reklama

Proč tepelné čerpadlo kombinovat s fotovoltaikou?

Využíváte tepelné čerpadlo nebo plánujete jeho pořízení? Zvažte kombinaci čerpadla s fotovoltaickou elektrárnou. Spojení obou systémů vám přinese ještě větší úspory a vyšší míru energetické soběstačnosti. Podívejte se na modelový případ manželského páru, který již má tepelné čerpadlo a chce nainstalovat fotovoltaiku u svého dvoupatrového domu v Plzni.

Kombinace tepelného čerpadla a fotovoltaické elektrárny vám může ušetřit výraznou část nákladů (Zdroj: Schlieger, s.r.o.)

Přebytky z fotovoltaiky se podílí na provozu čerpadla

Potýkáte se s vysokými účty za elektřinu? Zdražení již dohnalo většinu domácností. Kombinace tepelného čerpadla a fotovoltaické elektrárny vám může ušetřit výraznou část nákladů za energie. Přebytky, které fotovoltaika vyprodukuje, jsou využívány k provozu tepelného čerpadla. Solární energie vám tedy významnou měrou přispěje i k vytápění domu a ohřevu vody.

Výši úspor ovlivňuje celá řada faktorů, především původní způsob vytápění. Pokud zařízení instalujete do domácnosti, kde se spoléhalo na kondenzační plynový kotel, snížíte náklady za energie zhruba o 30 % ročně. U tradičních plynových kotlů je úspora ještě vyšší, okolo 50 % původních nákladů. Nejvíce ušetříte, jestliže jste k vytápění využívali elektrokotel – platby za elektřinu vám mohou klesnout až o 80 %.

Starší pár hledá vhodné řešení pro rodinný dům

Podívejme se na konkrétní modelový případ manželského páru žijícího v dvoupatrovém domě v Plzni. Rodinný dům byl navržen jako 5+kk s celkovou plochou 230 m2. Manželé si před nedávnem pořídili tepelné čerpadlo Premium X 21 s akumulační nádrží o objemu 500 litrů s využitím kotlikové dotace. Nyní zvažují, zda čerpadlo kombinovat s fotovoltaikou.

V domě žijí manželé sami. Oba před nedávnem odešli do důchodu, takže počítají s energetickou vytížeností objektu i ve všední dny. Vytápění zajišťuje tepelné čerpadlo. V obou patrech jsou litinové radiátory, v garáži elektrický přímotop. Celková potřeba energie činí 16 064 kWh/rok – 12 178 kWh připadne na vytápění a ohřev vody, 3 886 kWh ukrojí spotřebiče.

Fotovoltaické panely na domě vyprodukují zhruba 8,5 mWh elektrické energie ročně
Fotovoltaické panely na domě vyprodukují zhruba 8,5 mWh elektrické energie ročně (Zdroj: Schlieger, s.r.o.)

S financováním pomohou dotace

Na střechu domu se vejde 15 panelů s výkonem 550 Wp. Celkový výkon elektrárny by tedy odpovídal 8,25 kWp. Pořizovací cena sestavy včetně zpracování projektové dokumentace, administrace, instalace a revize byla vyčíslena na 240 tisíc Kč. Po odečtení státní dotace (122 500 Kč z programu Nová zelená úsporám) fotovoltaika vychází na 117 500 Kč. Pokud se rozhodněte pro pořizení obou systémů součásně, stát vás dodatečně odmění bonusem 40 tisíc Kč za efektivní využití. 

Fotovoltaické panely na domě vyprodukují zhruba 8,5 mWh elektrické energie ročně. Průměrně manželé platí 5,6 Kč/kWh – díky tepelnému čerpadlu mohou využívat výhodnou sazbu D57d, která umožňuje čerpat elektřinu 20 hodin denně v nízkém tarifu. Fotovoltaika tak v praxi přinese roční úsporu 47 600 Kč. Dosud pár za elektřinu platil 90 160 Kč za rok.

Kombinace obou systémů se vyplácí

Investice do fotovoltaické elektrárny se vrátí za méně než 3 a půl roku. Životnost fotovoltaiky je mnohonásobně delší. Schlieger poskytuje garanci 30 let na 80 % výkonu panelů a 10 let na střídač s možností prodloužení záruky až na 20 let. Jedinou nevýhodu představují vysoké vstupní náklady. Dotace je totiž vyplacena až po ukončení díla. 

Narůstající ceny elektřiny zdražují provoz tepelného čerpadla. Kombinace s fotovoltaikou tento problém elegantně vyřeší. Vyprodukované přebytky náklady na provoz čerpadla výrazně sníží. Manželský pár si díky tomu zajistí vyšší míru energetické soběstačnosti.

Zdroj informací: Schlieger, s.r.o.

Publikováno: 18.5.2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce