Dnes vám nabízíme tak trochu rekonstrukci naruby. Majitelka rozlehlé nemovitosti se rozhodla, že nejprve dá do pořádku dům zvenku, aby nehyzdil vesnici, a teprve potom začne rekonstruovat vnitřní prostory.
Ušila si na sebe tak trochu bič a nebýt machra Vaška, ještě dnes by měla místo domu jen obvodové zdi pod střechou.
Netradiční rekonstrukce domu
Paní Gábina koupila dům ve vesnici Viničná Lhota, kam jezdila jako dítě na prázdniny. Dům vypadá zvenku honosně a hotově. O to větší šok čeká na Vaška Adamce ve chvíli, kdy otevře domovní dveře. Tam ho totiž čeká staveniště. Prakticky žádná místnost není zcela hotová, z toho většina místností je tvořena pouze obvodovými zdmi bez elektřiny, pouze dva pokoje se zdají být alespoň vzdáleně obyvatelné.

Paní Gábina chce právě z jedné z místností udělat obývací pokoj a ložnici. Její oblíbenou destinací je Thajsko a celému domu chce vtisknout právě thajský styl. Má vybranou speciální velkoformátovou dlažbu a celkově by ráda byla obklopena orientálními prvky. Gabriela by sama nikdy dům dohromady nedala, proto si na pomoc přizvala sestru Denisu. I tak je ale práce pro dvě ženy na domě víc než dost a je s podivem, že se obě do takto odvážného podniku vůbec pustily.

Vašek přispěchal na pomoc nejprve s vizualizací a také pravděpodobným rozpočtem, který by padl na firmu, která by se na rekonstrukci podílela. Celková suma za dvě místnosti by atakovala hranici 200 000 Kč. Otázkou tedy zůstává, kolik peněz bude Gábina s Denisou schopná svými vlastními silami a přiložením rukou k dílu uspořit.

Výklenky, niky a neidentifikovatelné otvory
V místnostech se nacházejí nejrůznější niky nebo výklenky, ale všechny mají jednu hanebnou vlastnost. Jsou velmi křivé. To bude potřeba změnit. Vaše k tedy oběma dámám předvedl, jak se namíchá malta, jak se řeže pórobeton a jak se zakládá první "šár". Sestry podstatu problému pochopily a co jim síly stačí, začaly svou velkou zednickou etudu.

Všechny stěny bude potřeba minimálně přetáhnout lepidlem a vyštukovat tzv. do ztracena, aby se co nejvíce zmenšila viditelná nerovnost. A jakmile se obě sestry statečně popasovaly s prvním důležitým úkolem, už tu byl mistr elektrikář, který jim do obývacího pokoje a ložnice přivede elektřinu.
V rámci zápolení se stěnami, kdy musela Gábina pro elektrikáře vysekat všechny otvory pro zásuvky, vypínače a drážky pro natažení kabelů, obě svorně přiznaly, že jsou o mnoho spokojenější ve svých stávajících profesích (kadeřnice a kosmetička) a že práce s vrtačkou a sbíječkou je opravdu náročná.

Upeč třeba chleba, postav třeba zeď
Jakmile elektrikář natáhl veškerou kabeláž, bylo potřeba všechny drážky a otvory zase zaházet maltou. Gábina, která si ráda dělá legraci ze svých blond vlasů, opět přiznala neúspěchy, co se týče zednických prací. Nahazování jí nešlo tak, jak si představovala. Nicméně, bylo potřeba se s tím poprat, neboť před Gábinou bylo obrovské množství další práce. Vašek jí naordinoval nalepit rohové lišty na všechny rohy v místnostech a společně pak začali natahovat zdi lepidlem a prokládat perlinkou kvůli lepší vazbě.


Vašek si mezitím, co zasychaly stěny natažené lepidlem, odskočil za Denisou do jejího kadeřnického salónu. Jakmile se vrátil, bylo už možné stěny zpenetrovat a potom nastala velká fáze štukování. Obě sestry zjistily, že štukování je vcelku příjemná záležitost a statečně si s konečnou úpravou stěn poradily.

Thajská dlažba
Velkým kamenem úrazu se stala Gábinou vybraná thajská dlažba. Jedná se o velkoformátovou dlažbu s nádherným mramorováním, která patřila mezi jedny z nejdražších položek. Práce s ní byla nesnadná i pro zkušeného řemeslníka, tím více se s ní praly obě sestry. Vašek jim trpělivě ukazoval, jak s dlažbou pracovat, avšak když je potom nechal samotné, musely obě dámy uznat, že pokládka dlažby je nad jejich síly. Velký problém představovala nejen samotná manipulace s těžkými dlaždicemi, ale i s nerovnou podlahou.

Velké finále
Rukou společnou dokázaly nakonec obě sestry téměř nemožné. Stanovený úkol byl splněn a jak obývací pokoj, tak ložnice se staly obyvatelnými, a dokonce velmi útulnými. Však je obě pochválil, protože změna předtím a potom byla opravdu markantní.

A jak se práce Gábiny a Denisy promítla do vyúčtování?
- Práce elektrikáře + materiál = 14 200 Kč
- Topenářské práce = 18 600 Kč
- Materiál pro zednické práce = 21 300 Kč
Celkově Gabriela na nákupu materiálu a odměnách pro řemeslníky zaplatila 54 100 Kč.
Úspora oproti zakázce, kterou by zadala Gábina firmě tak činí 145 900 Kč.
Gábina na závěr řekla, že by v životě nevěřila tomu, kolik peněz je člověk schopen ušetřit, pokud se nebojí práce a pokud si spoustu věcí zvládne udělat sám. I Denisa byla spokojená s ušetřenou částkou a Vaškovi už nezbylo nic jiného, než oběma podnikavým sestrám popřát hodně štěstí a píle do další rekonstrukce.
Zdroj informací: pořad Do montérek!


Publikováno: 11.7.2022, Autor: Martina Pilzová
, Profil autora: Martina Pilzová