reklama

Vyhlaste hmyzu vstup zakázán

Mouchám vstup zakázán! Co by mohlo být otravnějšího, než když se do nočního ticha ozve nepříjemný komáří pískot? Nedejte komárům, mouchám, včelám a dalším podobným nezvaným návštěvám příležitost k domovním invazím. Stačí vsadit na sítě proti hmyzu.

Mouchám vstup zakázán
i (Zdroj: Vekra)
Jak zamezit hmyzu vstup do našeho domu? (Zdroj: Vekra)

Mouchám vstup zakázán

Vlahé letní večery přímo volají po tom, užít čerstvého, provoněného vzduchu na terase nebo u otevřeného okna. Jenomže rozsvícené světlo je velkým lákadlem pro nejrůznější dotěrný hmyz. Co s ním? Jako první pomoc můžete vyzkoušet třeba rostliny. „Jako přírodní odpuzovač mohou posloužit i některé pokojové květiny, které hmyzu právě nevoní, jako je například muškát, levandule nebo aksamitník. Využít lze i známé aromatické kuchyňské bylinky, například rozmarýn, tymián, bazalku, mátu, majoránku, dobromysl, koriandr, libeček a další,“ radí Tomáš Sysel, odborník z nezávislého Institutu zdravého bydlení.

Nemusíte si nechat pít krev nebo držet černou hodinku, stačí vsadit do oken sítě
i (Zdroj: Vekra)
Nemusíte si nechat pít krev nebo držet černou hodinku, stačí vsadit do oken sítě (Zdroj: Vekra)

Jak se nezvaných bzučivých návštěvníků zbavit natrvalo a beze zbytku? Pomohou sítě proti hmyzu, které udělají velkou službu, ale zároveň jsou ale velice nenápadné, na první pohled si jich prakticky nevšimnete. Díky odolnému hliníkovému rámečku síť dobře drží tvar bezpečně tak přiléhá k okennímu rámu. Navíc není třeba mít obavy z toho, jak bude síť na domě vypadat. Barvu rámečku totiž můžete vybírat ze široké škály odstínů dle vzorníku RAL, nebo případně i z imitací dřeva, které budou s okny dokonale ladit. Navíc se jedná o opravdu univerzální řešení, které se hodí prakticky pro každý typ otvorové výplně.

Kombinace sítí proti hmyzu s venkovním stíněním je velmi oblíbená hlavně u velkých francouzských oken na terasu
i (Zdroj: Vekra)
Kombinace sítí proti hmyzu s venkovním stíněním je velmi oblíbená hlavně u velkých francouzských oken na terasu (Zdroj: Vekra)

„Existuje pevná varianta do běžných oken, otevíravá dveřní síť pro dveře na zahradu či balkon a síť typu plisé, která se hodí pro velkoformátové posuvné systémy, balkony, lodžie nebo dokonce i kryté terasy,“ popisuje David Šejvl, manažer divize stínění značky VEKRA, největšího českého výrobce oken. Tento typ sítě se skládá do malého pouzdra k jedné straně okna jako harmonika, ale může se skládat i směrem nahoru.

Pokud není síť zrovna roztažená, vytváří z exteriéru nenápadný malý box na boční hraně okenního rámu. U terasových oken tak zůstává zachován bezbariérový přístup, protože spodní vodící profil pro roztažení sítě je velice nízký.

Samotná síťovina se vyrábí ze skelného vlákna potaženého plastem
i (Zdroj: Vekra)
Samotná síťovina se vyrábí ze skelného vlákna potaženého plastem (Zdroj: Vekra)

Samotná síťovina se vyrábí ze skelného vlákna potaženého plastem, takže zvládne odolat rozdílům teplot a dobře drží tvar. Kromě běžné síťoviny existuje i druh odolnější proti mazlíčkům a také proti pylům, která zabraňuje v jejich pronikání do interiéru. Je tedy dobrým řešením pro alergiky. Sítě lze v jednom rámu i kombinovat, pokud je rozdělený, a například ve spodní části dát síť proti mazlíčkům.

Síťovina, která odolá i domácím zvířatům, je ale silnější, takže je třeba počítat s tím, že bude interiér více stínit. Síť je navíc v rámečku upevněna pomocí speciální vložky, takže se dá snadno vyměnit, pokud by došlo k jejímu poškození nebo protržení.

Zdroj informací: Vekra; IZB

Publikováno: 15.7.2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce