reklama

Připravte svá okna na letní horka

Abyste nostalgicky nevzpomínali na zimní chlad, až udeří vlna letních veder, připravte se na tropické počasí už teď. Velkou pomocí proti horku i slunečním paprskům může být vhodné stínění. Pozor bychom měli dát jak na výběr vhodného typu, tak i na jeho montáž.

Stínění oken
i (Zdroj: Vekra)
Vaše okna si zaslouží letní stínění před horkem (Zdroj: Vekra)

Interiérové stínění

Nejrychlejší cestou, jak zamezit slunečním paprskům a horku, aby se dostaly do interiéru, je vnitřní stínění. Je ale třeba počítat s tím, že v porovnání s vnější stínicí technikou má ta vnitřní slabší stínicí a izolační efekt.

„Nejběžnějším typem jsou horizontální žaluzie, u nichž můžeme díky nastavitelným lamelám regulovat průchod světla do místnosti. Dalšími možnostmi jsou vnitřní rolety, japonské stěny nebo žaluzie typu plisé a duette. Poslední jmenovaný druh poskytuje v kategorii vnitřního stínění nejlepší izolaci. Skládá se z dvojitého plisé uprostřed s dutinou. Tento typ je i velmi variabilní, jelikož se dá stahovat horní i dolní profil,“ říká David Šejvl, manažer divize stínění značky VEKRA, největšího českého výrobce oken.

Na výběr je navíc široká škála barev i designů, takže stínění můžete povýšit na stylový interiérový doplněk. Instalaci je ale lepší nechat na profesionální firmě, protože neodbornou montáží by se mohla okna poškodit.

Stínění typu plisé umožňuje zastínit i velmi atypická okna a používá se všude tam, kde by jiné typy stínění nešlo nainstalovat
i (Zdroj: Vekra)
Stínění typu plisé umožňuje zastínit i velmi atypická okna a používá se všude tam, kde by jiné typy stínění nešlo nainstalovat (Zdroj: Vekra)

Exteriérové stínění

Vnější rolety či žaluzie představují praktický způsob, jak interiér chránit nejen před sluncem, ale také jak izolovat horký vzduch zvenčí. „Venkovní stínění zachytí teplé sluneční paprsky ještě před oknem a nedovolí jim proniknout do interiéru. Pomůže tak doma udržet příjemnou teplotu po celý den. Kromě toho chrání před nežádoucími pohledy zvenčí a v zimě také před mrazem. Navíc se může stát i designovým fasádním prvkem a jeho barvu lze samozřejmě sladit s okny,“ vysvětluje David Šejvl z VEKRY.

Ideální je pořídit si vnější stínění zároveň s novými okny, protože se vše zvládne tak říkajíc při jedné práci, ale venkovní žaluzie nebo rolety můžete mít samozřejmě i dodatečně. Ovládání se pak většinou řeší dnes již elektromotorem buď pomocí vypínače na zdi, nebo dálkovým ovládáním. Jaké jsou nejčastější druhy?

Venkovní stínění zachytí teplé sluneční paprsky ještě před oknem a nedovolí jim proniknout do interiéru
i (Zdroj: VEKRA)
Venkovní stínění zachytí teplé sluneční paprsky ještě před oknem a nedovolí jim proniknout do interiéru (Zdroj: VEKRA)

Venkovní žaluzie

Nejběžnějším typem exteriérového stínění jsou venkovní žaluzie, které mají podobně jako ty vnitřní polohovatelné lamely, takže s nimi můžete pohodlně usměrňovat světlo proudící zvenčí. Lamely jsou navíc opatřeny gumovou páskou, která snižuje případný hluk ve větru. „Speciálním podtypem jsou žaluzie VEKRA KOMFORT, které se upevňují na okenní rám. Nezasahují tak do stěny kolem okna a nedojde tedy ani k narušení fasády. Montáž je díky tomu rychlá a nevyžaduje žádné nákladné stavební úpravy.

Speciálním podtypem jsou žaluzie VEKRA KOMFORT, které se upevňují na okenní rám
i (Zdroj: Vekra)
Speciálním podtypem jsou žaluzie VEKRA KOMFORT, které se upevňují na okenní rám (Zdroj: Vekra)

Venkovní rolety

Venkovní rolety interiér zcela zastíní, ochrání ho před horkem i mrazem a navíc výrazně pomáhají tlumit venkovní hluk. Jejich přidanou hodnotou je navíc to, že v zavřeném stavu jsou překážkou pro případné zloděje a poskytují tak navíc i zvýšenou ochranu majetku.

Venkovní rolety interiér zcela zastíní
i (Zdroj: Vekra)
Venkovní rolety interiér zcela zastíní (Zdroj: Vekra)

Screenové clony

Méně známou a také designovou variantou pro ochranu před slunečními paprsky jsou screenové rolety. „Pro jejich výrobu se používá technická tkanina, která je vysoce odolná proti povětrnostním vlivům. Screenové rolety jsou ideální zejména pro denní zastínění, protože i když jsou stažené, je výborně vidět ven, ale dovnitř nepropustí přímé slunce ani teplo,“ říká David Šejvl z VEKRY. Díky těmto vlastnostem mohou plnit i funkci také sítě proti hmyzu. Vzhledem ke svým rozměrovým možnostem jsou navíc vhodné i pro velkoformátová okna.

Méně známou a také designovou variantou pro ochranu před slunečními paprsky jsou screenové rolety
i (Zdroj: Vekra)
Méně známou a také designovou variantou pro ochranu před slunečními paprsky jsou screenové rolety (Zdroj: Vekra)

Markýza

Markýza je vhodné řešení, jak vytvořit na terase příjemný stín a současně zabránit slunečním paprskům, aby ohřívaly interiér domu. Díky speciální impregnované látce zvládne i lehčí přeháňku, ale při prudkém dešti je třeba ji zatáhnout.

Markýza je vhodné řešení, jak vytvořit na terase příjemný stín
i (Zdroj: Vekra)
Markýza je vhodné řešení, jak vytvořit na terase příjemný stín (Zdroj: Vekra)

Zdroj informací: Vekra

Publikováno: 13.5.2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce