reklama

V listárně přinášíme opět odpovědi na otázky čtenářů nejen z oboru stavebnictví 

V pravidelné rubrice Listárny se čtenáři dotazují stavbyvedoucího Josefa Beneše, majitele stavební firmy, tvůrce digitálního stavebního deníku a stavebního dozoru z pořadu Fachmani, na nejrůznější témata. Nejvíce dotazů, zejména v jarním období, se týká oboru stavebnictví.

Zásadní rekonstrukce chat a chalup má svá pravidla, často je nutné žádat o povolení
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zásadní rekonstrukce chat a chalup má svá pravidla, často je nutné žádat o povolení (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

První dotaz zaslala paní Jana Hlavatá z Přelouče, která se ptá na rekonstrukci domku. Chystáme se snižovat stropy sádrokartonem, stávající strop je klasicky podbitý prkny, rákosem a omítkou. Měli bychom při snižování stropů omítku oklepat a vyčistit na prkna, anebo můžeme nechat tak, jak to je? A na co si ještě dát pozor?

Omítka má svůj důvod, je tam hlavně kvůli požární ochraně a měla by tam tedy zůstat. To proto, aby měl člověk čas utéct. Dřevo totiž v případě požáru samozřejmě odpadne rychleji. Vím, že lidé starou omítku většinou odstraňují kvůli tomu, že je zašlá a nevzhledná. Doporučuji ji tam ale nechat. Další věc, na kterou si je třeba dát pozor, pokud budete montovat sádrokartonový rošt, najděte si ve stropě nosné trámy a delší šrouby.

Stává se, že lidé často ukotví sádrokartonovou konstrukci jen do prken, která slouží jako podbití, a ta mají někdy tendenci se uvolňovat a propadnout. Doporučuji tedy kotvit delšími šrouby a najít si nosné trámy. V neposlední řadě bych doporučil, pokud nechcete zateplovat stropy, a jenom je snižujete, použít na sádrokarton alespoň 2-3 cm silnou vatu.

Při snižování stropů dbejte na správné ukotvení sádrokartonu delšími šrouby a do nosných trámů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při snižování stropů dbejte na správné ukotvení sádrokartonu delšími šrouby a do nosných trámů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Druhý dotaz je od Aleny Bednářové z Přerova. Prosí o radu ohledně zabezpečení chalupy. Máme chalupu, na kterou jezdíme zhruba jedenkrát do měsíce, je tedy často opuštěná. Máte nějaké doporučení na její zabezpečení?

Dnes už je standardní používat alarm a kameru, aby do objektu nevnikl zloděj. Pokud se tak stane, dostanete upozornění v mobilu a uvidíte ho na kameře. Určitě bych doporučil i nějaký senzor, možnosti jsou dnes různé. Jedná se o malou krabičku, kterou můžete umístit například pod umyvadlo. V případě, že se něco přihodí, hned víte, že nastal problém.

Stává se, že na chalupě může zamrznout voda nebo kvůli velkému tlaku prasknout přívod vody nebo přetéct záchod. Čidla je možné umístit i na elektřinu, plyn, prostě na cokoli, o čem chcete mít přehled. Dokáží opravdu předejít velkým škodám a není to drahá záležitost, stojí 500-1 500 Kč.

Zabezpečení chalupy kamerou, alarmem a senzory - s možností sledování na tabletu, v počítači nebo mobilu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zabezpečení chalupy kamerou, alarmem a senzory - s možností sledování na tabletu, v počítači nebo mobilu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Třetí otázka je od Jaroslava Třísky z Prahy. Plánujeme si dát na chalupu nádrž na dešťovou vodu a chtěli bychom ji zakopat. Je potřeba nějaké povolení a je možnost získat v případě chalupy dotaci?

Možnost dotace v tomto případě určitě je, musíte ale splňovat určité podmínky. Bude nutné zajít za projektantem, který vám udělá jednoduchý projekt a současně vám poradí, jak žádost o dotaci podat, abyste splnili všechny podmínky. Legislativně platí, že do hloubky 3 m nemusíte žádat o stavební povolení. Výrobci dělají zpravidla tyto nádrže do 3 m, aby nebylo nutné vyřizovat povolení. Pokud přesáhnete 3 m, stačí dát pouze ohlášku na stavební úřad.  

Nádrže na dešťovku zakopané v zemi
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nádrže na dešťovku zakopané v zemi (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Máte-li dotazy týkající se stavby či rekonstrukce domu, chalupy, chaty nebo potřebujete poradit, jak postupovat při práci, jaký materiál zvolit, na koho se obrátit v případě vyřízení povolení ke stavbě či rekonstrukci, neváhejte oslovit naše odborníky nebo příslušné úřady. 

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Podívejte se, jak správně míchat lepidlo a stěrku vrtačkou:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 27.4.2022, Autor: Běla Nedorostová, Profil autora: Běla Nedorostová