reklama

5 nejčastějších mýtů o větracích jednotkách a rekuperaci

Čerstvý a čistý vzduch – lidé ho potřebují dýchat, aby mohli zdravě žít, soustředit se i dobře odpočívat. Stejně tak ho ale potřebuje i náš domov. Aby se v místnostech nehromadily škodlivé látky, musí jimi správně a dostatečně proudit vzduch. Větrat je ale potřeba pravidelně a kontrolovaně.

Větrací jednotka KORASMART 1400
i (Zdroj: Korado a.s.)
Větrací jednotky a rekuperace (Zdroj: Korado a.s.)

Větrací jednotky a rekuperace

Chytrým řešením pro moderní, zdravé, šetrné a efektivní větrání menších prostorů jsou lokální větrací jednotky. Ty do místnosti řízeně přivádí čerstvý vzduch zvenku a zároveň odvádí ten znehodnocený (vydýchaný) zevnitř. To vše s minimální spotřebou energie a bez nutnosti otevírat okna. „Řízené větrání pomocí větracích jednotek se zpětným získáváním tepla (rekuperací tepla) je plně v souladu s nařízením o snižování energetické náročnosti budov a významně se podílí na konečném hodnocení objektu v jeho energetickém štítku,“ vysvětluje Ondřej Číž, produktový specialista společnosti KORADO.

Lokální větrací jednotky mohou být doplněny o externí čidla kvality vzduchu (vlhkost, koncentrace CO2, atd.) a reagovat tak na aktuální požadavky větraného prostoru. Velmi důležitou vlastností je pak útlum hluku, který je velmi vítaný zejména v rušných městských zástavbách. Nedílnou součástí je pak filtrace vzduchu a většina lokálních jednotek je vybavena také pasivním výměníkem tepla pro zpětné získávání tepla (rekuperaci tepla). A právě o rekuperaci tepla koluje řada tvrzení, která se ne vždy zakládají na pravdě.

Moderní nástěnná jednotka KORAVENT 100
i (Zdroj: Korado a.s.)
Moderní nástěnná jednotka KORAVENT 100 (Zdroj: Korado a.s.)

Když mám v domácnosti větrací jednotku s rekuperací tepla, nemohu vůbec otevřít okno

Okna neslouží pouze k větrání, tudíž otevřít je samozřejmě můžete, nicméně tím docílíte změny podmínek provozu větrací jednotky s rekuperací tepla a můžete tak výrazně snížit její efektivitu. Při správné regulaci a funkci větrací jednotky s rekuperací tepla může být otevření okna z důvodu větrání kontraproduktivní.

Větrací jednotka s rekuperací je hlučná a bude mě rušit

Obecně lokální větrací jednotka ať je to s rekuperací, nebo bez, generuje při svém provozu hluk. Jednotky jsou však svou konstrukcí uzpůsobeny tak, aby byl generovaný hluk co nejméně obtěžující uživatelům větraného prostoru. Vnímání hluku je však velmi subjektivní a nelze tak při splnění všech normativních nařízení zaručit, že bude pro všechny uživatele vyhovující.

Větrací jednotka KORASMART 1300
i (Zdroj: Korado a.s.)
Větrací jednotka KORASMART 1300 (Zdroj: Korado a.s.)

Větrací jednotky jsou jen pro novostavby. Do stávajícího obydlí ji už nemohu namontovat.

Lokální větrací jednotky jsou naopak velmi vhodné pro řešení řízeného větrání ve stávajících bytových jednotkách, ale lze je bez problémů využít také u novostaveb. Jejich montáž je vcelku nenáročná a spočívá v provrtání prostupu obálkou budovy pro vložení přívodního potrubí (Ø 80–160 mm dle typu jednotky), následnou montáží jednotky na stěnu v interiéru a její zapojení do elektrické sítě.

Přes rekuperaci tepla se do interiéru dostávají pachy zvenku

Rekuperační jednotka má filtry, které odstraňují z přiváděného vzduchu nečistoty. Se zápachem si poradí jen v omezené míře. Každá větrací jednotka s rekuperací tepla od společnosti KORADO je vybavena filtrem jak přiváděného (F7), tak odváděného (G3) vzduchu. Je tedy zajištěna základní filtrace vzduchu od prachu a pylu. V doplňkové výbavě lze jednotky vybavit filtrem s aktivním uhlím, který pohltí kromě pevných částic také pachy přiváděné z exteriéru.

Větrací jednotka KORASMART TUBE
i (Zdroj: Korado a.s.)
Větrací jednotka KORASMART TUBE (Zdroj: Korado a.s.)

Pořízení větrací jednotky je jen pro „vyvolené“

Lokální větrací jednotku si může pořídit každý. Instalace je jednoduchá a zaručí vám zvýšení komfortu bydlení a dýchání. Lokální větrací jednotka s rekuperací tepla primárně zajišťuje kontinuální přívod čerstvého vzduchu do užívané místnosti, tím neocenitelně přispívá k vytvoření zdravého prostředí v interiéru, kde trávíme nemalé množství času. Přidanou hodnotou jsou pak ušetřené výdaje za vytápění, pokrytím významné části tepelných ztrát větráním díky rekuperaci tepla. Cenové hladiny jednotlivých jednotek se pohybují v závislosti na tom, co vše větrací jednotka umí.

Co je to rekuperace tepla?

Funkce rekuperace neboli zpětného získávání tepla, výrazně snižuje náklady na vytápění. Prostřednictvím hliníkového výměníku, který je uvnitř větrací jednotky, je teplo z odváděného vzduchu z místnosti zachyceno a následně je jím předehříván čerstvý chladnější vzduch přiváděný zvenku. Čerstvý vzduch proudí do místnosti bočními otvory, které zamezují vzniku průvanu.

Zdroj informací: Korado a.s.

Publikováno: 1.7.2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce