reklama

Stavíte svépomocí? Připravili jsme pro vás pár tipů

Udělat alespoň některé práce na stavbě bez pomoci montážníků či stavebních firem je dobrý způsob, jak ušetřit peníze a získat příjemný pocit z dobře odvedené práce. Aby však vše dopadlo, jak má, přinášíme vám několik důležitých tipů, pravidel a rad pro úspěšnou stavbu svépomocí

I stavba svépomocí může být úspěšná
i (Zdroj: Vekra)
I stavba svépomocí může být úspěšná (Zdroj: Vekra)

Před stavbou

Než začnete svůj vysněný dům stavět, pečlivě si pozemek prohlédněte a zaposlouchejte se do okolních zvuků. Navštěvujte stavební pozemek, který jste si vyhlédli, nejen o víkendech, ale i během pracovního týdne. Můžete tak například přijít na to, že jsou cítit intenzivnější pachy z dílny, která je o tři domy dále, ale i že je v místě vyšší hlučnost dopravy, než se původně zdálo. Důležitá je také orientace domu vůči světovým stranám.

„Při výběru pozemku by stavebníci neměli zohledňovat pouze statiku či budoucí sousedství, ale například i vliv počasí. V nechráněných místech dům snáze vychladne a bude nutné jej více vytápět a lépe izolovat. Stejně tak je důležitá i orientace domu vůči světovým stranám či zamezení budoucích problémů s vlhkostí nebo škodami způsobenými vodou, např. pokud se pozemek nachází v blízkosti pole ve svahu,“ radí Tomáš Sysel, představitel nezávislého Institutu zdravého bydlení (IZB).

Myslet bychom měli i na dobré sousedské vztahy, a to nejen při výstavbě, ale už během plánování. Ke stavbě bychom tedy měli přistupovat jako k celku a brát ohled i na okolí. Pokud si například postavíme altán na grilování nebo bazén pod okny sousedovy ložnice, asi nebude právě nadšený.

Okna

Montáž oken raději přenechte odborníkům

Ačkoliv stavbou domu svépomocí se dá hodně ušetřit, jsou určité práce, které je přece jen lepší přenechat odborníkům. Mezi ně určitě patří montáž oken. „Okna tvoří nedílnou součást obálky budovy a jako taková hrají zásadní roli při minimalizaci energetických ztrát. Aby dokázala teplo izolovat co nejlépe, měli bychom dbát kromě kvality jejich provedení také na jejich správnou instalaci. Ani to sebekvalitnější okno totiž neplní správně svoji izolační funkci, pokud je špatně namontované. Tuto práci je proto rozhodně lepší přenechat odborníkům,“ upozorňuje Ing. Pavel Kašpar, manažer montáží značky VEKRA, největšího českého výrobce oken.

Firma garantuje kvalitu práce
i (Zdroj: Vekra)
Firma garantuje kvalitu práce (Zdroj: Vekra)

Ideální je proto pořídit si okna přímo od výrobce, který se zároveň dokáže postarat o jejich profesionální montáž. Na odborníky je třeba se obrátit včas také v případě, že plánujete pořídit si venkovní stínění. O konkrétním řešení je ideální přijít se poradit ještě před schválením projektu, aby se předešlo pozdějším problémům při montáži či používání. V každém případě je ideální stínění pořizovat spolu s okny, aby bylo zajištěno, že vše bude do fasády přesně pasovat a bezproblémově fungovat. Vše se navíc zvládne při jedné práci a záruku za i stínění bude držet jeden dodavatel.

Tepelné čerpadlo

U tepelného čerpadla dejte pozor na kvalitu i tichý chod

Rozhodli jste se pro vytápění vašeho nastávajícího domova vsadit na tepelné čerpadlo, abyste co nejvíce snížili budoucí náklady na vytápění? Pak byste měli určitě dát přednost kvalitnímu, úspornému a tichému zařízení, abyste si do Vašeho nového domova nepořídili jen drahý přímotop.

„Vyznat se v současné nabídce tepelných čerpadel a v jejich nejrůznějších parametrech může být pro laika poměrně složité. Ne každý výrobce navíc uvádí údaje vždy tak, jak by měl. Nejjednodušší proto je podívat se na energetický štítek, který každé čerpadlo musí mít. Ideální je vybírat ze zařízení s účinností A+++/A+++, protože u těch lze očekávat nejvyšší úsporu. U nižších tříd může být návratnost diskutabilní,“ radí Jakub Tykal, obchodní ředitel společnosti ACOND, předního českého výrobce tepelných čerpadel.

S tepelným čerpadlem snížíte náklady na bydlení
i (Zdroj: ACOND, a.s.)
S tepelným čerpadlem snížíte náklady na bydlení (Zdroj: ACOND, a.s.)

Na štítku lze najít kromě účinnosti také hlučnost přístroje. Právě ta bývá u tepelných čerpadel často podceňovaná, přitom ale ovlivňuje spokojenost nejen samotného uživatele, ale i sousedů. Spolu s rostoucí oblibou tepelných čerpadel se jejich co nejtišší chod dnes ukazuje prakticky již jako nezbytnost. Kromě provedení samotného čerpadla bychom měli dát pozor i na správné umístění. Hlučnost by totiž mohla zhoršovat jakákoliv blízká odrazová plocha, proto by prostor kolem čerpadla měl zůstat volný.

Rozvody elektroinstalace, vody a odpadů

Nepodceňte plánování

Nad budoucím umístěním domovní elektroinstalace je třeba uvažovat už ve fázi plánování obytných prostor, a to nejlépe v součinnosti s projektantem. Pokud totiž budete dopředu znát všechny podrobnosti, vyhnete se nepříjemnostem s přebytkem nebo naopak nedostatkem vypínačů a zásuvek. Zároveň byste měli mít na paměti, že ne všechny vypínače mají stejně hluboké spínací přístroje.

Pro domovní elektroinstalaci budete potřebovat montážní krabice různé hloubky
i (Zdroj: OBZOR, výrobní družstvo Zlín)
Pro domovní elektroinstalaci budete potřebovat montážní krabice různé hloubky (Zdroj: OBZOR, výrobní družstvo Zlín)

„Pro klasické přístroje domovních vypínačů a zásuvek se běžně užívají instalační krabice hluboké 30 nebo 42 mm. U některých vypínačů jsou ale potřeba hlubší instalační krabice, klidně i 60 mm. To stejné platí i u speciálních přístrojů, jakými jsou například žaluziový ovladač, sporákový vypínač či zásuvka s přepěťovou ochranou, které musí mít montážní hloubku minimálně 50 mm,“ popisuje Marek Beneda, obchodně technický zástupce společnosti OBZOR Zlín, českého výrobce domovních vypínačů a zásuvek. Rozhodně proto nenechávejte výběr domovní elektroinstalace až do hotového interiéru, abyste poté nemuseli zasahovat do již hotových stěn.

Samotné osazení stěny vypínači a zásuvkami je pak individuální věc každého interiéru. Ale i zde platí nepsaná pravidla a doporučení. Za uživatelsky komfortní se považuje výška usazení vypínače 120 cm– měřeno od podlahy ke středu vypínače, a to z důvodu praktičnosti v těsné blízkosti dveří.

Zásuvky se pak standardně osazují do výšky 20 až 30 cm od podlahy. Pokud je však potřebujeme umístit nad pracovní plochu kuchyňské linky nebo desky stolu, většinou se z estetického hlediska osazují do stejné úrovně jako vypínače. Trochu jiná pravidla však platí v blízkosti vodních zdrojů, kde bychom si měli dát pozor zejména na dostatečnou vzdálenost umístění přístrojů elektroinstalace, která je dána technickou normou.

Vypínač můžete zvolit podle svého vkusu
i (Zdroj: OBZOR, výrobní družstvo Zlín)
Vypínač můžete zvolit podle svého vkusu (Zdroj: OBZOR, výrobní družstvo Zlín)

U elektroinstalace věnujte v rámci bezpečnosti opravdu velkou pozornost vyhláškám, které jsou s tím spojené. Nedodržení norem může být totiž nejen nebezpečné pro toho, kdo zrovna montáž elektroinstalace provádí, ale také pro všechny okolo. Z tohoto důvodu určitě svěřte rozvody elektroinstalace do rukou odborníka s odpovídající elektrotechnickou kvalifikací!

Rozvody vody a odpadů až po výběru nábytku!

Už máte představu, kudy vám povede voda a odpady, ale stále tápete, jaký pořídíte nábytek? Pak začněte z druhé strany! Častou chybou při plánování koupelny je totiž to, že si lidé nejprve nechají od instalatéra vyvést vodu a odpad a až poté vybírají nábytek. Ten ale nemusí na nové instalace přesně pasovat. „Jediným řešením v takových případech tak je finančně náročnější nábytek na míru. Nejprve si tedy pečlivě naplánujte umístění a rozměry koupelnového nábytku a až poté se pusťte do realizace odpadů a vody. Ušetříte si tak spoustu starostí,“ říká Ing. Petr Blažek, ředitel společnosti Dřevojas, tradičního českého výrobce koupelnového nábytku.

Koupelnový nábytek nabízí i bezúchytové provedení
i (Zdroj: Dřevojas)
Koupelnový nábytek nabízí i bezúchytové provedení (Zdroj: Dřevojas)

Interiér

Správný výběr a montáž nových dveří

Přišla na řadu konečně i volba interiérových dveří? Většina lidí se při tom řídí jejich vzhledem, pamatovat bychom ale měli také na jejich funkční vlastnosti a vybírat je vždy s ohledem na to, jakou roli mají v interiéru plnit.

„Například do klidových místností, jako jsou ložnice či pracovny, doporučujeme interiérové dveře v tzv. hlukovém standardu. Ty mají dobré akustické vlastnosti, takže dokážou hluk v interiéru utlumit, i když nejde vyloženě o speciální zvukově izolační dveře. Aby to ale dokázaly, je třeba zvolit dveřní křídlo s plnou výplní a dát pozor také na správnou montáž zárubně,“ radí Pavel Hajný, manažer divize interiérových dveří značky VEKRA.

Mezi zárubní a stěnou totiž vzniká drobná mezera, která se vyplňuje montážní pěnou. Tu je ale třeba nanést po celém obvodu, nikoliv jen na několika bodech, jak to většina montážníků běžně dělá. Nevyplněnými mezerami se totiž následně nese zvuk.

Interiérové dveře vybírejte z široké škály dekorů
Interiérové dveře vybírejte z široké škály dekorů (Zdroj: Vekra)
Montáž zárubně má také svá pravidla
Montáž zárubně má také svá pravidla (Zdroj: Vekra)

Pozor na kotvení závěsných skříněk do příček

Pokud do svého interiéru plánujete nábytek v závěsném provedení, je třeba s tímto řešením počítat již dopředu, a to s ohledem na správnou stavební připravenost.

„Instalace závěsných skříněk závisí na tom, z jakého materiálu je stěna, do které budou kotveny. Zvlášť sádrokartonovou příčku je totiž předem nezbytné v místě budoucího kotvení nábytku náležitě vyztužit, a to například kovovou traverzou nebo dřevěným rámem,“ radí Martin Dusík, obchodní ředitel společnosti Trachea, největšího českého výrobce nábytkových dvířek a plošných materiálů.

Kuchyňské skříňky instalujte pouze na stěnu, která je dostatečně dimenzována!
i (Zdroj: Trachea, s.r.o.)
Kuchyňské skříňky instalujte pouze na stěnu, která je dostatečně dimenzována! (Zdroj: Trachea, s.r.o.)

Pokud tak totiž neučiníte, riskujete, že vám skříňka doslova spadne na hlavu. Ovšem pozor! Kotvení nábytku do stěny je v některých případech potřeba i u samostojných skříní – zejména pokud jsou hodně vysoké a slouží k ukládání rozměrnějších předmětů.

Zdroj informací: ACOND, a.s.; nezávislý Institut zdravého bydlení; Dřevojas; OBZOR, výrobní družstvo Zlín; Trachea, s.r.o.; Vekra

Publikováno: 21.6.2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce