reklama

Instalace francouzského okna není práce pro slečinky

Francouzské okno, kterým můžete ráno vyjít rovnou na zahradu nebo na terasu a užít si východ slunce, je dokonalou tečkou na domě. Jeho instalace ale není úplně jednoduchá a stejně tak by si měl každý, kdo francouzské okno chce, uvědomit, kolik další důležitých aspektů okolo je potřeba řešit.

Francouzská okna
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dopřejte si praktická francouzská okna (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kdo by nechtěl mít francouzské okno?

Jednou z největších výhod francouzských oken je mnohem lepší výhled. A to nejen v případě rodinných domů, ale i ve vyšších patrech bytových domů, kde navazují na terasy nebo balkony. Francouzská okna také poskytují mnohem více světla v interiéru, dále s sebou přináší úsporu energií, protože omezují nutnost umělého osvětlení.

Ale spolu s francouzskými okny je také nutné řešit další problémy. Při instalaci francouzského okna musíme zvolit místo, kam umístíme radiátory, protože ty se k němu prostě nevejdou. Pod francouzským oknem můžeme jako náhradní zdroj tepla v podlaze umístit konvektor nebo vyústění teplovzdušného vytápění.

Budeme také řešit větší únik tepla prosklenou plochou. Sklem uniká z bytu a domu až 1/3 energie, u větších oken je to ještě o něco víc. Je proto nutné dbát především na tepelněizolační vlastnosti a kvalitní rám.

Správnou montáž oken při troše šikovnosti zvládne i zručný kutil, ale díky nárokům na preciznost provedení doporučujeme obrátit se na profesionály, kteří jednotlivé postupy zvládnou na jedničku a ručí za odvedenou práci.

Prvním krokem bude vybourání starých oken a příprava otvoru
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Prvním krokem bude vybourání starých oken a příprava otvoru (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Příprava okenní otvorů a samotných oken

Nejprve vás při montáži oken čeká příprava okenních otvorů. Jde o zásadní krok, od kterého se následně odvíjí rychlost montáže. Platí zde totiž jednoduché pravidlo – čím lépe jsou připravené okenní otvory, tím rychlejší bude ve výsledku montáž oken.

Okenní otvory musí mít správnou velikost a ve všech stranách musí dosahovat pravého úhlu, povrch otvoru musí být dokonale rovný a ostění otvoru je třeba zbavit veškerých nečistot. Zároveň je třeba zajistit správnou pevnost podkladu, která u parapetního zdiva musí být minimálně 80 Kg na m², a také minimalizovat vlhkost celého otvoru před jeho osazením.

Proto se francouzská okna nejsnáze instalují do míst, kde byla původní okna klasická, pouze s přihlédnutím k rozšíření a zvětšení okenního otvoru.

Samotná okna je nutné před osazením připravit. Jedná se zejména o předvrtání otvorů pro ukotvení oken, které je nejlepší nechat si provést u výrobce. Právě v takovém případě je lepší se spolehnout na odborníky, protože bude zajištěna požadovaná kvalita a optimální vzdálenost mezi jednotlivými otvory.

Zvětšení otvoru proveďte precizně a rovně
Zvětšení otvoru proveďte precizně a rovně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Menší okno nasadíte sami, na velké si pozvěte pomoc
Menší okno nasadíte sami, na velké si pozvěte pomoc (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Usazení oken 

Máte-li hotovou přípravu, můžete se pustit do usazení oken do otvorů. V této části montáže oken jde především o přenesení váhy okna do nosné části otvoru a zajištění přesné roviny okna ve všech směrech. Okno bude potřeba v otvoru dočasně ukotvit, vypodložit do správné vodorovné i svislé polohy, a poté okno v otvoru řádně a nastálo ukotvit. Rozhodně se do takové práce nemůže člověk pustit sám. Dva a více pomocníků zajistí hladké usazení okna a zajistí i bezpečnost při manipulaci s těžkým rámem francouzského okna.

Usazené okno musí být v dokonalé rovině a pevně ukotvené
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Usazené okno musí být v dokonalé rovině a pevně ukotvené (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ukotvení francouzského okna

Ukotvení rámu okna je velmi důležité právě vzhledem k hmotnosti celé konstrukce. Není rozhodně možné, a taky bezpečné, okna pouze usadit do otvoru a prostor kolem nich vypěnit montážní pěnou. Na okna v důsledku jejich otevírání a zavírání, případně v důsledku silného nárazového větru, působí dokonce až obrovské síly, které mohou ohrozit jejich stabilitu a francouzské okno by tak mohlo vypadnout.

Je tedy třeba okna ukotvit pomocí kotvících šroubů, ocelových kotvících pásek nebo jejich zasazením do rámů, vyrobených z  „L“ nebo „U“ profilů. Tímto způsobem bude okno dobře ukotveno a po celou jeho funkční dobu je zajištěn rovnoměrný přenos sil do nosné části konstrukce, čímž se eliminuje případné deformace a ztráta stability okenního rámu.

Jestliže je tedy okno správně usazené a ukotvené do otvoru, důležité je připojovací spáru vyplnit montážní pěnou, která okenní rám zafixuje a vytvoří tepelně izolační výplň kolem celého okna.

Při instalaci oken myslete na vlastní bezpečnost
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při instalaci oken myslete na vlastní bezpečnost (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Není těsnění jako těsnění

Posledním krokem montáže oken je utěsnění. Sice vás budou čekat ještě finální úpravy okenního otvoru, ale na těsnění nesmíte zapomenout. Při instalaci francouzského okna si práci rozdělíme do dvou dnů. Bude totiž nezbytně nutné počkat do druhého dne, až zaschne montážní pěna. Přebytečné části montážní pěny pak druhý den odstraníte, a potom vás čekají dokončovací zednické práce.

Zahrnuje se do nich úprava zdiva a omítky kolem otvoru a utěsnění vnější připojovací spáry kolem celého obvodu rámu okna, které brání pronikání vlhkosti z vnějšku a kondenzaci vlhkosti uvnitř spáry. Následuje usazení vnějších i vnitřních parapetů, celkové očištění otvoru a oken, instalace okenní lišty a na závěr celé montáže nastavení a seřízení oken. 

Zdroj informací: pořad Do montérek!; suprbydleni.cz; pksokna.cz

Publikováno: 21.6.2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.