reklama

Domácí sauny zažívají boom. Vždy je třeba myslet na jejich izolaci

Pobyt v sauně zmírňuje stres a posiluje náš imunitní systém. Není proto divu, že se s příchodem koronavirové pandemie a opatřeními s ní spojenými rozmohla výstavba domácích saun. Pokud jste se také rozhodli zřídit si doma vlastní wellness, myslete na to, že kromě dřevěného obkladu, parozábrany či vytápění hraje důležitou roli také správná izolace.

Izolace domácí sauny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) )
Před stavbou vlastní sauny je třeba zvážit několik důležitých aspektů, zejména vyřešit izolaci (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Jak jejich správnou izolaci, poradí Karel Sedláček, odborník z ISOVERu, Saint-Gobain. Zájem o domácí sauny aktuálně roste hned z několika důvodů. V době protipandemických restrikcí byly veřejné sauny dlouho zcela uzavřeny a nyní je můžete navštívit pouze s platným očkovacím certifikátem či potvrzením o nedávno prodělané nemoci. Lidé během pandemie zároveň začali trávit více času doma a energii tak investovali do zvelebování svých příbytků.

Před stavbou vlastní sauny je třeba zvážit několik důležitých aspektů, třeba její umístění, způsob vytápění či druh použitého dřeva. Umístit můžete saunu jak do exteriérů, tak do interiérů, včetně třeba panelákového bytu. V otázce vytápění si můžete vybrat mezi klasickými dřevěnými a elektrickými kamny, která jsou v současné době nejpopulárnější. Pro dřevěný obklad sauny se nejčastěji využívá severský smrk, osika či kanadský cedr, na lavice a opěrky je však vhodné využít jiný typ dřeva, který při styku s pokožkou nepálí – třeba africkou vrbu.

Zásadní roli při stavbě sauny hraje její zateplení
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) )
Zásadní roli při stavbě sauny hraje její zateplení (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) )

Izolace by měla být tlustší, než radí dodavatelé

Zásadní roli při stavbě sauny ovšem hraje její zateplení. Nejčastější volbou je izolace minerální, která je stabilní i při vysokých teplotách, nehoří a neuvolňuje do ovzduší nežádoucí látky. „Vyrábí se rozvlákňováním taveniny směsi hornin a dalších příměsí a přísad. Vzniklá minerální vlákna se následně zpracovávají do tvaru desek,“ popisuje Karel Sedláček ze společnosti ISOVER, která se specializuje na izolační materiály.

Na webových stránkách dodavatelů saun se obvykle dozvíme, že vhodná tloušťka izolace se pohybuje mezi 50 a 100 mm. Nikde se ale nedočteme, proč jsou právě tyto rozměry ideální. „Inspirací jsou pravděpodobně teplotní rozvody opatřené technickou izolací. Takové potrubí přenášející horkou vodu má obvykle podobnou tloušťku jako izolace,“ vysvětluje Karel Sedláček.

Tyto hodnoty jsou podle něj dostačující v interiérech, kde zajistí dostatečnou rychlost ohřátí sauny po zapnutí. Teplo, které během provozu sauny unikne, totiž v tomto případě zůstane uvnitř domu. Volba tloušťky izolace záleží také na intenzitě využívání sauny. Rozdílnou tloušťku zvolíme, pokud saunu plánujeme využívat například jednou za měsíc a jinou při každodenním provozu.

Nejčastější volbou je izolace minerální, která je stabilní i při vysokých teplotách, nehoří a neuvolňuje do ovzduší nežádoucí látky
i (Zdroj: Saint-Gobain ČR/ISOVER)
Nejčastější volbou je izolace minerální, která je stabilní i při vysokých teplotách, nehoří a neuvolňuje do ovzduší nežádoucí látky (Zdroj: Saint-Gobain ČR/ISOVER)

Situace u venkovních a hojně využívaných saun je proto podle odborníka z ISOVERu specifická. „Tepelné ztráty jsou v těchto případech vyšší. Je proto lepší zvýšit tloušťku izolace na 300 milimetrů i více,“ radí Karel Sedláček. „Podobně tlusté bývají například izolace na střechách rodinných domů, v nichž se běžně topí na 21 °C. V sauně přitom můžete mít až 95 °C,” dodává. Přesnou tloušťku izolace je nicméně nutné detailně vypočítat vždy pro konkrétní saunu.

Kromě tepelné izolace je u saun nutná také parozábrana
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) )
Kromě tepelné izolace je u saun nutná také parozábrana (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) )

Ideální je hliníková parozábrana

Kromě tepelné izolace je u saun nutná také parozábrana, tedy speciální fólie, která zabraňuje pronikání vodní páry do konstrukce stavby a zajišťuje vzduchotěsnost objektu. Bez parozábrany by docházelo ke kondenzaci vodní páry v konstrukci objektu, což by účinnost izolace snížilo a zároveň poškodilo nosnou konstrukci. Podle Karla Sedláčka je pro ni ideálním materiálem hliník. „Právě hliník je při teplotách hraničících se 100 °C nejstabilnější. Parozábrana navíc díky reflexní vrstvě hliníku pomáhá snižovat tepelné ztráty,“ uzavírá odborník z ISOVERu.

Publikováno: 18.2.2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce