reklama

Kouzlo starého mlýna, rekonstrukce a kostlivci v podlaze

V Tupadlech stojí starý mlýn. To by nebylo nic zajímavého, pokud by se v tom mlýně neodehrávala rozsáhlá rekonstrukce, a kdyby s každým odhalením staré stavby nevyskakovaly z podlahy, stropů i stěn nepříjemnosti a závady. Jak provést takovou rekonstrukci?

Rekonstrukce starého mlýna
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Rekonstrukce starého mlýna byla opravdovou výzvou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jak rekonstruovat, když vám na hlavu padá strop?

V obci Tupadly na severu Čech stojí majestátní mlýn, který už opravdu ledacos pamatuje. A je to na něm i vidět, neboť zub času zahlodal více, než by si jeho současní majitelé Honza a Tereza se svými dvěma malými dětmi chtěli připustit. 

První pohled na starý mlýn ještě neodhaluje celou řadu problémů
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
První pohled na starý mlýn ještě neodhaluje celou řadu problémů (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Honza, ačkoliv se živí jako programátor, je muž devatera řemesel a na co sáhne, to se mu povede. Svědčí o tom i již zrekonstruovaný obývací pokoj, kde si Honza dokonce sám položil dřevěnou podlahu. Místnost působí harmonicky, vzdušně a útulně. Nyní se Honza chce pustit do další místnosti, ale má obavy, aby správně zvolil postup prací. Kromě toho si je vědom, že starý mlýn má své mouchy (co mouchy, to jsou přímo masařky) a že bližším ohledáním nemovitosti se začaly objevovat celé zástupy problémů a skrytých závad. Mlýn má prostě svoje léta a ta se na něm podepsala víc než značně. 

Honza se už může pochlubit úspěchem s rekonstrukcí v jiných místnostech domu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Honza se už může pochlubit úspěchem s rekonstrukcí v jiných místnostech domu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Naštěstí je tu machr Vašek, který jako nevyčerpatelná studnice nápadů a rad dokáže pomoci i tam, kde se situace jeví jako bezvýchodná. Vašek se seznámil nejen s oběma manželi a jejich dětmi, ale i s objektem. Stav mlýna ho příliš neuspokojil zejména, když si prohlédl půdu a sklepy. Kdyby se mezi nimi nenacházely již zrekonstruované a obyvatelné místnosti, měl by pocit, že se prochází zříceninou. Nicméně stav objektu není ještě natolik zoufalý, aby se nedal zachránit.

Propadlá podlaha na půdě byl další z problémů
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Propadlá podlaha na půdě byl další z problémů (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na opravdu rozlehlé půdě si Vašek všiml podpěrných trámů, které mají svá nejlepší léta už dávno za sebou a nejen, že se do nich dal zub času, ale také červotoč. Trámy drží pohromadě už jen silou vůle a díky tomu začíná docházet k postupnému prověšování stropů. Bude tedy potřeba nejprve samotné stropy zpevnit. Další obhlídka naznačila, že místnost, kterou hodlá Honza rekonstruovat, již má nově nataženou elektřinu a omítnuté stěny, ale povrchovou úpravu stěn bude potřeba opravit. 

Některé trámy už mají svá nejlepší léta za sebou
Některé trámy už mají svá nejlepší léta za sebou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Tento "prožraný" trám asi červotočům opravdu chutnal
Tento "prožraný" trám asi červotočům opravdu chutnal (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vašek po konzultaci s Honzou a Terezou připravil předběžný projekt se zaměřením právě na zpevnění stropu pomocí dlouhého trámu, který bude na jedné straně položen pod stropem na cihlový sloupek a na druhé straně se vytvoří falešná dveřní obložka opět z masivních trámů a tím se celý strop pozvedne a vyrovná. 

Jedná se o rekonstrukci poměrně náročnou a nákladnou, proto náklady, které by si napočítala firma, se při předběžném výpočtu vyšplhaly až na částku 150 000 Kč. 

Příprava

Základem bude vysekat do protilehlých stěn kapsy, do kterých se usadí masivní trám. Ten pak bude usazený na sloupku, který Honza vyzdí ze starých cihel. Sloupek se usadí do betonového základu. Na druhé straně se trám opře o trámovou vzpěru, která bude imitovat obložku dveří.

Vašek odhalil kromě jiného i provislý strop
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vašek odhalil kromě jiného i provislý strop (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Po anabázi s červotočivým trámem se už Vašek ani nedivil, když s Honzou odkryli část OSB deskami zaklopené podlahy a pod záklopem na ně vykoukla místo betonového podkladu vystýlka podlahy tvořená štěrkem, popelem a dalšími neidentifikovatelnými předměty. Kontrolní sondáž pak navíc potvrdila, že zamýšlený sloupek nebude navazovat na nosnou stěnu ve sklepě, což představuje další problém. Pokud nebude mít cihlový sloupek pevný základ, zřítí se.

Pod podlahou čekalo na Honzu nepříjemné překvapení v podobě zásypu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pod podlahou čekalo na Honzu nepříjemné překvapení v podobě zásypu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Honza tedy musel nejen vyčistit všechen nános pod podlahou, ale s vyzdíváním začít ve sklepě. Tady si naštěstí mohl ušetřit práci, námahu i peníze tím, že místo původně zamýšleného železobetonového pilíře postavil z tzv. ztraceného bednění (betonové tvarovky) sloupek. Tvarovky navíc mohl kotoučovou pilou a diamantovým kotoučem rozpůlit. Tvarovky potom naskládal na sebe do výšky, vyplnil betonovou směsí a vyztužil armaturou. V budoucnu si pak může pilíř nahodit, ale protože se nejedná o pohledovou součást, není to nezbytně nutné.

Betonové tvarovky Honza napůlil a postavil z nich podpůrný pilíř
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Betonové tvarovky Honza napůlil a postavil z nich podpůrný pilíř (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

V podlaze se potom musela prorazit díra a Honza mohl pokračovat s vyzdíváním cihlami v patře. Když už došlo k vyzdívání, Honza s Terezou chtěli mít v pokoji krbová kamna, na která už Honza dokonce připravil komínovou vložku. Původně zamýšlený nápad vyložit stávající podlahu z OSB desek cihlami a na ně postavit kamna vzal zasvé právě při prohlídce podlahy. OSB desky se musely v místě, kde bude cihlová podlahová vyzdívka odstranit a opět bylo potřeba vyčistit zásyp pod deskami. Teprve potom mohl Honza nanést maltu a začít do ní usazovat cihly. 

Velkou výhodou je, že Honza má téměř neomezený přísun cihel. K mlýnu přináleží i další hospodářská stavení, momentálně ve stavu totálního rozkladu. Tereza i děti tak mohou popadané cihly z příček a zřícených pater pohodlně odebírat, čistit a dodávat Honzovi. 

Trám jako Brno

Jakmile byl cihlový sloupek postavený a řádně zavadlý, mohlo se přistoupit k vynesení trámu pod strop. Kde ale vzít trám, který má na délku přes 5 m? Tereza i Honza mají velké štěstí, neboť jejich sousedem je umělecký truhlář a výběr dřeva v jeho dílně je dokonalý. Našel se tu nejen 5m trám, ale i tři další, které se po opracování vztyčí nade dveřmi. Honza pod vedením uměleckého truhláře Oldy trámy ohobloval, přebrousil a načepoval. Vašek musel uznat, že Honza je opravdu šikovný a umí vzít za práci. 

Trámy Honza získal od souseda uměleckého truhláře
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Trámy Honza získal od souseda uměleckého truhláře (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Aby bylo možno trám ke stropu zvednout, postavil Honza v místnosti lešení. Trámy, které budou tvořit falešnou obložku u dveří, se připevní ke stěně chemickou kotvou a závitovou tyčí. Aby se zamaskoval konec závitové tyče s matkou, vyfrézuje Honza do trámu zádlab a po utažení matek se vše zamaskuje dřevěnou kulatou zátkou. 

Z trámů vytvořená falešná obložka bude sloužit jako podpěra pro stropní trám
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Z trámů vytvořená falešná obložka bude sloužit jako podpěra pro stropní trám (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Při výstavbě trámové obložky i usazování příčného trámu ke stropu si jak Honza, tak i Vašek znovu připomněli, že pracují podle metod dávných stavitelů a tesařů a že například čepové spoje jsou pevnější než moderní spoje pomocí kovových svorek a chemických lepidel.

Podhled

Trám místnost rozdělil do dvou polovin. Honza nyní bude muset nainstalovat stropní podhled, ale ne jeden nýbrž dva, a to právě kvůli usazenému trámu. Instalace podhledu z UD a CD profilů a sádrokartonu je jedna velká stavebnice, která se ale dělá pod stropem. Dalším problémem je prohnutý strop, od něhož se nedá měřit dokonalá rovina. V tom Honzovi pomůže laserové měřidlo, které mu Vašek zapůjčil. Jakmile Honza usadil rastr po celém obvodu stropu, mohl ho pak jednoduše zaklopit sádrokartonovými deskami, vyspárovat a přebrousit.

Pod stropem vyrostl rastr pro sádrokartonový podhled
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pod stropem vyrostl rastr pro sádrokartonový podhled (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Podlaha 

Víte, jak se utahuje podlaha? To vezmete dva klíny, zarazíte kramli do podlahy, a pak do toho ze dvou stran pereš... Že vůbec netušíte, o čem je řeč? Honza už jednu dřevěnou podlahu postavil a také ji utahoval. Vaškovy rady mu ale přišly vhod, ušetřil si další námahu a čas při složitém způsobu, který zvolil. Musel také myslet na dilatační spáru. V podstatě se nová dřevěná podlaha usazuje na nové dřevěné rošty, kdy se vysekává podlaha a staví se další rastr.

Vašek Honzovi ukázal, jak se jednodušeji upevní k podlaze krajní palubka a pak se po vyměření skládají další palubky vedle sebe a zároveň se utahují do podlahy. Palubky je potřeba upevnit do podlahy pomocí tupých hřebíků. Hřebíky se ztupí proto, aby jejich špička nerozštípla drážku v palubce. Tímto způsobem je potřeba připevňovat palubky hřebíky, ne vruty. Vruty by palubky zbytečně přitáhly k podlaze a péro v palubkách by popraskalo. 

Tentokrát pomáhala celá rodina včetně obou dětí
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Tentokrát pomáhala celá rodina včetně obou dětí (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jdeme do finále

Honza s pomocí své ženy Terezy udělal veškerou rekonstrukci úplně sám. Výjimečně nebylo potřeba oslovit další odborníky jako třeba elektrikáře nebo instalatéra. Výsledkem je proměna, která Vaškovi vyrazila dech. Z nevzhledné místnosti s provislým stropem, podlahou zakrytou OSB deskami a špatně nataženou omítkou na stěnách našel krásný světlý pokoj s novou dřevěnou podlahou, která volně přechází v podlahu vyloženou cihlami. Strop je vylepšen sádrokartonovým podhledem a opticky rozdělen trámem. V místnosti jsou také postavená krbová kamna. Vše dýchá čistotou, novotou, rustikálním stylem a úpravností.

Výsledek Vaška upřímně překvapil
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Výsledek Vaška upřímně překvapil (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vašek pak mohl přednést i závěrečné výpočty, které Honzovi i Tereze udělaly obrovskou radost.

Honza sám původně propočítal rekonstrukci na cca 80 000 Kč. Vaškovy propočty vzhledem k odhaleným problémům se pak vyšplhaly až na 150 000 - 170 000 Kč. A jak to bylo doopravdy?

  • Stavební materiál - 16 000 Kč
  • Dřevěná podlaha + trámy - 27 000 Kč

Celkem - 43 000 Kč. Úspora oproti firmě je 127 000 Kč.

Honza přiznal, že když si spočítá, kolik peněz v minulosti zaplatili nejrůznějším firmám, které mnohdy víc práce zkazily, než kvalitně odvedly, dokázal by on sám za tu sumu rekonstruovat celý dům od sklepů až po špičku střechy. Do budoucna se už rozhodně nebude bát dalších místností, které volají po rekonstrukci, a doufá, že postupně zrekonstruují celý mlýn.

Zdroj informací: pořad Do montérek

Publikováno: 6.6.2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová