reklama

Stavíte, rekonstruujete nebo plánujete úpravu domu či chaty? Stavbyvedoucí Josef Beneš vám poradí

Na nejrůznější dotazy od pisatelů odpovídá v pravidelné rubrice Listárny stavbyvedoucí z Fachmanů, Josef Beneš. Pokud stavíte, upravujete nebo rekonstruujete dům, chatu či chalupu, a nevíte si rady, zeptejte se Josefa Beneše, který vám poradí.

Josef Beneš odpovídá na vaše dotazy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Josef Beneš odpovídá na vaše dotazy (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dotaz paní Ludmily se týká stavby na jejím pozemku i sousedských vztahů. Paní Ludmila si vyřídila projekt na rekonstrukci starší stavby, využívané jako chata, přes takzvaný pasport (to je zakreslená stavba v dokumentaci tak, jak nyní vypadá). „Nechala jsem si vyměřit hranici pozemku se sousedem. Geodet vyměřil hranici pozemku i místo pro rekonstrukci, asi 0 ,5 m od mojí stavby, kde má soused postavený přístřešek, opřený o moji stavbu. Informovala jsem tedy souseda, že chci stavbu zateplit, aby si přístřešek odstranil. Odpověděl mi, že ho odstraní až budu mít stavební povolení." A tak se paní Ludmila ptá, jak by měla v této věci postupovat?

Odpovídá Josef Beneš: „Paní Ludmila by si měla zjistit všechny potřebné informace. Nevím, jestli tento objekt kupovala nově nebo ho má dlouhodobě. Každopádně, soused potřebuje souhlas s užíváním stavby na jejím pozemku. Pokud ho nemá, tak by měla být podána žádost na stavební úřad k odstranění stavby. Stavební úřad samozřejmě odstranění stavby nařídí. Ať se ale paní určitě podívá nejdřív do archivu, jestli soused nemá souhlas k užívání od předchozího majitele."

Další dotaz pana Radka Kamenického z Brna, se týká hydroizolace. Pan Radek se pustil do stavby chaty a zajímá ho, jak správně odizolovat podlahu: „Vybetonovali jsme základovou desku pod chatu a teď chceme pokračovat s hrubou stavbou. Řešili jsme, jakou dát na desku hydroizolaci a nakonec dali přednost PVC folii před asfaltovým pásem. Je zde něco, na co bychom si měli dát pozor?"  

PVC folie je podle mě super volba," říká Josef Beneš a pokračuje: „Je opravdu moderní a vydrží dlouho, ale za určitých podmínek, protože tyto folie nesmí přijít do styku s ropnými látkami. Pokud je ale na podlaze a chcete ji ještě zateplit, a pokládáte polystyren přímo na folii, do tří let začne folie reagovat s polystyrenem, ztvrdne a rozpadne se. Nehledě na to, se polystyren trochu propadne, a samozřejmě klesnou i betonové podlahy nad tím. To samé platí u polyuretanové pěny. Při foukání dveří a oken, by také neměla přijít do styku s touto folií, jinak degraduje. Samozřejmě, folie by měla být těsná, dobře zavařená, což lze zkontrolovat speciální jehlou. Jinak je tato folie dobrou volbou."

Jak vybrat tu vhodnou hydroizolaci?
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak vybrat tu vhodnou hydroizolaci? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Paní Jarka Svobodová z Malé Úpy si s rodinou pronajala zahradu, kde by si rádi vybudovali bazén. V nájemní smlouvě ale není ohledně staveb nic uvedeno. Jaké má paní Jarka možnosti?

„Pokud to neurčuje nájemní smlouva, je nutné oslovit majitele pozemku, který vám musí dát souhlas," uvádí Josef Beneš. „Pokud se jedná o stavbu, v tomto případě o bazén, který chcete zakopat, zabudovat a zůstane na místě, je nutné požádat majitele pozemku o souhlas. A pak samozřejmě dodržet i odstupnou vzdálenost od sousedů, což jsou dva metry, a stavbu – tedy bazén, postavit na ploše do pětadvaceti metrů čtverečních. Bez souhlasu to určitě nepůjde," uzavírá Josef Beneš.

Poslední dotaz je od manželů Stránských z Lanškrouna: „V únoru jsme zahájili rekonstrukci chalupy s tím, že jsme ji chtěli pronájímat. V březnu se ale objevila corona krize a  nevíme, jestli je rozumné rekonstrukci dokončit. Máme počkat, sníží se cena řemesel?"

„Myslím si, z toho, co pozoruji, že cena řemesel určitě dolů nepůjde. Stavby běží dál, vláda bude samozřejmě investovat do infrastruktury, do dálnic, nemocnic, stavby dál poběží. Navíc, plno řemeslníků u nás, bylo z Ukrajiny, a ti se vrátili zpět domů prvními autobusy, a jen tak nevrátí. Takže to, co platilo před krizí, kdy byl nedostatek řemeslníků, bude myslím ještě horší, a ceny možná naopak ještě porostou," říká Josef Beneš.

Je ten správný čas pro rekonstrukci?
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Je ten správný čas pro rekonstrukci? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Josef Beneš dále pokračuje: „Navíc, celosvětově stojí výroba materiálu, takže může v dohledné době problém sehnat kvalitní materiál. Jinak, rekonstrukci chaty, chalupy určitě neoddalujte. Nikdo neví, kam a jak se budeme pohybovat a cestovat, Češi určitě nebudou riskovat cesty do zahraničí. Už teď jsou u nás chaty a chalupy, které dříve fungovaly, na léto většinou obsazené. Takže je to určitě dobrá investice, pronajímat chatu nebo chalupu. Pokud ji máte, opravte ji, určitě na tom vyděláte."

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Plánujete nový  plot? Naplánujte ho:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 14.3.2022, Autor: Běla Nedorostová, Profil autora: Běla Nedorostová