reklama

Izolaci šikmé střechy proveďte důkladně a správně

Izolace šikmé střechy se nabízí obzvlášť při výstavbě. I když neplánujete tuto část domu využívat k bydlení, má její izolace smysl – umožňuje méně topit a chrání životní prostředí i vaši peněženku. U novostaveb je zateplení dokonce zákonně předepsáno vyhláškou o tepelné izolaci.

Jak správně izolovat šikmou střechu?
i (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)
Jak správně izolovat šikmou střechu? (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)

Pro správně provedenou izolaci šikmé střechy budete potřebovat skelnou vatu, střešní fólii, šrouby, lepidla, lepicí a těsnicí pásky. Co se týče nářadí, neobejdete se bez aku šroubováku, sponkovače, metru, nákoleníků, prken, žebříku, schůdků a lešení. S podrobným postupem a radami odborníka zvládnete izolaci šikmé střechy na jedničku.

Začátek práce

Jako první rozbalte izolační plsť na podlaze. Pak změřte první krokevní pole. Odřízněte první pás izolační plsti v šířce krokve s přídavkem 1 cm. Při řezání použijte pomocné prkno, izolační materiál stlačte a podél hrany prkna ho odřízněte speciálním nožem. Dobrou pomůckou jsou značky. Uříznutý pás mírným tlakem přitiskněte mezi krokve. Dbejte na vzájemné spárotěsné napojování jednotlivých pásů. Tento postup opakujte až do ukončení izolace všech krokví.

Jako první rozbalte izolační plsť na podlaze. Pak změřte první krokevní pole
i (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)
Jako první rozbalte izolační plsť na podlaze. Pak změřte první krokevní pole (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)

Izolace mezi krokvemi

Pokud nejsou krokve dostatečně hluboké, aby bylo možné zasunout mezi ně izolaci v celé její tloušťce, našroubujte na krokve přídavné latě. Tím si rychle zajistíte potřebné místo. V případě, že jsou krokve kompletně izolované, přikryjte celou plochu shora dolů i napříč parotěsnou fólií. Pruhy fólie připevněte na krokve sponkovačem v intervalech po asi 10 cm.

Parotěsná fólie však musí zůstat mírně prověšená zhruba cca 3 cm na každé krokevní pole. Při sponkování nezapomeňte na přesah fólie 10-15 cm. Fóliové pruhy spojte oboustrannou lepicí páskou. Lepicí pásku nalepte na spodní fólii v oblasti přesahu, odstraňte ochranný papír a přitiskněte na horní fólii.

Uříznutý pás mírným tlakem přitiskněte mezi krokve
Uříznutý pás mírným tlakem přitiskněte mezi krokve (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)
I na stěnách, sloupech a dalších částech musí být vše utěsněno
I na stěnách, sloupech a dalších částech musí být vše utěsněno (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)

Izolace stěn

I na stěnách, sloupech a dalších částech musí být vše utěsněno. Za tím účelem přilepte na stěnu těsnicí pásku. Přesahující fólii přetáhněte přítlačnou latí přes tuto pásku a pevně ji přitiskněte. Nyní přišroubujte přítlačnou lať spolu s fólií a těsnicí páskou ke štítové stěně. Odřízněte přesahující fólii, ale v žádném případě ji netrhejte! U všech ostatních spojů postupujte stejně. Zkontrolujte, zda je vše skutečně odolné proti větru. A máte hotovo.

Zdroj informací: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.

Publikováno: 15.9.2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Truhláři nám obložili krokve, abychom zakryli staré trámy

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

V podroví budeme nakonec dřevěnými palubkami obkládat staré krokve. Fachmani se rozhodli, že to bude i designově hezčí, než původně přiznané krokve, které by museli pískovat, brousit, atd. Stavbyvedoucí Josef sehnal skvělé dřevěné obložení z ASKA a tak jd