reklama

Rekonstrukce panelákového jádra z umakartu

Původní byty v panelácích byly obkládány (především jádro) tehdy velmi populárním umakartem. Po třiceti a více letech ovšem už umakart působí poněkud omšele a nepatřičně. Představa, že v takovém bytě bydlí mladá rodina, a celý prostor vyhlíží stejně jako v minulém století, je trochu děsivá. Nezbývá, než provést kompletní rekonstrukci bytu a přežitého umakartu se zbavit.

Rekonstrukce bytu v paneláku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jak si poradit se starým a nevyhovujícím umakartovým jádrem? Vyměnit! (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Rekonstrukce bytu v paneláku

Pamatujete, když se v polovině minulého století začaly stavět panelové domy? Moderní v té době bylo vybavit jádro bytu umakartem. Na tehdejší dobu to byl praktický materiál, který byl omyvatelný a měl i pěkný design. Jak léta plynula, umakart přestal být moderní i praktický, a nahradily ho jiné materiály. 

V 21. století se s umakartem už setkáme jen opravdu velmi zřídka. Kdo by si tedy pomyslel, že v Kamýku existuje panelový dům, kde je stále původní umakartové jádro stejně jako ostatní vybavení bytu z dob minulých. A v tomto bytě se nalézá mladý muž Michal, který by rád za umakartovou érou udělal tlustou čáru a byt přizpůsobil současné moderní době.

První návštěva panelákového bytu byla pro Vaška Adamce trochu šok
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
První návštěva panelákového bytu byla pro Vaška Adamce trochu šok (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Michal není sice řemeslník a spoustu prací asi sám nezvládne, nicméně neklesá na duchu. Je tu přeci machr Vašek, který poradí a pomůže. Michal mu nastínil svou představu rekonstrukce, která není zrovna jednoduchá. Zahrnuje totiž postupně celý byt. Prvotní ale musí být rekonstrukce koupelny a WC. 

Vašek Adamec si byt prohlédl a usoudil, že stav není beznadějný. Bude to ale stát spoustu peněz. Tedy v případě, že by Michal zadal svou rekonstrukci firmě. Předběžný odhad Vašek stanovil na 250 000 Kč za předpokladu, že si Michal nebude přát žádný nadstandard. Michal se ale rozhodl, že když rekonstrukce, tak vlastnoruční. 

Při vizualizaci se oba pánové shodli na úpravách koupelny i WC
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Při vizualizaci se oba pánové shodli na úpravách koupelny i WC (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Startujeme destrukcí

Jestliže chceme rekonstruovat, musíme nejprve původní stav změnit. Nebo ještě lépe - zničit. Tak se stalo i v případě Michala. Původní jádro začalo postupně opouštět byt. Zůstala po něm jen kostra a spousta nepořádku. Nejprve se odstranily kovové lišty, které držely umakartové desky na svém místě, následovaly samotné desky. Všechno skončilo na sběrném dvoře. Současně s jádrem se musela demontovat i původní kuchyňská linka, která nebyla ani retro, ale vysloveně nevkusná a nepraktická. A když už byla pryč kuchyňská linka a část umakartových desek, přišla na řadu vana, WC mísa a ostatní komponenty v koupelně.

Po odstranění umakartu přišla na řadu stará vana
Po odstranění umakartu přišla na řadu stará vana (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Michal se nebojácně vrhl na demontáž jádra
Michal se nebojácně vrhl na demontáž jádra (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

V koupelně nezůstal kámen na kameni. Vašek Michala upozornil, aby při demontáži nepoškodil odpady a vodovodní potrubí, protože náklady na opravu by se tím vystupňovaly. V panelácích je běžné, že středem skeletu panelového domu vedou stoupačky šachtou, a v nich jsou právě odpadní trubky, vodovodní potrubí, elektrické rozvody a také plynové potrubí. Proto je potřeba si při takto rozsáhlých rekonstrukcích dávat pozor. 

Nové jádro bude vyzděné z ytongu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nové jádro bude vyzděné z ytongu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vyzdívání

Jakmile byl byt zbaven všech nepatřičných předmětů, mohl si Michal vyměřit půdorys nové koupelny a samostatného záchodu. Vašek mu potom ukázal, jak se namíchá malta na vyzdívání a jak se bude stavět nové jádro z porobetonu. 

Spodní podklad je z betonu, což je svým způsobem výhoda, ale i nevýhoda. Výhodou je, že v panelácích bývá taková podlaha po celém bytě a bývá kompaktní. Nevýhodou je, že tento beton je velmi savý a při prvotním nanesení malty se musí rychle pracovat, aby se z malty nevytáhlo příliš moc vody.

Vašek Michalovi založil první řadu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vašek Michalovi založil první řadu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vyzdívání z porobetonu je příjemná a vcelku čistá práce. Tvárnice jsou velké, ale lehké, dají se velmi dobře opracovávat. Stavba díky tomu rychle přibývá. K práci s nimi nám postačí zednická lžíce, truhlářská pila na zařezávání a vodováha, kterou neustále kontrolujme rovinu. Michal takovou práci ještě nikdy nedělal, takže se s novou zkušeností zpočátku trochu pral. Záleží na tom, aby se stěny stavěly do roviny. 

Než Michal vyzdil stěny až ke stropu, pomohl mu elektrikář natáhnout nové elektrické rozvody a instalatér přizpůsobil vodovodní a odpadní potrubí novým dispozicím.

Strop

Původní stropy v panelákové koupelně po odstranění umakartu jsou velmi ošklivé, nerovné a nevyhovující. Než by se Michal pustil do složitého vyrovnávání stropu, bude lepší, pokud zvolí rychlejší a praktičtější systém podhledů ze sádrokartonu.

I podhledy musí být v rovině, proto Vašek přinesl laserové měřidlo, které Michalovi rovinu ukáže. Aby si Michal ušetřil práci, ukázal mu Vašek, jak do stěn zapustit místo klasických hmoždinek tzv. hrubé vruty, které jsou velmi pevné. Na tyto vruty se potom začne usazovat kovový rastr z CD a UD profilů. 

Vyzdívka první řady se musela provést svižně
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vyzdívka první řady se musela provést svižně (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Obklady

Na porobeton se budou přímo usazovat obklady. Stačí jen natáhnout lepidlo vhodné pro lepení keramických obkladů. Je ale potřeba dodržet správný postup při obkládání, aby se obklady "nerozjely", proto se v takových případech začíná obkládat od prostředka. K tomu se použije zakládací lišta.

Obklady se nezakládají až těsně ke kraji, pokud budeme obkládat i vedlejší stěnu. 

Jakmile Michal nalepil obklady, pokračoval s rekonstrukcí na záchodě. Zde se rozhodl instalovat podomítkové WC, které je praktičtější a úspornější.

V koupelně díky stěnám z porobetonu vznikl o něco menší prostor, než byl původně, což Vašek s Michalem zjistili ve chvíli, kdy do koupelny stěhovali vanu. Z toho důvodu bylo potřeba našroubovat vanové nožičky teprve až na místě, protože jinak by se s vanou nevytočili.

Vanu po usazení Michal obezdil za vydatné Vaškovy pomoci. 

Finální úpravy

Jakmile byla koupelna i záchod obloženy, mohl Michal přistoupit k zařizování koupelnovým nábytkem. Kromě vany sem samozřejmě nastěhoval umyvadlo s umyvadlovou skříňkou a žebříkové topení. Na záchod se pak kromě WC mísy vešlo ještě miniaturní, ale praktické umyvadlo. 

A kolik že Michal díky své píli ušetřil?

  • Materiál pro zednické práce: 23 800 Kč
  • Odměna pro elektrikáře + materiál: 17 000 Kč
  • Voda, kanalizace, instalatér + materiál: 26 000 Kč

Celkem: 66 800 Kč.

  • Dále obklady a dlažba: 8200 Kč
  • Zařizovací předměty: 18 000 Kč
  • Sádrokarton: 6000 Kč

Celkem: 26 200 Kč

Finální částka je 99 000 Kč.

Michal tedy ušetřil 151 000 Kč.

Michal byl pochválen nejen Vaškem, ale i svou vlastní manželkou, která věří, že i nadále bude její manžel stejně šikovný a zručný, a dokončí celou rekonstrukci jejich téměř nového bytu.

Zdroj informací: pořad Do montérek!

Publikováno: 4.7.2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová