reklama

Rekonstrukci domu zvládnou i ženské ruce

Dokážete si představit mladou ženu, která se v rozestavěném, respektive rekonstruovaném domě ohání sbíječkou a zednickou lžící? Paní Alenka je takovou odhodlanou ženou, která se snaží pro své dvě děti dodělat rozestavěný dům tak, aby se jim všem zde pohodlně a bezpečně žilo.

Rekonstrukce domu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Maminka Alenka a rekonstrukce jejího domu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Rekonstrukce domu, kterou musí zvládnout žena

Starý domek, ve kterém je všechno rozestavěné a ve fázi rekonstrukce, nebudí zrovna přívětivý dojem. Chtělo by to se pustit do práce. Jenže tu nejsou žádné šikovné chlapské ruce, které by tu rekonstrukci dotáhly do konce. Popravdě, nejsou tu ani ruce nešikovné. Je tu jen mladá maminka Alenka a její dvě malé děti.

Paní Alenka je malířka. Ráda by svým chlapcům dopřála spokojené a bezpečné bydlení. A protože najmout si firmu, která by rekonstrukci dokončila, je nad její finanční možnosti, bude se muset s celou operací poprat sama. Nenechte se ale mýlit, i když je paní Alenka subtilní postavy, umí za práci vzít a nebojí se žádné dřiny.

Seznámení s machrem Vaškem pro ni bylo jedno z nejlepších rozhodnutí. Díky němu zjistila, že nic není tak zlé, aby se to nemohlo obrátit k lepšímu, a že její sny se mohou stát skutečností. Alenka by ráda z malé zastaralé kuchyně měla velkou vzdušnou místnost, propojenou s obývacím pokojem a díky francouzskému oknu i se vstupem na zahradu. Kromě toho bude potřeba po celém domě rozvést novou elektroinstalaci, vodovodní potrubí, vyměnit podlahové krytiny a ze starého kazetového stropu vytvořit nový v moderním duchu.

Ven se musely vynosit všechny nepotřebné věci z domu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ven se musely vynosit všechny nepotřebné věci z domu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Začít se musí vždycky na začátku

A tím začátkem je rozpočet a finanční možnosti. Alena odhadovala, že firma by jí její sen splnila za přibližně 400 000 Kč. Vašek její štědrost zmírnil tím, že sám zhruba spočítal náklady na 300 000-320 000 Kč. Výsledná cena pak bude pochopitelně úplně jinde, a to díky tomu, že se Alena rozhodla obléci se do montérek a místo štětce vzít do ruky sbíječku a zednickou lžíci a pustit se do rekonstrukce pod Vaškovým vedením.

Jako první bylo potřeba odstranit staré podlahové krytiny. Prošlapané lino navíc skrývalo popraskanou betonovou podlahu, v níž se prostředkem táhla dlouhá spára. Tu bylo potřeba vysekat. Alena se nebojácně chopila sbíječky a práce šla pěkně od ruky. A protože, když se dílo daří, zjevil se rovnou i osvědčený elektrikář, pro něhož mladá maminka ručně vysekala drážky pro kabely a vykružovací hlavicí a vrtačkou připravila otvory pro zásuvky a vypínače.

Alenka po svém prvním úspěchu a pochvale od mužské části poradců zjistila, že jí rekonstrukce velmi baví a že je schopná zastat opravdu hodně práce za celou partu řemeslníků. 

Alenka se chopila nejprve sbíječky a potom vrtačky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Alenka se chopila nejprve sbíječky a potom vrtačky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

V dalším bodu přišly na řadu staré radiátory, které chtěla Alenka nahradit modernějším systémem vytápění. Vašek jí naučil řezat elektrickou pilkou na kov a milé radiátory se brzy odebraly do propadliště dějin, přesněji řečeno do kovošrotu. Vašek Alenu upozornil na dodržování bezpečnosti práce, aby se neporanila. Alenka by nejraději měla všechno hned, ale v takovém případě je zbrklost špatný rádce. Do takto složité rekonstrukce se musí jít s námořnickou rozvahou a dbát na vlastní bezpečí.

V hlavní roli sbíječka

Se sbíječkou se mladá žena skamarádila dokonale. Jakmile z bývalé kuchyně a obývacího pokoje zmizely všechny nepotřebné věci, naznačil Vašek na stěnách, kde se bude odbourávat příčka mezi oběma místnostmi. Svůj první průraz skrze stěnu zvládla Alena dokonale a sama přiznala, že jakmile jí někdo ukáže, jak se má s daným problémem naložit, je schopná jej realizovat.

Přípravu na novou elektroinstalaci Alenka zvládla úplně sama
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Přípravu na novou elektroinstalaci Alenka zvládla úplně sama (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Kromě ubourání příčky čekalo na Alenku překvapení i venku. V místě, kde bude vsazeno francouzské okno, bude potřeba zvenku rozebrat zámkovou dlažbu, která je pod okny, odkopat zeminu a upravit okolí do stejné výšky, jako je podlaha v domě. Jinak by nebylo možno francouzské okno vsadit a používat. Po práci se sbíječkou byla práce s krumpáčem jen příjemný relax. Navíc oba malí synové projevili touhu mamince pomoci a ve třech se práce dařila víc než dobře.

I před domem se musela plocha připravit na rekonstrukci
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
I před domem se musela plocha připravit na rekonstrukci (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vernisáž

Alena se společně se svou babičkou věnuje malování. Zatímco babička je typická krajinářka, Alenka se věnuje abstrakci a mystice. Vašek byl jako čestný host pozván na malou výstavu, kterou obě ženy pořádaly, a musel uznat, že Alenka je ženou mnoha oborů a umí vzít do ruky nejen zmíněnou sbíječku, ale i štětec. 

V domě se už schyluje k radikálnímu kroku, a tím je stržení větší části příčky mezi původní kuchyní a obývacím pokojem. Příčka se musí vyztužit ve stropní části traverzou. Tuto práci rozhodně žena zvládnout nemůže, proto Vašek oslovil dalšího z řemeslníků, který mu pomůže traverzu usadit do vybouraných "kapes" a zajistí ji lešením. Teprve až bude traverza bezpečně ukotvená, lešení se odstraní a práce budou moci pokračovat.

Do příčky se musela umístit traverza
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Do příčky se musela umístit traverza (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Alenka se mezitím mohla pustit do oškrábání zbývajících stěn. Dolů musely všechny vrstvy malby až k původní omítce. Očištěné stěny se následně napenetrují, natáhnou štukem a budou se moci ve finále vybílit, případně natřít nějakou z barev. Alenka opět mohla do práce zapojit i obě děti bez obav, že se poraní.

Při škrábání malby ze stěn pomohli i oba kluci
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Při škrábání malby ze stěn pomohli i oba kluci (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Zedník Alenka

Práce na ústřední místnosti se přesunuly do druhé poloviny, kdy bylo vše podstatné vybouráno, odklizeno, oškrábáno a demontováno. Ze dvou malých tmavých pokojů vznikla velká a prosvětlená místnost, a to i díky francouzskému oknu, které přivezla a namontovala odborná firma. 

Betonování Alenku bavilo
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Betonování Alenku bavilo (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Alenka se pod Vaškovou taktovkou chopila zednické lžíce. Nejprve vybetonovala vysekanou podlahu do roviny, následně zaházela maltou všechny vysekané drážky, ve kterých byla natažená nová elektroinstalace a rozvody vody a odpadů. Je pravda, že zednická lžíce byla pro Alenku trochu problém a trvalo hodnou chvíli, než objevila správnou a přijatelnou techniku nahazování malty. Ale nakonec se dílo podařilo a tak mohla pokračovat v práci.

Nahazování malty Alence nejprve vůbec nešlo
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nahazování malty Alence nejprve vůbec nešlo (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Čím déle ale Alena se lžící a maltou pracovala, tím lépe jí to šlo. Dokázala nakonec nejen vyspravit vysekané drážky a díry, ale i natáhnout stěny štukem. Hotové stěny pak vymalovala. Na podlahy položila nové linoleum. Strop, kde byla původní dřevěná kazetová obložka, nakonec pouze obrousila a natřela na bílo. Při představě, co všechno by jí mohlo pod dřevěnými kazetami čekat, raději upustila od původně zamýšlené demontáže. Ostatně strop byl v pořádku a nebylo potřeba nějaké velké a radikální změny.

Rekonstrukce Alenčina domku se nečekaně protáhla a zkomplikovala díky tomu, že nejprve onemocněla sama Alenka a hned potom zase pro změnu Vašek. Nicméně Alence byl v tu dobu k dispozici tatínek a pár nejbližších přátel, kteří také přiložili ruku k dílu a pomohli mladé mamince domek dokončit. 

Krásná a moderní kuchyň je plná světla
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Krásná a moderní kuchyň je plná světla (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vašek tedy mohl s uspokojením konstatovat, že dílo je hotovo. Výsledek je opravdu obdivuhodný. Strop je obroušený a natřený na bílo. Příčka mezi místnostmi probourána, čímž vznikl velký a světlý prostor. Stěny jsou nově vyštukovány a vymalovány. V kuchyni je nová kuchyňská linka a pěkná funkční krbová kamna. Na podlaze je nové linoleum. A francouzským oknem je možno vejít rovnou na zahradu. Všechno je tedy tak, jak si Alenka vysnila a postupně i sama postavila.

Rozpočet

  • Elektrikářské práce = 18 000 Kč
  • Instalatérské práce = 16 000 Kč
  • Topení + práce = 28 000 Kč
  • Nákup linolea, dlažby a obkladů = 21 000 Kč
  • Francouzské okno = 25 000 Kč
  • Zednický materiál = 25 000 Kč

Celkem na nákladech tedy Alenka zaplatila cca 130 000 Kč. Úspora oproti původně zamýšleným 320 000 Kč je tedy okolo 190 000 Kč

Kuchyň plynule přechází do obývacího pokoje
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kuchyň plynule přechází do obývacího pokoje (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Je opravdu s podivem, kolik peněz je člověk schopen ušetřit, pokud se nebojí práce a vrhne se do rekonstrukce sám. A pokud pak má k ruce takového rádce, jakým je Vašek Adamec, práce ho baví a naplňuje radostí a dalším odhodláním. Na příkladu Alenky je pak ještě krásně vidět, že ani žena nemusí čekat, až se jí nabídne k ruce parta svalovců, ale může se pustit do rekonstrukce svého domku sama.

Zdroj informací: pořad Do montérek!

Publikováno: 13.6.2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová