reklama

Rekonstrukce v rodinném domku a zároveň v provozovně

Paní Jana má svou provozovnu jako pedikérka a její syn Libor má zase autodílnu. Paní Jana potřebuje vylepšit v rodinném domku vstup pro klienty, kteří na pedikúru chodí přes soukromé prostory paní Jany a Libor je ochotný takovou rekonstrukci provést. A když už se bude rekonstruovat, vezmeme to od podlahy. Od podlahy v kuchyni.

Rekonstrukce provozovny
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jak vymyslet rekonstrukci v provozovně? (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Rekonstrukce provozovny zámecké paní

Paní Jana je pedikérka a má svou praxi v malém domku, kde zároveň podniká i její syn Libor. Domek je v podstatě vymazlený k dokonalosti, ale má jeden zásadní problém. A to ten, že kdykoliv k paní Janě jdou její klienti, musí projít přes jejich soukromé prostory a teprve potom vstoupit do provozovny. Chtělo by to druhý vchod zejména proto, že dělit se s klienty o sociální zařízení není úplně podle norem a předpisů.

Paní Jana má zálibu v historickém nábytku a dekoracích a chce tomu přizpůsobit i kuchyň a podlahu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Paní Jana má zálibu v historickém nábytku a dekoracích a chce tomu přizpůsobit i kuchyň a podlahu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Paní Jana si na takovou rekonstrukci sama netroufá, ale naštěstí má velmi šikovného syna, který je ochoten mamince splnit její přání. Ani on ale neumí zázraky, a proto bude zapotřebí odborné oko a šikovná ruka Vaška Adamce, který má takové rekonstrukce a přestavby v malíčku.

Paní Jana po seznámení s machrem Vaškem pozvala zmíněného řemeslníka také do svého vlastního domečku, kde bydlí, a který by ráda uvedla do dokonalosti. Zde ji trápí především nevhodně zvolená podlahová krytina a ráda by ji vyměnila za pěknou dlažbu s orientálním vzorem. Kromě kuchyně pak paní Jana uvedla Vaška do svého "budoáru", kde si žije tak trochu jako zámecká paní, obklopená nádhernými secesními kousky nábytku a dekoracemi. Protože sama na zámku nějakou dobu žila a tento styl bydlení se jí vryl hluboko pod kůži, chce i v novém domě ctít svůj vkus a dopřát si trochu okázalosti zámecké paní.

Prvním horkým bramborem bylo odloupání původních obkladů tak, aby byly znovu použitelné
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Prvním horkým bramborem bylo odloupání původních obkladů tak, aby byly znovu použitelné (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nic není nemožné, a proto Vašek připravil návrh na přestavbu sociálního zařízení v provozovně tak, aby vyhovovalo jak paní Janě, tak klientům.

Tady to zazdíme, tady probouráme

Podstatou celé operace bude zazdít současný vchod do koupelny a WC v provozovně a vybourat jiný v místě, kde k tomu účelu bude příhodnější. Vašek a Libor se tak tedy mohli vesele pustit do práce.

Nejprve bylo potřeba opatrně odloupat původní obklady, které byly nalepeny na stěnách. Důvodem takové opatrné operace bylo, že paní Jana už neměla žádné náhradní obklady, které by mohla použít na obkládání dozděného prostoru.

Starý vchod byl definitivně zazděný
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Starý vchod byl definitivně zazděný (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Původní dveře na sociální zařízení se pak jednoduše vyzdily pórobetonem, který se usadil do malty. Jakmile vyzdívka zatvrdla, bylo možno natáhnout novou stěnu lepidlem, vložit perlinku a následně omítnout novým štukem. 

Více se už Libor zapotil při vybourávání nového stavebního otvoru, tedy nových dveří, aby zámecká paní a její zákazníci nemuseli nakonec chodit na WC za dům. 

Pórobeton se zafixoval lepící maltou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pórobeton se zafixoval lepící maltou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Mezitím, co se Libor lopotil s vybouráváním nových dveří, Vašek učil paní Janu, jak se pokládají velkoformátové dlaždice. Dlužno dodat, že paní Jana věrna své profesi jen pomalu pronikala do drsného světa dlaždičů a vrstvení a roztahování lepidla po betonovém podkladu pro ni byla téměř noční můra. Ještě, že má Libora.

Vašek ukázal paní Janě, jak se pokládá velkoformátová dlažba
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vašek ukázal paní Janě, jak se pokládá velkoformátová dlažba (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jak se usazují obložky?

Vybouraný stavební otvor je potřeba uzpůsobit tomu, aby se do něj daly usadit dveřní obložky. To ale není tak jednoduchá záležitost, protože nahrubo vysekaný otvor je potřeba vyrovnat a připravit. Všechny strany se tak obkládají pórobetonovými pásky. Je potřeba pamatovat na to, že pokud chceme mít dveře 60 cm, musí být otvor široký 70 cm. To proto, aby se daly srovnat strany otvoru a prostor pod obložkami se dal vypěnit montážní pěnou.

Než zaschl vyspravený otvor pro obložky, mohl se Libor pustit do obkládání nově vzniklé stěny. Díky pečlivě odloupaným původním obkladům měl ušetřenou práci se sháněním dalších, stejných nebo alespoň podobných, a mohl tedy obklady použít. 

Bylo vidět, že si Libor umí poradit a je šikovný, protože když se ve dveřích objevil Vašek na kontrole, měl už Libor všechny stěny obložené, a dokonce i vyspárované.

Vybouraný nový vstup bylo potřeba obložit pórobetonovými pásky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vybouraný nový vstup bylo potřeba obložit pórobetonovými pásky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Obložky dveří pomohl Vašek Liborovi usadit a vyrovnat. Ve dvou se to lépe táhne a usazení tak proběhlo ve vzájemné spolupráci. Po usazení jedné strany obložek a jejich zapěnění mohl Vašek Libora nechat jeho další činnosti. Při usazování obložek je velmi, a dokonce je možno říci, že i stěžejně důležité, aby byly obložky v absolutní rovině. Jinak se nám nikdy nepodaří nasadit dveře do závěsů, a buďto nebudou doléhat, nebo budou vykazovat další vady. Takto špatně usazené dveře ve špatně usazených obložkách se nemusí vůbec dovírat, nepůjdou také naopak třeba vůbec otevřít a podobně. 

Paní Jana se následně mohla svému synovi pochlubit, že i ona sama dospěla do konečné fáze, a podlaha v kuchyni jejího domu je položená, vyspárovaná a po obvodu místnosti jsou usazeny lišty. Místnost je tak kompletně připravená k nastěhování nábytku a zahájení nového provozu.

Natažení štuku Libor zvládl po jedné Vaškově ukázce
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Natažení štuku Libor zvládl po jedné Vaškově ukázce (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Kalkulace

Původní odhad paní Jany i jejího syna Libora byl okolo 65 000 Kč za rekonstrukci v kuchyni i přestavbu vchodu do provozovny. Kalkulace Vaška, co do představ firmy, byla až 80 000 Kč. Protože bylo potřeba využít služeb elektrikáře, který v koupelně a na WC předělával rozvody elektřiny, společně s nákupem stavebního materiálu, vyšla paní Janu a Libora přestavba na úžasných 15 000 Kč.

Především proto, že oba dokázali vlastními silami zrekonstruovat nejen celou podlahu v kuchyni, ale bez pomoci zedníka či obkladače předělat i problematický vstup na sociální zařízení. Takto vynaložená práce a námaha nebude nijak finančně ohodnocena, a právě naopak razantně sníží celkové náklady na rekonstrukci.

Rekonstrukce se zdařila a zákazníci už mají vlastní vstup
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Rekonstrukce se zdařila a zákazníci už mají vlastní vstup (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Celková úspora tak činí 65 000 Kč.

Paní Jana i Libor jsou sami se sebou spokojeni, protože sami svýma vlastníma rukama vytvořili něco, co jim bude sloužit k oboustranné spokojenosti a co mohou právem považovat za své dílo.

Zdroj informací: pořad Do montérek!

Publikováno: 18.7.2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová