reklama

Tipy, jak zmírnit u vás doma příliš velké horko

V bytě či domě ovšem musíme trávit značnou část svého času, a pokud jsou teploty v něm na hranici snesitelnosti, je na místě hledat příčinu. Ta může spočívat v absenci tepelné izolace v podkrovních prostorách či v její špatné aplikaci. Na vině ovšem mohou být i nevhodně zvolená okna bez stínění.

Je u vás doma příliš velké horko?
i (Zdroj: Divize společností Saint-Gobain, Building Glass a ISOVER)
Je u vás doma příliš velké horko? Na vině může být špatně aplikovaná izolace i nevhodná okna (Zdroj: Divize společností Saint-Gobain, Building Glass a ISOVER)

Vysoké teploty a dusno nám v letních měsících dokážou výrazně ztrpčit život. Kritickou oblastí je zejména střecha, na kterou dopadá nejvíce slunečního záření. Od ní se může následně ohřívat nejen podkroví, ale celý dům. Tímto problémem trpí zejména starší domy, vyskytnout se ale může i u novostaveb.

Tepelnou izolaci máme spojenou především s tím, že zabraňuje úniku tepla v zimě. Významnou roli ale hraje i v létě, kdy naopak nepropouští teplo do interiéru. Příčinou přehřívání domu přitom může být nejen absence izolace či její nedostatečná tloušťka, ale i špatné provedení. Dobře zaizolovaná střecha naopak uvnitř obvykle zaručuje příjemné mikroklima.

Pro izolaci střechy se nejčastěji používá čedičová minerální vata, u plochých střech pak i pěnový polystyren
i (Zdroj: Divize společností Saint-Gobain, Building Glass a ISOVER)
Pro izolaci střechy se nejčastěji používá čedičová minerální vata, u plochých střech pak i pěnový polystyren (Zdroj: Divize společností Saint-Gobain, Building Glass a ISOVER)

Investice do tlustší izolace se vyplatí

Pro izolaci střechy se nejčastěji používá čedičová minerální vata, u plochých střech pak i pěnový polystyren. Lze využít ale také například skelnou vlnu či foukanou celulózu. Lidé se dopouštějí při aplikaci střešní izolace mnohých chyb. Ve snaze ušetřit si majitelé domů často pořizují izolaci tenčí, než jaká je skutečně třeba.

Na šikmou střechu se například doporučuje izolace s tloušťkou 300 mm i více, v závislosti na požadovaných parametrech. Vhodná tloušťka izolace by se však podle něj měla řešit individuálně, protože v závislosti na kvalitě konkrétního izolačního materiálu a dalších vlivů se od univerzálního odhadu může lišit.

Investice do izolace o vhodné tloušťce se díky nižším nákladům na provoz domu vrátí už za několik let. Náklady na tepelnou izolaci představují jen asi 3 až 5 % nákladů na vestavbu podkroví. Snažit se šetřit tím, že tloušťku izolace snížíme třeba o 40 až 60 mm, navíc celkovou cenu sníží jen v jednotkách procent, protože cena práce a dalších úkonů zůstává stejná.

Kritickou oblastí je zejména střecha, na kterou dopadá nejvíce slunečního záření
Kritickou oblastí je zejména střecha, na kterou dopadá nejvíce slunečního záření (Zdroj: Divize společností Saint-Gobain, Building Glass a ISOVER)
Další chybu při zateplování střechy představuje zanedbání mezer mezi krokvemi a izolací
Další chybu při zateplování střechy představuje zanedbání mezer mezi krokvemi a izolací (Zdroj: Divize společností Saint-Gobain, Building Glass a ISOVER)

Pozor na mezery mezi krokvemi

Další chybu při zateplování střechy představuje zanedbání mezer mezi krokvemi a izolací. Čistá vzdálenost mezi krokvemi nemusí být konstantní, proto je vhodné prostor pro vkládání tepelné izolace změřit a výsledkům měření přizpůsobit jednotlivé pásy izolačního materiálu, aby nevznikaly škvíry. Chyby jsou časté také při aplikaci parozábrany, tedy speciální fólie, která zabraňuje tomu, aby se do konstrukce dostala vodní pára.

Na všech místech je nutné spojit ji parotěsně, tedy vhodnou páskou či tmelem. Jinak se bude pára dostávat do konstrukce, kde může kondenzovat. Vlivem kondenzace pak může izolace postupem času začít degradovat.

V porovnání s běžným tepelně izolačním sklem snižuje protisluneční sklo zahřívání v místnosti až o 5 stupňů
i (Zdroj: Divize společností Saint-Gobain, Building Glass a ISOVER)
V porovnání s běžným tepelně izolačním sklem snižuje protisluneční sklo zahřívání v místnosti až o 5 stupňů (Zdroj: Divize společností Saint-Gobain, Building Glass a ISOVER)

Za horkem v podkroví může ovšem stát také nevhodný výběr či orientace oken. Stavíte-li nový dům, je tím pádem vhodné zamyslet se nad orientací budovy a konkrétních místností. To, co je výhodou v létě, představuje vždy nevýhodu v zimě, a naopak. Orientace na sever znamená méně slunečního záření po celý rok, orientace na jih zase více. Pokud podkroví pouze rekonstruujete, domem samozřejmě otočit nemůžete, vliv má ale i rozložení oken a typ jejich výplně.

Šedý fasádní polystyren ISOVER EPS GreyWall
i (Zdroj: Divize společností Saint-Gobain, Building Glass a ISOVER)
Šedý fasádní polystyren ISOVER EPS GreyWall (Zdroj: Divize společností Saint-Gobain, Building Glass a ISOVER)

Protisluneční okna mohou přehřívání zabránit

Prostřednictvím oken se v létě dostává do interiéru velké množství slunečního záření, přehřívání tak může způsobovat jejich nedostatečné stínění. K němu lze využít externí rolety či žaluzie, které ale často překáží ve výhledu, předstupují před okno a jsou náchylné k zašpinění. V památkově chráněných budovách navíc mnohdy ani nejsou povoleny. Jednodušší a efektivnější řešení tak může představovat takzvané protisluneční sklo, které přehřívání zabraňuje a zároveň do interiéru vpouští dostatečné množství světla. Vhodné je zejména pro jižní strany domu a terasy.

Protisluneční sklo
Protisluneční sklo (Zdroj: Divize společností Saint-Gobain, Building Glass a ISOVER)
Za horkem v podkroví může ovšem stát také nevhodný výběr či orientace oken
Za horkem v podkroví může ovšem stát také nevhodný výběr či orientace oken (Zdroj: Divize společností Saint-Gobain, Building Glass a ISOVER)

V porovnání s běžným tepelně izolačním sklem snižuje protisluneční sklo zahřívání v místnosti až o 5 stupňů a poskytuje také ochranu proti extrémnímu slunečnímu záření. V minulosti byl tento skla dostupný pouze ve vysoce reflexní variantě či zbarvený do zelena nebo bronzova, což vzhled domu mohlo hyzdit. V současné době ale existují i protisluneční skla, která vypadají zcela neutrálně. Výhled z nich tak není ničím rušen.

Prostřednictvím oken se v létě dostává do interiéru velké množství slunečního záření, přehřívání tak může způsobovat jejich nedostatečné stínění
Prostřednictvím oken se v létě dostává do interiéru velké množství slunečního záření, přehřívání tak může způsobovat jejich nedostatečné stínění (Zdroj: Divize společností Saint-Gobain, Building Glass a ISOVER)
V současné době ale existují i protisluneční skla, která vypadají zcela neutrálně
V současné době ale existují i protisluneční skla, která vypadají zcela neutrálně (Zdroj: Divize společností Saint-Gobain, Building Glass a ISOVER)

Přehřívání domu může mít i více příčin. Ať už jsou však důvodem okna nebo nevhodná či chybějící izolace, vše lze dnes vyřešit poměrně efektivně a v horizontu několika let i nízkonákladově nebo dokonce s finančním ziskem.

Zdroj informací: Divize ISOVER, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.; Divize Building Glass, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.

Publikováno: 27.8.2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce