reklama

Jak vytvořit z běžné zásuvky vstup pro USB?

Sortiment domovní elektroinstalace už dávno nenabízí pouze standardní vypínače a zásuvky – v současných interiérech mají své místo i takzvané komunikační zásuvky, které dokážou nabídnout řešení elektroinstalace přesně podle vašich potřeb. Jak z klasické zásuvky udělat USB?

Komunikační zásuvka je praktická i krásná
i (Zdroj: OBZOR, výrobní družstvo Zlín)
Komunikační zásuvka je praktická i krásná (Zdroj: OBZOR, výrobní družstvo Zlín)

Mezi komunikační zásuvky patří například ta s koncovkou, případně koncovkami USB, která je určená k nabíjení drobných elektrických zařízení a příslušenství, jako například mobilního telefonu, tabletu, čtečky knih, bezdrátových sluchátek, fotoaparátu, a podobně. Kromě komfortnějšího užívání je výhodou této komunikační zásuvky také to, že její instalace nevyžaduje žádnou speciální předchozí přípravu. V případě montáže USB zásuvky namísto klasické elektrické zásuvky tak není třeba zasahovat do stávajících rozvodů elektroinstalace.

Minimalistický vzhled zásuvky je vhodný do každého interiéru
Minimalistický vzhled zásuvky je vhodný do každého interiéru (Zdroj: OBZOR, výrobní družstvo Zlín)
Zásuvku pořídíte i s nostalgickým keramickým rámečkem
Zásuvku pořídíte i s nostalgickým keramickým rámečkem (Zdroj: OBZOR, výrobní družstvo Zlín)

Jak na to? Nejprve je třeba odšroubovat a sundat vrchní pohledový kryt elektrické zásuvky. Následně se pak vyjme vnitřní elektrostrojek a vymění za USB blok. Úkolem tohoto USB bloku je přeměnit běžné střídavé napětí 230 V na stejnosměrné 5 V a 1000 mA. Na závěr se na USB blok nasadí a přišroubuje nový pohledový kryt s USB zakončením. Zásuvka je takto připravená k použití. V závislosti na modelové řadě domovní elektroinstalace jsou dostupné varianty s jedním, nebo dvěma USB konektory.

„USB  zásuvky nejsou dostupné pro všechny modelové řady, ale asi každá se soustřeďuje na ty nejoblíbenější nebo novinkové typy. OBZOR nabízí možnost USB zakončení u řad RETRO, DECENTE a VECTIS, takže se nemusíte obávat, že byste novou USB zásuvku nesladili s původními zásuvkami a interiérem,“ říká Lenka Vodicová, vedoucí marketingu společnosti OBZOR Zlín, českého výrobce domovní elektroinstalace.
Moderní zásuvka v retro designu
i (Zdroj: OBZOR, výrobní družstvo Zlín)
Moderní zásuvka v retro designu (Zdroj: OBZOR, výrobní družstvo Zlín)

V rámci domovní elektroinstalace můžete z komunikačních zásuvek využít také zásuvky s čtečkami karet nebo HDMI konektorem, pomocí kterého můžete například připojit osobní počítač k projektoru. Ty však již vyžadují speciální předpřípravu, nebo úpravu elektrických rozvodů.

Zdroj informací: OBZOR, výrobní družstvo Zlín

Publikováno: 29.7.2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.