Není nad to, když máte tátu truhláře a dům, který potřebuje rekonstrukci. Mladá maminka Tereza bydlí v domě vedle svých rodičů a chce si své bydlení zmodernizovat a upravit pro své pohodlí.
Její názor na rekonstrukci domu se sice často rozchází s názorem jejího táty Karla, ale když se má dílo podařit, najdou oba společnou řeč. Zejména při výběru a stavbě nového schodiště do patra.
Schodiště jako jablko sváru
V Březiněvsi stojí vedle sebe dva rodinné domky. V tom jednom žije už čtvrtou generaci truhlář Karel a v tom druhém jeho dcera Tereza. Tereza koupila domek od sousedů, aby to neměla domů daleko a mohla se s rodiči vidět a vzájemně si pomáhat. Terezin domek ale potřebuje zrekonstruovat a otec Karel se uvolil, že dceři pomůže. Kromě přízemní části domku je potřeba vytvořit nový vstup do patra, kde bude mít pokoj syn.
A právě schodiště je takovým malým jablkem sváru mezi otcem a dcerou. Každý z nich má totiž rozdílný názor na to, jak by mělo schodiště vypadat. Tereza chce moderní točité schodiště, otec je zastáncem praktických lomených schodů.
Základní idea je ta, že v přízemí se vybourá příčka mezi kuchyní a dalším pokojem, a vznikne velký, otevřený prostor. S tím bude spojena nová elektroinstalace, oprava stěn a nové rozvody topení. Dalším oříškem bude odstranění dřevěného obložení stropu. Z obývacího pokoje pak vede do patra staré schodiště, které bude potřeba vyměnit.
Řemeslník Vašek bude v této rodině působit jako rozhodčí. Se svými zkušenostmi se bude snažit poradit tak, aby byly obě strany spokojené a nikdo se necítil odstrčený nebo nevyslyšený. Přislíbil Tereze i Karlovi, že jim vytvoří vizualizaci s oběma variantami schodiště a bude doufat, že se táta s dcerou dohodnou na ideálním kompromisu.
Sonda do hloubi stropu
Finální rozhodnutí ohledně tvaru schodiště se táta i dcera rozhodli učinit ve chvíli, kdy částečně odkryjí strop a prozkoumají jeho složení. Po odkrytí části stropu se ukázalo, že ani jedna z navrhovaných variant není úplně účelová a bude se muset skutečně přistoupit ke kompromisu a zároveň k návrhu č. 3.
Vaškova další návštěva byla již v průběhu rekonstrukce. Tereza ani otec Karel zdaleka nezaháleli a Vašek mohl zkontrolovat vystěhované místnosti, odhalený strop až na trámy a vysekané drážky pro nové elektrorozvody. Vašek mohl jen slíbit, že popožene elektrikáře.
Tereza si pod dojmem probíhající rekonstrukce nechala vše projít hlavou a uznala, že tátou navržené schodiště je pro její domeček výhodnější. Rozhodně bude praktičtější a bezpečnější. Také se po něm budou Tereziny děti jistěji pohybovat a bude možné tudy do patra nebo zpět do přízemí přenášet i velké a objemné předměty.
Není nad to, když se to staví poctivě
Dalším bodem v jednání bylo postupné odstranění příčky v místech, kudy do patra povede nově navržené atypické schodiště. A překvapením toho dne rozhodně nebyl konec. Oba pánové gentlemansky přenechali Tereze štafle a sbíječku a jistili jí ze země. Tereza se sice odhodlaně pustila do cihel pod stropem, ale jak rychle začala, zase rychle skončila. Sbíječka se jí zasekla v betonovém výmazu v cihlách. Bylo potřeba radikálně změnit techniku a místo postupného vyjímání jednotlivých cihel zvolili rozbití cihel na padrť.
Celá rekonstrukce se tím poněkud protáhla. Napětí se ale zvýšilo ve chvíli, kdy se Karlovi povedl průraz skrze strop. Štěstí v neštěstí ale bylo, že výplň stropu netvořila struska, popel a kdesi cosi, jak to bývalo dříve zvykem, ale dvojitý záklop a rákosový strop, zakrytý prkny a zaházený maltou. I tak si všichni užili prachu, co hrdlo a další tělesné dutiny žádaly.
Úprava stěn
Než se Karel pustil do stavby samotného schodiště, chtěl mít připravené stěny. Vašek mu tedy ukázal, jak stěny sjednotit penetrací a z jakého důvodu ji vůbec použít, názorně předvedl natažení lepidla a vložení perlinky. Karel je hlava otevřená a za chvíli už se stěny pod jeho rukama začaly měnit a dostávat téměř finální podobu.
Finální podobu seznal i strop, zbavený prkenného obložení. Zde Tereza chtěla mít sádrokartonový podhled a Karel jí vyhověl. Vašek oběma aktérům rekonstrukce vysvětlil, k čemu je v sádrokartonových deskách na každé straně prolis a jak takovou desku ukotvit do stropu na kovový rastr z profilů. Velkou práci jim udělal elektrický "utahovák", který se od běžného aku šroubováku liší především utahovacím momentem a dorazem. Díky tomu tak nemají vruty šanci projet sádrokartonovou deskou skrz, ale zůstanou pěkně na správném místě.
Schody do nebe
Karel jako truhlář si troufl na výrobu atypických schodů do patra sám. Znamenalo to pro něho dlouhé vyměřování a vymýšlení, ale výsledný efekt Vaška dokonale uzemnil. Lomené schody, které pomohl Karlovi už jen zkompletovat, jsou usazeny na pevném trámu, a trám sám je zapuštěný do stěn a stropu. Na trám se pak zaklesly bočnice schodů s předpřipravenými výstupky, na něž se budou přišroubovávat jednotlivé stupně.
Celé schodiště byla v podstatě taková velká stavebnice. Sestavit jej pak již byla celkem hračka. Karel přiznal, že nejvíce práce mu zabralo takové schodiště vymyslet, namalovat a připravit.
Aby pak schody samotné příliš nečněly do prostoru obývacího pokoje, vymyslel k nim Karel dřevěnou zástěnu, do níž ještě vtipně schoval úložný prostor. Zástěna tak může fungovat jako velká vestavěná skříň. Tereza, která v poslední fázi rekonstrukce již věnovala více času svým dětem, a hotové schody pro ni byly také překvapením, byla z práce svého táty nadšená a ráda uznala, že měl otec pravdu a výsledek opravdu stojí za to.
Kolik se ušetřilo?
Vašek přišel na závěr se svou statistikou a čísly. Shrnul práce, které Karel v tandemu s Terezou zvládl, počínaje strháváním dřevěného stropu, vysekáváním drážek pro elektrikáře, následně vytvořili rastr, izolaci a celý strop zaklopili sádrokartonem. Zazdíval se také původní vchod do místnosti a tvořil se prostup stropem do patra.
Výpočty:
- sádrokartonářský materiál = 9 500 Kč
- materiál pro zednické práce = 14 000 Kč
- odměna pro elektrikáře + materiál = 18 000 Kč
- voda + kanalizace = 11 500 Kč
- topení = 26 000 Kč
Celkem: 118 000 Kč. Do celkového nákladu se nezapočítal materiál a práce Karla na výrobě schodiště. Jejich původní představa korigovala zhruba půl milionu, který by zaplatili firmě včetně zmíněného schodiště. Vašek naopak propočítal náklady na firmu bez schodiště, a ty by se vyšplhaly na cca 360 000 Kč.
Celková úspora tedy činila 242 000 Kč.
I zde je tedy opravdu víc než názorně vidět, jak obrovská úspora peněz může vzniknout, pokud se člověk nebude bát práce a dřiny a pustí se do rekonstrukce sám.
Zdroj informací: pořad Do montérek!
Publikováno: 20.6.2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová