reklama

Můžete připojit nová kamna do starého komína?

Zvýšený zájem o krbová kamna všeho druhu však ukazuje, že stále více lidí bude letos topit dřevem. S tím však může vyvstat několik problémů. Ti, kteří se před lety kamen zbavili a přešli na elektřinu nebo plyn, budou nyní kamna opět připojovat do starých komínů. Na co se při jejich zapojení hlavně zaměřit?

Jak připojit nová kamna do starého komína?
Jak připojit nová kamna do starého komína? (Zdroj: HECHT MOTORS, s.r.o.)

Zkontrolujte stav komína

Každá kamna mají jiné nároky na průměr i materiál komínového průduchu. V každém případě je nutné začít kontrolou stavu komína a jeho vyčištěním. Mimochodem povinnost čištění a kontroly dokonce ukládá zákon a provádět by se měla alespoň jednou ročně. Tu provede kominík, který vám vydá potvrzení.

Pokud víte, jaká kamna komín využívala, nejjednodušší bude pořídit kamna podobných parametrů
Pokud víte, jaká kamna komín využívala, nejjednodušší bude pořídit kamna podobných parametrů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nejsou kamna jako kamna

Pokud víte, jaká kamna komín využívala, nejjednodušší bude pořídit kamna podobných parametrů. Jestliže se rozhodnete použít kamna odlišná než ty, pro které byl komín určen, bude nutné poradit se s odborníkem, který spočítá a ověří, zda je připojení kamen ke stávajícímu komínu možné, nebo je nutná jeho úprava. V případě úpravy komína se pak nevyhnete ani nutné revizi.

Každá kamna mají jiné nároky na průměr i materiál komínového průduchu
Každá kamna mají jiné nároky na průměr i materiál komínového průduchu (Zdroj: HECHT MOTORS, s.r.o.)

Vytáhnout ze stodoly stará kamna po babičce také nemusí být vždy dobrý nápad. Když už se k tomu rozhodnete, nechte je raději zkontrolovat odborníkem, zda jsou v pořádku a plně funkční.

Nezapomínejte, že pravidelné kontroly komína jsou povinné
Nezapomínejte, že pravidelné kontroly komína jsou povinné (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pravidelně komín kontrolujte

Nezapomínejte, že pravidelné kontroly komína jsou povinné. Doklady o provedené kontrole si schovejte, jinak může hrozit tučná pokuta. V případě požáru může tyto doklady vyžadovat i pojišťovna. A především kontrolami chráníte zdraví a život svůj i své rodiny. Pár ušetřených stokorun určitě nestojí za otravu oxidem uhelnatým.

Zdroj informací: HECHT MOTORS, s.r.o.

Publikováno: 17.9.2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce