič nebo vhodný přímotop, který koupelnu zahřeje během několika minut. Po jeho vypnutí sice koupelna opět velice rychle vychladne, protože se nestačí rozehřát zdi, ale to není problém. Větším problémem může být volba správného, a především bezpečného topidla.

Pro tepelný komfort je vhodné topidlo nástěnné
Pro tepelný komfort je vhodné topidlo nástěnné (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)
Můžeme zvolit i topidlo závěsné
Můžeme zvolit i topidlo závěsné (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)

Sledujte štítky na topidle, minimální stupeň krytí pro koupelnu je IP24

Všichni dobře víme, že elektřina ve spojení s vodou může být velice nebezpečná, proto každý elektrický spotřebič, který chcete umístit do koupelny, musí splňovat přísná bezpečnostní pravidla.

Každý elektrický spotřebič je označen tzv. stupněm krytí, který naleznete na štítku. Toto krytí je označeno jako IPXX, kde právě písmena IP říkají, že se jedná o označení stupně krytí a XX je nahrazeno číslem, které označuje, o jak vysoký stupeň krytí se jedná.

První X značí ochranu spotřebiče proti vniknutí předmětů a druhé X je krytí proti vniknutí vody. Z pohledu koupelny nás tedy bude zajímat především druhé X. Pokud je spotřebič označen jako IPX0, znamená to, že je zcela bez ochrany proti vniknutí vody, IPX1 je chráněno proti kapající vodě 1+0,5 mm za minutu, IPX2 je proti kapající vodě 3+0,5 mm za minutu atd.

Infrazářič garantuje okamžité teplo
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Infrazářič garantuje okamžité teplo (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pro použití v koupelně je nutné volit spotřebič s minimální ochranou IPX4. U takového spotřebiče výrobce garantuje, že je chráněn proti stříkající vodě ve všech úhlech v množství 10 l za minutu.

Ovšem i u spotřebiče s patřičným stupněm ochrany platí jistá pravidla pro bezpečné umístění v koupelně. Koupelna je normou rozdělena do několika zón:

  • Zóna 0 – vnitřní prostor vany či sprchy
  • Zóna 1 – prostor nad vanou nebo sprchou do výšky 2,25 m
  • Zóna 2 – je prostor okolo zóny 1 do vzdálenosti do 60 cm
  • Zóna 3 – navazuje na zónu 2 do vzdálenosti 2,4 m

V praxi to znamená, že v zóně 2 může být umístěn spotřebič s minimální ochranou IPX4. Jakýkoliv elektrický spotřebič je však vhodné raději dávat minimálně 60 cm od vany, sprchy nebo umyvadla, tedy do zóny 3.

Tabulka znázorňující stupeň krytí IP dotykem a vniknutím cizích předmětů
i (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)
Tabulka znázorňující stupeň krytí IP dotykem a vniknutím cizích předmětů (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)

V ideálním případě je vhodné, aby bylo topidlo připevněné ke zdi. Není-li to možné, vždy volte stabilní topidlo, které se snadno nepřevrhne. Do koupelny jsou proto zcela nevhodné sloupové přímotopy s plastovým šasi. Při převržení na mokrou a tvrdou dlažbu v koupelně by mohlo dojít k rozbití šasi a odkrytí elektrických obvodů a k jejich kontaktu s mokrou podlahou.

Tabulka znázorňující stupeň krytí proti vniknutí vody
i (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)
Tabulka znázorňující stupeň krytí proti vniknutí vody (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)

Obdobně je nebezpečné jakýkoli elektrický spotřebič dávat například na skříňku, ze které by mohl spadnout do vany. To platí nejen pro topidla, ale i pro různé fény, kulmy, holicí strojky, rádia apod.

Zdroj informací: HECHT MOTORS s.r.o.

Publikováno: 1.12.2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce