reklama

Pasivní dům, co šetří energii a dá se ovládat mobilem, je jistě snem nejednoho z nás

Manželé Monika a Roman z Moravy si splnili svůj sen. Postavili si pasivní dům, který nejenže šetří energii, ale dá se i ovládat mobilem. Tento dům je extrémně úsporný a dá se s jistotou tvrdit, že se jedná o stavbu budoucnosti.

Manželé si splnili sen o pasivním domě
i (Zdroj: Saint-Gobain)
Manželé si splnili sen o pasivním domě (Zdroj: Saint-Gobain)

Pasivní dům si manželé pořídili zejména proto, že chtějí v důchodu ušetřit na energiích. „Již nyní platíme za energie pouze třicet tisíc korun ročně. Zhruba pět tisíc korun za vodu a 23 až 25 tisíc za elektřinu,” říká paní Monika. Do budoucna si manželé plánují pořídit na střechu fotovoltaické panely, což by mělo výdaje snížit na polovinu.

Základem pasivního domu je vždy kvalitní zateplení a také jeho dokonalé utěsnění, díky čemuž se teplo drží uvnitř domu. Zatímco v případě nedostatečného zateplení uniká teplo přímo přes zdi, podlahu či střechu domu, v případě nedostatečné vzduchotěsnosti zase uniká řadou drobných škvír, což v součtu může znamenat tisíce až desítky tisíc korun za rok, které by majitelé zaplatili navíc.

„V podstatě jde o to, aby v sobě obálka domu neměla žádnou zbytečnou díru, kterou by teplo unikalo ven. Například všechna světla a kabelová vedení musí být provedena tak, aby při jejich montáži nevznikaly otvory, které spojují interiér domu s exteriérem. Také zde nemáme krb a komín, zkrátka nic, co dům spojuje s vnějším světem,” popisuje paní Monika, která zde s manželem žije již čtvrtým rokem.

Základem pasivního domu je kvalitní zateplení a dokonalé utěsnění
i (Zdroj: Saint-Gobain)
Základem pasivního domu je kvalitní zateplení a dokonalé utěsnění (Zdroj: Saint-Gobain)

Zda je dům dostatečně vzduchotěsný, se ověřuje prostřednictvím takzvaného Blower Door testu. „Ten spočívá v tom, že ve stavbě vysadíme dveře, nasadíme místo nich větrák a v domu se vytvoří přetlak a poté podtlak. Jakmile rozdíl mezi interiérem a exteriérem dosáhne 50 Pascalů, měříme, kolik metrů krychlových vzduchu je za hodinu do domu potřeba přivádět nebo z něj odvádět pro to, abychom tento tlakový rozdíl udrželi,” vysvětluje Tomáš Pošta ze společnosti, která se na udržitelné stavebnictví zaměřuje.

Pasivní dům stojí hlavně na zateplení

Pokud je dům dostatečně vzduchotěsný, výrazně se snižují tepelné ztráty a náklady na vytápění. To samo o sobě však přirozeně nestačí, klíčovou roli totiž hraje zateplení vnějšího pláště budovy. Manželé pro něj zvolili vnější tepelně izolační kompozitní systém. Stěny a podlaha na terénu jsou zatepleny 40 cm bílého pěnového polystyrenu, zatímco střechu chrání 42 cm minerální vlny. Na izolaci podlahy byl použit speciální podlahový polystyren s vyšší pevností v tlaku.

Svoji roli hrála také kvalitní okna, která někdy bývají slabým místem domů a bytů. Vždy je nutné využít izolační trojsklo s nízkým součinitelem prostupu tepla. To zajistí, že teplo neuniká pryč. Zároveň je vhodné zvážit takový typ oken, která sice nepropouští teplo ven, ale které mu umožňují dostat se do interiéru. V tomto případě byla navíc okna nainstalována předsazenou montáží, což minimalizuje tepelné mosty v ostění oken. Díky kombinaci kvalitních oken, zateplení a vzduchotěsnosti se v domě, který je vybaven tepelným čerpadlem, drží po celý rok teplota mezi 23 a 26 °C.

Čerstvý vzduch za každého počasí

Přísun čerstvého vzduchu do domu zajišťuje vzduchotechnika s účinnou rekuperační jednotkou, která teplem z odváděného vzduchu ohřívá chladný přiváděný vzduch. Řízené větrání a použití ekologických materiálů je ideální i pro Romana, který se potýká s alergiemi. Na příčky v interiéru byly využity sádrokartonové desky, které díky speciální technologii pohlcují formaldehyd, který se ve vnitřních prostorech přirozeně vyskytuje, a vytváří tak vhodné prostředí pro alergiky.

Kvalitní okna jsou nezbytností
Kvalitní okna jsou nezbytností (Zdroj: Saint-Gobain)
Přísun čerstvého vzduchu do domu zajišťuje vzduchotechnika s účinnou rekuperační jednotkou
Přísun čerstvého vzduchu do domu zajišťuje vzduchotechnika s účinnou rekuperační jednotkou (Zdroj: Saint-Gobain)

Vnitřní mikroklima udržují stěny ze sádrokartonu

Monika s Romanem mysleli při stavbě domu i na další detaily. Dům je například kompletně bezbariérový a díky použití sádrokartonových desek se v něm udržuje po celý rok příjemné mikroklima. Sádrokarton v případě vyšší vzdušné vlhkosti, například během vaření, část vlhkosti pohltí a v případě, že se vzduch začne příliš vysušovat, ji zase uvolní do interiéru.

V koupelnách ovšem najdeme speciální sádrokartonové desky, které jsou odolné proti vzdušné vlhkosti. V garáži a technické místnosti pak zase speciální protipožární sádrokartonové desky. Pokud by začalo hořet, dům by si toho velmi rychle všimnul a sám by otevřel garážové dveře. Sádrokarton navíc při požáru uvolňuje vodu, která je v něm přirozeně vázaná, takže by zbylo více času na reakci.

Všechny skladby stěn a stropů jsou takzvaně systémové, to znamená, že jsou navrženy na základě provedených požárních zkoušek a jsou na ně vydány patřičná osvědčení a certifikáty. Veškeré sádrokartonové desky jsou nehořlavé a konstrukce z nich vykazují požární odolnost minimálně 30 minut.

Vnitřní mikroklima udržují stěny ze sádrokartonu
i (Zdroj: Saint-Gobain)
Vnitřní mikroklima udržují stěny ze sádrokartonu (Zdroj: Saint-Gobain)

Světlo i kuchyň lze ovládat odkudkoli

Udržitelnost a komfort ovšem nejsou to jediné, co z domácnosti dělá “dům budoucnosti”. Celý dům je totiž ovládán digitálním systémem. „Z mobilní aplikace můžeme ovládat veškeré dění v domě od světel a stínění přes kamery či kuchyňské spotřebiče až po bazén,” popisuje Monika.

Z jakéhokoliv místa pokrytého mobilním internetem tak můžou manželé pustit domů návštěvu, připravit jim čerstvou kávu nebo třeba zapnout hudbu. Praktické je to například při přebírání pošty – za pomoci dálkového systému jednoduše pošťákovi otevřou na pár vteřin dveře, aby stihl zásilku odložit, a nemusejí tak vůbec řešit čas, ve kterém zásilka dorazí.

Digitální systém také reaguje na počasí a je spojen s tepelným čerpadlem, jež v domě zajišťuje vytápění a ohřev vody. Čerpadlo bylo původně naprojektováno s vrtem do hloubky 70 m, nakonec ale vrt sahá 100 m hluboko, což je v rámci Česka ojedinělé. „Čidla jsou nastavena tak, aby podlaha začala vytápět ve chvíli, kdy teplota uvnitř klesne pod 23 °C,” vysvětluje Monika.

Systém navíc pozná, kdy je někdo doma, a v tu chvíli začne rozvádět teplou vodu po domě. Díky tomu šetří energii potřebnou pro provoz oběhového čerpadla a zároveň umožňuje dohřívat ochlazenou vodu jen v době, kdy jí v domě je třeba.

Zdroj informací: Saint-Gobain

Publikováno: 25.10.2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.