Média se hemží tipy na to, jak ušetřit. Nechcete-li však v zimě bojovat s vysokými cenami za teplo nošením několika svetrů, ideální je investovat do zateplení. A pokud nechcete, aby ani samotná rekonstrukce představovala významný finanční výdaj, můžete se do ní zkusit pustit svépomocí.

Jedním z míst, jehož prostřednictvím uniká největší množství tepla, je v rodinném domě střecha. Pokud podkroví nevyužíváme k bydlení, je nejjednodušší zateplit podlahu neobývané půdy. Půda v domě často slouží pouze jako prostor pro uskladňování věcí, kde se lidé běžně nepohybují. Dává tedy smysl, že se přes zimu nevytápí.
Z ostatních, vytápěných místností do ní tak může unikat mnoho nevyužitého tepla. To přirozeně stoupá vzhůru a zbytečně tak ohřívá prostor, v němž obyvatelé domu netráví prakticky žádný čas. Abyste tomuto fenoménu zabránili, není nutné šetřit na řemeslníky a čekat, až si na vás v nabitém kalendáři udělají čas. Stačí trocha šikovnosti a podlahu půdy můžete klidně zaizolovat svépomocí.
Co si připravit na zhotovení izolace podlahy:
- parozábranu
- lepicí pásku na parotěsné spoje
- elastický tmel na provádění parotěsných připojení
- výplňovou minerální vlnu ve formátu 600×1200 mm
- nosné polystyrenové kříže - dvojice dílů v rozměru 100×500 mm a výškou až 300 mm
- nosné polystyrenové trámky v rozměru 100×1000 mm a výškou až 300 mm
- montážní dřevěná prkna o šířce 100 mm
- pochozí záklopové desky nebo prkna v tloušťce 22 mm
- vruty do dřeva o velikosti 4×45 mm
- nízko expanzní PUR pěnu


Aby byla půda dostatečně izolovaná a zároveň se po ní dalo bezpečně chodit, je ideální zvolit kombinovaný systém minerální vlny a pěnového polystyrenu. Systém je lehký, takže výrazně nepřitížíte stropní konstrukci, při správném zhotovení zde nevznikají žádné tepelné mosty, jimiž by mohlo teplo stále unikat, a cena materiálu je navíc velmi příznivá.
Konkrétní parametry materiálů se samozřejmě mohou v individuálních případech lišit. Minimální tloušťka izolace je 160 mm, chcete-li však dosáhnout efektivního energeticky úsporného opatření, ideální je zvolit izolaci tlustou 200 až 300 mm.

Samotná aplikace systému je velice jednoduchá. Před montáží je třeba aplikovat parozábranu, a to lesklou stranou nahoru pro umožnění slepení spojů. Pak přicházejí na řadu moduly sestavené z nosných polystyrenových křížů a trámků, které zajišťují snadné a rychlé sesazení.
Těmi se musí řešený prostor vždy ukončovat i začínat. Trámky a kříže nejprve přibližně rozložíme do jednotlivých řad a pak po celé délce nosné konstrukce naneseme nízko expanzní PUR pěnu a přilepíme montážní prkna.

Zhruba po hodině, kdy pěna zaschne, je ještě možné vše zkontrolovat, přeměřit vzdálenosti a případně je ještě upravit. Případné nerovnosti původní podlahy lze vyrovnat broušením polystyrenu. Nakonec vše naskládáme do rastru. Pro ideální vkládání izolace o šířce 600 mm je vhodné rošt sestavit na světlou šířku 590 mm.

Poté je vše připraveno na vkládání minerální izolace. Desky se pokládají na vazbu ve dvou vrstvách. Minerální izolací je nutné vyplnit i mezery mezi jednotlivými kříži či mezery mezi kříži a bočními stěnami. Jinak zde budou vznikat teplené mosty.


Celý systém se zaklopí pomocí pochozích záklopových desek. Aby byl celý systém funkční, desky by se neměly dorážet až k okraji plochy. Lepší je ponechat alespoň padesátimilimetrovou mezeru. Pro zajištění stability je vhodné přivrtat záklop k prknům alespoň čtyřmi až pěti kusy vrutů na metr. Tímto způsobem je možné zateplit celý půdní prostor a snížit tepelné ztráty stropní konstrukcí.
Zdroj informací: Divize ISOVER, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.
Publikováno: 10.10.2022, Autor: Redakce
, Profil autora: Redakce