reklama

Stavba atypických schodů v interiéru svépomocí

V některých případech našich domovů potřebujeme schody. Do patra, do sklepa nebo na půdu. A nebo také, abychom se do domu vůbec dostali. A pokud jsou takové schody už poněkud letité, rozhodně bychom měli pro pocit vlastní bezpečnosti popřemýšlet, zda schody nevyměnit. A proč v takovém případě nepostavit něco zajímavého, co jen tak nikdo nemá?

Stavba schodiště
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak postavit schodiště v interiéru? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Stavba atypického lomeného schodiště v interiéru

Od schodů chceme především to, abychom se po nich odněkud někam dostali. Schody musí především být bezpečné. Neměly by být příliš příkré, aby se nám na nich nezatočila hlava a neměli jsme závratě. Ale schody nejsou jen součástí domu, je to také kus nábytku, který vašemu domu dodává osobitý ráz a utváří minimálně ten pokoj, ve kterém jsou postaveny.

Typy běžných schodišť:

  • jednoduchá
  • lomená
  • dvakrát lomená
  • točitá

Výška, šířka, hloubka

Všeobecně platí, že šířka schodiště musí činit nejméně 100 cm, v uzavřených bytech pak 80 cm. Schody do podkroví mohou mít výšku i 20 cm. Schodiště musí mít zábradlí, a pokud mát schodiště širší než 125 cm, musí být po obou stranách. Hloubka schodu by neměla překročit 30 cm. Minimální podchodná výška schodiště je 210 cm a průchodná výška je 190 cm. Aby byl přechod před nimi pohodlný a nemuseli jste se zbytečně hrbit, zábradlí dopřejte výšku aspoň 90 cm. Optimální výška schodů se pohybuje od 16 do 18 cm. Nejčastěji se setkáte se schodem vysokým 17,5 cm.

Pro stavbu schodiště se nejčastěji používá dřevo z buku, dubu a jasanu. Co se týká jehličnatých stromů, vhodný je smrk, jedle, modřín nebo borovice.

Lomené schodiště s ozdobnými sloupky zábradlí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lomené schodiště s ozdobnými sloupky zábradlí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Prvotní nápad se musí přenést do nákresu. Bez něj bychom se nemohli posunout o další, důležitý krok. Tím krokem je precizní měření, které vám umožní propočítat si stavbu schodiště do posledního detailu.  K tomu slouží tzv. Lehmanův vzorec - b+2h=63 cm, přičemž 63 cm je průměrná délka kroku dospělého člověka. Čím je schod nižší, tím širší je stupnice a naopak.

Schodiště je typicky tvořeno schody se stupnicemi - to jsou horní nášlapné plochy schodu, a podstupnicemi čili svislými plochami schodu, bočnicemi neboli postranními díly schodiště, které slouží jako nosné prvky schodiště a v neposlední řadě i zábradlím s příčkami a madlem. U složitějších lomených schodišť pak navíc přibývají mezipodesty.

Běžný typ schodiště, které je položeno na betonovém profilu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Běžný typ schodiště, které je položeno na betonovém profilu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Neduhem dřevěných schodišť bývá velmi často vrzání, které je způsobeno třením drsných ploch stejného druhu dřeva o sebe. Dřevo dokonce i po letech pracuje, reaguje na změny tepla i vlhkosti a přizpůsobuje tomuto jevu svůj objem, což bohužel může způsobovat i ono nepříjemné vrzání. 

Stavba svépomocí

Materiál a nářadí:

Ke stavbě dřevěných schodů použijeme kvalitní bukové dřevo. Je pevné a vydrží i intenzivní otěr. Z nářadí se nám bude hodit stolní pila, okružná nebo přímočará pila, elektrická bruska, horní frézka a vrtačka, případně aku šroubovák s vruty.

Schodiště s vestavěným úložným prostorem je ideální záležitost
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Schodiště s vestavěným úložným prostorem je ideální záležitost (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nejjednodušším způsobem je sestavení schodů ze dvou bočnic, ve kterých máme zarážky, a ze samostatných stupňů, které následně k bočnicím připevníme. Ke schodům je z bezpečnostních důvodů také lepší připevnit zábradlí, které vylepší pocit stability.

Podle výše zmíněného vzorce vypočítáme sklon, vyměříme si délku schodiště, šířku, vzdálenost mezi stupni a výšku samostatných stupnic. Tyto rozměry potom přeneseme na dřevo. Použijeme bukový masiv, který je kompaktní a nebude se nijak rozlepovat nebo jinak znehodnocovat.

Na stolní pile přiřízneme tvar bočnic, obrousíme je bruskou a všechny hrany strhneme horní frézkou. Oblé hrany budou bezpečnější. 

Na každé bočnici si rozměříme výšku jednotlivých stupňů a tato místa si označíme. Předvrtáme si otvory pro vruty.

Na vyznačená a předvrtaná místa přiložíme zarážky a pevně je přišroubujeme do bočnic, čímž nám vzniknou držáky pro stupně schodů.

Každou z bočnic potom ukotvíme do podlahy, stěn a případně i do stropu, pokud chceme schodiště vést skrz strop v místnosti.

Stupně začneme připevňovat odspodu směrem nahoru. Také každý stupeň musí být dokonale obroušený a přední hrana zaoblená frézkou.

Po sestavení ošetříme dřevo vysoce odolným lakem, který je zvláště u dřeva nutný (zabraňuje oděru a poškrábání).

Moderní bydlení počítá i s atypickými způsoby upevnění schodů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Moderní bydlení počítá i s atypickými způsoby upevnění schodů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

V některých případech pak můžeme použít alternativní způsob upevnění stupňů schodů do stěn zasekáním do boční stěny, použitím kovové konstrukce a podobně.

Zdroj informací: ubydleni.cz, tavebni-vzdelani.cz, veselebydleni.cz.

Publikováno: 23.6.2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová