reklama

Vinylovou podlahu položíte pohodlně i sami

Podlahová krytina z vinylu má všechny vizuální vlastnosti masivní dřevěné podlahy, ovšem stojí pouze zlomek ceny. Kromě věrohodné napodobeniny dřeva nabízí i jiné dekory, jako beton či kamenná dlažba. Ušetřit lze také na samotné pokládce.

Instalaci vinylové podlahy zvládnete sami (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)

Výhody vinylové podlahové krytiny

Vinylová podlaha je známá svou všestranností a odolností. Je příjemná na dotek bosou nohou a snadno se udržuje. Kromě odolnosti vůči vlhkosti je vinyl rovněž odolný vůči skvrnám a dokáže tlumit hluk, díky čemu je preferovanou podlahovou krytinou pro rodiny s dětmi a domácími mazlíčky. Navíc se snadno pokládá.

Systém „klik“ zaručuje spolehlivou a rychlou instalaci. Krytina se klade na pevný a rovný povrch z betonu. Jednoduše se pokládá i přímo na již existující keramickou dlažbu nebo původní vinylovou podlahu. Ovšem vždy za předpokladu, že současný podklad je plně funkční.

Na úpravu vinylových lamel budete potřebovat parotěsnou fólii a kročejovou izolaci
Na úpravu vinylových lamel budete potřebovat parotěsnou fólii a kročejovou izolaci (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)
Krytina se klade na pevný a rovný povrch z betonu
Krytina se klade na pevný a rovný povrch z betonu (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)

Jaké nástroje a materiál potřebujete

Pokládka vinylové podlahy si vyžaduje běžné nářadí. Na řezání vinylových lamel si vystačíte s nožem, na menší kousky jsou vhodné kleště, kterými lze nařezaný kus lépe odlomit. Na vyřezání otvorů do lamel, například pro trubky od topení, vám bude stačit sada vykružovacích pil.

Pokládka vinylové podlahy si vyžaduje běžné nářadí
Pokládka vinylové podlahy si vyžaduje běžné nářadí (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)

Na úpravu vinylových lamel budete dále potřebovat parotěsnou fólii, kročejovou izolaci, zarážecí klíny, ukončovací lišty, lepidlo a silikón. Všechen materiál by před instalací měl být připraven v dané místnosti. Materiál musí být 48 hodin uskladněný v prostorech, kde se bude pokládat. Přizpůsobí se tak podmínkám místnosti, ve které nesmí být vlhkost vzduchu nižší než 40 % a vyšší než 70 %. Před samotným kladením nezapomeňte materiál zkontrolovat.

Systém „klik“ zaručuje spolehlivou a rychlou instalaci
Systém „klik“ zaručuje spolehlivou a rychlou instalaci (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)
Vyvarujte se pokládání podlahy v jednom „kuse“, například přes dvě místnosti
Vyvarujte se pokládání podlahy v jednom „kuse“, například přes dvě místnosti (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)

Kolik materiálu nakoupit?

Před montáží změřte velkost místnosti, abyste zjistili, kolik vinylových desek potřebujete. Snažte se, aby měření byla co nejpřesnější. Podlahy nakupte přibližně o 10 až 20 % více, než si myslíte, že budete potřebovat. Zajistíte si tak dostatek desek na podlahu v celé místnosti, jakožto i přídavné desky na řezání nebo příští výměny.

Vinylová podlaha je známá svou všestranností a odolností
Vinylová podlaha je známá svou všestranností a odolností (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)

Pokládka krok za krokem

Pokud již máte všechen materiál a nářadí připravené, nastal čas na samotnou pokládku podlahové krytiny. Existuje několik způsobů instalace vinylové podlahy: suché lepení, vlhké lepení, plovoucí nebo volná pokládka. Plovoucí pokládka je nejoblíbenější a provádí se pomocí klik systému. Připravili jsme jednoduchý návod plovoucí montáže.

Plovoucí pokládka je nejoblíbenější a provádí se pomocí klik systému
Plovoucí pokládka je nejoblíbenější a provádí se pomocí klik systému (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)
Existuje několik způsobů instalace vinylové podlahy
Existuje několik způsobů instalace vinylové podlahy (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)
  • Příprava povrchu – podklad je nutné dokonale vyčistit. Na vyrovnání nerovností lze použít také silnější kročejovou izolaci.
  • Na čistý a rovný podklad položte parotěsnou fólii tak, aby jednotlivé kusy přes sebe přesahovaly o 20 cm. U zdi materiál vytáhněte do výšky 2 cm. Kusy k sobě přilepte lepicí páskou. Na parotěsnou fólii následně položte kročejovou izolaci, jež slouží jako zvuková izolace. Pokud je kročejová izolace součástí vinylových lamel, tento krok vynechte.
  • Položte první řadu lamel. Mezi stěnou a lamelami nechte mezeru 10 mm, kterou zafixujete zarážecími klínky. Poslední lamelu u zdi odměřte a seřízněte. Zbývajícím kusem začněte nový řádek.
  • Druhou řadu lamel začněte pokládat tak, aby přesah jednotlivých dílů podlahy nebyl menší než 20 cm.
  • Když je dlažba položená, naměřte ukončovací lišty a jejich konce seřízněte v úhlu 45 stupňů. Naneste lepidlo a přilepte lišty na stěnu.
  • Mezery u dveří vyplňte silikonem a zahlaďte gumovou stěrkou.
Před instalací je podklad nutné dokonale vyčistit
Před instalací je podklad nutné dokonale vyčistit (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)
Podlahová krytina z vinylu má všechny vizuální vlastnosti masivní dřevěné podlahy
Podlahová krytina z vinylu má všechny vizuální vlastnosti masivní dřevěné podlahy (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)

Rada pro velké plochy:

Na každých osmi metrech udělejte dilatační spáru kvůli možným změnám způsobeným teplotou nebo vnějšími silami. Vyvarujte se pokládání podlahy v jednom „kuse“, například přes dvě místnosti. U každých dveří by měla podlaha končit, a za nimi zase začínat.

Kromě věrohodné napodobeniny dřeva nabízí i jiné dekory, jako beton či kamenná dlažba
Kromě věrohodné napodobeniny dřeva nabízí i jiné dekory, jako beton či kamenná dlažba (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)
Na každých osmi metrech udělejte dilatační spáru
Na každých osmi metrech udělejte dilatační spáru (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)

Zdroj informací: www.hornbach.cz

Publikováno: 19.4.2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce